Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Vytýkací dopis

Vytýkací dopis - informace a vzor

Ne nadarmo se říká, že vytýkací dopis je jakousi předzvěstí výpovědi. A to bez odstupného. Zákoník práce totiž nechrání jen zaměstnance, ale i zaměstnavatele, který právě díky vytýkacímu dopisu získává určité výhody. Jednou z nich je možnost nedávat zaměstnanci odstupné, pokud přistane na stole výpověď smlouvy.

Vytýkacích dopisů v poslední době přibývá a pro nic za nic se jim mezi zaměstnanci neříká žluté karty. Stačí totiž jeden takový dopis s upozorněním na neuspokojivé pracovní výsledky a závažné porušení pracovní kázně a rázem se jako zaměstnanec ocitáte na velmi tenkém ledě.

Přečtěte si také: 

Výpověď daná zaměstnavatelem 

Hromadné propuštění 

Doručování písemností v pracovněprávních vztazích 

Dopis do vlastních rukou

Vytýkací dopis musí mít vždy písemnou formu a musí být doručen zaměstnanci do vlastních rukou. Buď dopis předá zaměstnavatel přímo na pracovišti svému zaměstnanci, doručí ho domů nebo dopis v krajních mezích zašle poštou a to doporučeně, aby bylo možné doložit, že zaměstnanec skutečně dopis dostal do rukou. Pokud je dopis předáván tzv. z ruky do ruky, zaměstnavatel po vás bude chtít podepsat formulář, že jste v konkrétní den dopis skutečně převzali. Pochopitelně musí mít vytýkací dopis nějakou formu, která plyne ze zákona a musí v něm být uveden důvod, proč je doručován – důvodem je myšleno například porušování pracovní kázně a jiné aspekty, které plynou ze zákona.

Vytýkací dopis vzor ke stažení zde

Na dopis je možné reagovat

Pokud s informacemi ve vytýkacím dopisu nesouhlasíte, lze se proti nim ohradit a zaměstnavateli podat řádné vysvětlení. Opět platí, že by vše mělo probíhat písemně. Oponovat zaměstnavatelovým výtkám není v dnešní době nic zvláštního a je docela možné, že se případným vysvětlením z vaší strany některé věci mohou objasnit. Je však třeba podotknout, že ačkoli na dopis budete reagovat, vaše reakce nemá na jeho platnost žádný vliv. Případnou hrozbou se pro vás dopis stává tak jako tak.

Důvody k propuštění

Důvodů k vašemu propuštění může být hned několik a nemusí se přitom vždy jednat jen o neuspokojivé pracovní výsledky nebo nasazení. Pokud je závažným a hrubým způsobem porušena pracovní kázeň, je zde pochopitelně důvod k okamžitému propuštění a co hůř, tato skutečnost bude uvedena v zápočtovém listu, který putuje od jednoho zaměstnavatele k druhému. O vašem pochybení bude další zaměstnavatel informován dostatečně a to vám do karet nehraje. Důvodem k propuštění může být i drobnější porušování pracovní kázně, například protahování poledních přestávek, opakované pozdní příchody do zaměstnání nebo nepřiměřené trávení času v kuřárně s kolegy. Pokud víte, že váš zaměstnavatel snižuje stavy nebo se k tomu v budoucnu chystá, měli byste se i takových drobných přestupků vyvarovat.

Pomůže jen soud

Vytýkací dopis opravdu z větší části chrání hlavně zaměstnavatele a pokud se zaměstnavatel rozhodne pro výpověď – na základě vytýkacích dopisů, vaše možnosti jsou velmi omezené. Jedinou možností obrany proti tomuto rozhodnutí je soud. A jak si jistě dokážete představit, to je běh na dlouhou trať s nejistým úspěchem. 

Publikováno: 7.3.2016   |   Zobrazeno: 12609x

Komentáře

zoro30.07 20:23

vytýkací dopis je jen dyskriminalizační nástroj (rozuměj)kterým se může jakýkoliv zaměstnavatel beztrestně zbavit jakéhokoliv zaměstnance a ještě ho okrásti o plat jenž si i mu vydelal,obrana je jedinná nesouhlasit s ničím a nepodepisovat nic nemluvit a počkat na konec směny
pak vyhledat dotyčného a v případě že ho zastihne bezesvědků použíti nejbrutálnější násilí ale je potřeba vytvořit si aliby a svědky !!!!!aě nejsem přitel násilí ,je to jedinná obrana podotýkám ůčinná

Zoro05.08 20:56

Mily Zoro,

jako zamestnavatel x lidí je pro mě vytýkací dopis nástroj, jak se zbavit liných šmejdů, kteří zatěžuji moje společnosti. Kdyby zaměstnanci dělali, co měli, nemusely by vytýkací dopisy existovat.

Vytýkacímu dopisu zdar :-)

TJ

Míša15.08 16:43

Úplně s Vámi souhlasím pane TJ! Dnes si každý myslí, že si může dovolit vše a čeká, že mu budou bez práce létat pečení holuby do pusy. Podle projevu pana zoro bych řekla, že je právě jeden z nich...

