Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Zákon o státní službě

Zákon o státní službě

Často v médiích i mezi politiky propíraný zákon začal platit od prvního dne letošního roku, většina ustanovení však fakticky začala platit až prvního Července. Co tento zákon pro státní úředníky znamená?

 

 

Přečtěte si také:

Platové tabulky 2015

Platy podle profesí

Platy státních zaměstnanců

 

Zákon o státní službě zcela mění poměr mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem u státních úředníků. Místo soukroměprávního vztahu, který se řídí Zákoníkem práce, půjde o veřejnoprávní vztah řídící se právě zákonem o státní službě. Státní úředníci musejí do konce srpna požádat o převedení na tento nový služební vztah, nebo jim na konci roku 2017 pracovní poměr zanikne.

Jiná výpověď a vyšší odstupné

S novým zákonem o státní službě přichází nové důvody pro výpověď. Jsou sice do jisté míry podobné těm, které najdeme v paragrafu 52 Zákoníku práce, ale jisté odlišnosti se najdou. Jde například o výpověď z organizačních důvodů (zde hlavně pro nadbytečnost), která následuje po uplynutí marné doby, kdy už nelze najít pro státního úředníka uplatnění. Po dobu až 6 měsíců úředník pobírá 80 % platu (protože mu zaměstnavatel nenašel práci) a poté následuje skončení pracovního poměru.

A právě na samotné skončení se váže další změna, počet odstupných platů, kterých je podle odpracovaných let až 12.

Důvodů pro překopání mnoho nebylo

Politici si zákon o státní službě prosadili i díky tomu, že byli přesvědčeni, že je moderní a nutný. Jeho zavedení však nejspíše způsobí nemalý chaos – ne všichni státní úředníci totiž do služebního poměru přestoupí, a tak vedle sebe budou existovat dva typy pracovněprávních vztahů, tedy alespoň do roku 2018, kdy by neměl být žádný státní úředník klasicky zaměstnán, ale existovat by měla pouze služba.

Změna je obhajována hlavně z důvodu profesionalizace a odpolitičtění. Obojí je jistě velmi žádoucí (jakkoliv se zdá těžko uvěřitelné, že politici usilují o částečnou ztrátu kontroly nad úředníky), ovšem vyřešit se to dalo dodatkem k Zákoníku práce, který by se týkal státních úředníků. Zavádět nový služební vztah se odborníkům zdá zbytečné.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 23.7.2015   |   Zobrazeno: 4016x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Nejhledanější nabídky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)