Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Změny pro zaměstnance pro rok 2013

Změny pro zaměstnance pro rok 2013

Zaměstnanci se v roce 2013 mohou „těšit“ na spoustu novinek. Zásadní posun k lepšímu však nečekejte. Většinou jde o změny kosmetické, případně negativní. V otázce náhrad za služební cesty ale můžeme najít i některé věci, které usnadní zaměstnancům práci.

1. Konec veřejné služby

Díky zásahu Ústavního soudu byla veřejná služba nezaměstnaných na podpoře zrušena. Otázkou je, v jaké podobě se v budoucnu vrátí, protože tato první vlaštovka bude mít své následovníky, jak už se nechalo slyšet Ministerstvo práce a sociálních věcí.

2. Zrušení slevy na dani z příjmu pro důchodce

Na tři roky se budou muset pracující důchodci smířit s tím, že budou platit vyšší daně kvůli zrušení slevy, na kterou měli dosud nárok. Nejde o málo peněz, protože v minulých letech si důchodci snižovali daň za rok o 24 840 Kč!

3. Odchodné a dovolená pro zdravotníky

Zdravotníci se v roce 2013 dočkají týdne dovolené navíc. Opatření se vztahuje pro zdravotníky, kteří pracují v záchranné službě alespoň polovinu týdenní pracovní doby. Pokud takový zdravotník svou profesi vykonává alespoň 15 let a dosáhne věku alespoň 50 let, má nárok na odchodné, které může být až šestinásobkem průměrného měsíčního platu.

4. Úprava náhrad za pracovní cesty

Stravné pro pracovní cesty po České republice se zvedá až o 7 korun na den, ale větších změn doznalo především stravné při cestě do zahraničí. Například při práci na Slovensku si český zaměstnance denně přijde až na 35 euro, což je o 5 více, než vloni. Pro některé země naopak o 5 euro stravné klesá – jde například o Chorvatsko, Slovinsko, nebo Estonsko.

5. Zvýšení paušální ceny za PHM

Pohonné hmoty tvoří nezanedbatelné náklady při služebních cestách. Zaměstnanci byli v minulosti nuceni si vybrat, zda si budou schovávat účtenky a na PHM netratit, nebo jestli využijí paušálu, který byl ale ve většině případů nižší, než ceny reálné, a nákup PHM v podstatě dotovat. Současný paušál je však vyšší, než průměrné ceny PHM, takže zaměstnancům odpadá papírování a na nákupu PHM už trati nebudou – tedy alespoň do doby, než se jejich cena opět zvedne.

6. Snížení náhrad za použití vlastního vozidla

Pokud zaměstnanec pro dopravu na služební cesty využívá vlastní vozidlo, má nárok na úhradu ceny za každý ujetý kilometr. Tato náhrada klesá o 10 haléřů z 3,70 Kč na 3,60 Kč. To je odůvodněno tím, že ceny nových automobilů klesají a náhrady za „opotřebení“ vozidla tedy mají adekvátně klesat. Na 100 ujetých kilometrech jde o rozdíl 10 Kč.

 

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 21.1.2013   |   Zobrazeno: 1361x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)