Marci09.09 09:04

Vytýkací dopis je mnohdy opravdu silným komunikačním nástrojem jak lidi probudit. Vzhledem k možnostem, které nám ZP nabízí je toto forma přijatelná.
Podle mé praxe si zamci, v době krize sehnat dobré a kvalitní lidi, dělají co chtějí a navíc si vymýšlí takové báchorky, že i kapitol v ZP je málo na to, je všechny pojmout.
Navíc, jestli pan Zoro je tím, kdo vyhrožuje, navíc takto veřejně, byť se schovává za přezdívkou ZORO, je ukázkový případ člověka, který mezi pracujícími nemá co dělat. Patří do úplně jiné sféry.
Vytýkacím dopisům zdar!

Alan18.10 22:33

Milý Zoro. Souhlasím s TJ. Zaměstnávám lidi a nemám jen dobré zkušenosti.Těch špatných je bohužel víc. Jakoby v našem právním systému bylo zakotveno právo na práci a povinnost vydržovat darebáky proti své vůli zároveň. Vnímám to jako velkou křivdu, že se nemůžu svobodně rozhodnout s kým budu dělat a koho poslat z kola ven a hlavně hned. Je to těžké a vytýkací dopis je jen komplikace navíc. Nepřišel jsi týden bez omluvy do práce? Odešel jsi zase bez dovolení dřív? Plechovky od piva v šuplíku? V pracovní době jsi facebooku? Když tě to tu nebaví, tak táhni. Platím tě za práci ne za kecy. Mám odevzdat práci v kvalitě a v termínu a to je váš úkol chlapci! Dobrý zaměstnanec je poklad a jen idiot zařízne slepici, která snáší zlatá vejce. Jsou ale situace, kdy práci nemáte a nemůžete si pomoct. Jedete na dluh a stejně byste měl platit jako mourovatý za to, že máte zaměstnance. Dva měsíce výpovědní lhůta a pak tři platy na rozloučenou. Vynásobte to třemi pěti deseti a omdlíte. Za co? Proč to nemůže fungovat normálně? Už tě nechci a nepotřebuji, tak díky a čau? Dnes je téměř nulová nezaměstnanost (4% jsou podle Gaussovy křivky normálního rozdělení pravděpodobnosti totální hovada, takže nezaměstnavatelní). Tak můžeš jít trápit někoho jiného. On to v zoufalství určitě zkusí a chvíli tě bude platit, než přijde na to, že jsi lempl a křivák. Zaměstnanci absolutně ztratili morálku a strach ze ztráty zaměstnání. Firmy to likviduje. Trh práce je plný darmožroutů. Zoufalá situace. Ti dobří někde pracují a zaměstnavatelé si je hýčkají a taky vzájemně kradou. PATŘÍTE DO TÉTO SKUPINY? Dost o tom pochybuji. Každý dospělý člověk má sám zodpovědnost za svoji existenci a životní úroveň. Zaměstnavatel je jen potenciální spojenec pro ty, kteří jsou ochotni podílet se na jeho úkolech a plánech. Pracujete každý den tak, aby o vaši práci stáli i zítra a nebudete se muset bát nějakého dopisu.

vlafika19.09 11:31

Dobrý den, je vytýkací dopis důležitý pro poskytnutí čtvrtletní odměny? Nebyla mi vyplacena a důvod pro její nevyplacení mi byl sdělen až poté...Děkuji.

zoro03.10 18:19

je mi líto těchto níže jmenovaných zvláště pana x jako podnikatel, zřejmě nemáte psychologické vyšetření jinak byste nemohl takto argumentovat já bych vám mohl ukázat důkazy ,nafilmované jak se v praxi využívá tento prostředek u většiny takz(zaměstnavatelů)ale není třeba, sami tito ůčastníci jste se usvědčili a hlavně neznám nikoho kde dělám 25let kdo dostal vytýkací dopis že by dostal oprávněně a znám je všechny velice dobře ,nikdy jse nebyl testán, násilí neuznávám ,a co se týká toho schovávání za přezdívku ,není důležitá ,důležitý je obsah a skutečnost jenž podáváte k posouzení ajestli můžete jako já dokázat jako já,mě tak zemřel kamarád otec 3 detí na tu vaši......... takzvanou :::

SISI08.10 18:21

Dobrý den, je mi líto, že se tu takhle napadáte, ale v dnešní době je všechno možné, jsou poctiví a nepoctiví podnikatelé. Mně, respektivě všem, byl předložen vytýkací dopis. Celý objekt byl kamerován a odposloucháván. Mistr nás vyhnal ven vykládat krabice, aby měli důkaz, že jsme se rádoby flákali. Pozor šlo o chráněnou dílnu s postiženými lidmi. Vraceli nám práci. Pak nám netopili. Psychicky to nebylo možné ustát šlo mu o to aby nás vyhodil

zoro12.11 18:47

zřejmě jste ještě nepotkal žádného poctivého podřízeného pracovníka,a je zřemě nemáte žádné důkladné psychologické vyšetření které by mělo býti povynné u každého zaměstnavatele ,když každý pracovník (rozuměj třeba řidič autobusu atd musí miti jinak nemůže pracovat jasná dyskriminalizace občanů ,pracovníků,

ivana20.11 18:54

dobrý den,
vyplnila jsem si cestovní příkaz, ale zapomněla jsem ho vytisknout a dát do účtárny do 10 pracovních dnů. Moje vedoucí mi řekla, že je to hrubé porušení pracovních povinností a že je to na vytýkací dopis. Nakonec jsem dopis nedostala. Opírala se prý o předpisy.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)