Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Vedro v práci – na jakou ochranu mají zaměstnanci nárok?

Vedro v práci – na jakou ochranu mají zaměstnanci nárok?

Mírné vnitrozemské pásmo je typické poměrně výraznými výkyvy teplot, které v létě znamenají až tropická horka a v zimě pořádný mráz. S tím se většina z nás setkává i na pracovištích, kde není úplně pravidlem, že v zimě i v létě panuje konstantně příjemná teplota (ne konstantní teplota!). Zatímco v zimě postačí topení či dostatečné oblečení mimo kancelářskou práci, zbavit se tepla v létě už tak jednoduché není a zaměstnavatele k tomu nic nenutí, přesto nějaká základní pravidla pro práci v horku platí.

 

Přečtěte si také:

Syndrom open space

Vše o nemocenské

Brigády na léto 2015

 

V zásadě platí tři pravidla. Pokud musí zaměstnanec pracovat při teplotě nad 34 stupňů, musí mu zaměstnavatel zajistit takzvaný ochranný nápoj, tedy alespoň 1,5 litrů vhodného pití, které je snadno dostupné přímo na pracovišti. Pokud jsou podmínky opravdu extrémní, porce se zvyšuje na 2,5 litrů.

Druhé pravidlo začíná platit, když se teplota na pracovišti přehoupne přes 36 stupňů. V tento moment už je nutné individuálně u zaměstnanců posuzovat jejich stav a schopnost vykonávat práci – pravidlem by mělo být střídání v práci, dostatečný odpočinek a samozřejmě opět přísun tekutin.

Jak je to s klimatizací?

Pro kancelářskou a jinou v interiérech vykonávanou práci připadá v úvahu ochlazování pomocí klimatizace. Její instalaci však zaměstnavateli nikdo nemůže nařídit. Pokud již však na pracovišti je, měla by být v horku nastavena na 23 stupňů, nebo 24,5 stupně – první hodnota platí pro prostory, kde zaměstnavatelé vykonávají lehkou práci (platí i pro teplotu v autech), a druhá pro sedavé zaměstnání.

V letních parnech nás spolehlivě osvěží i takovéto teploty a výrazně chladnější pracoviště by nás naopak mohlo poslat do postele s chřipkou. To platí i pro osoby, které sedí příliš blízko samotné klimatizační jednotce, která fouká studený vzduch do prostoru – pozor na to, dlouhodobé vystavení proudu studeného vzduchu vám může kromě chřipky přinést i svalové problémy.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 9.7.2015   |   Zobrazeno: 3824x

Komentáře

Monika11.08 15:01

Dobrý den,
jaká je povinnost zaměstnavatele zajistit nápoje pro poštovní doručovatelky, které musí v horkém počasí roznášet poštu venku i několik hodin? Nemůžou se schovat před horkem, musí roznášet za každého počasí.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)