Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Těhotenství a práce

Těhotenství a práce

Na Flek.cz se nás v diskuzích pod články ptáte na různá specifika práce v době těhotenství a dnešní článek by vám měl na spoustu podobných otázek odpovědět. Ačkoliv je těhotenství samo o sobě výjimečným a důležitým okamžikem v životě ženy, jde do jisté míry i o rizikový stav, z ekonomického i zdravotního hlediska, takže na to zákoník práce pamatuje.

 

Přečtěte si také:

Výpověď daná zaměstnavatelem

Rodičovská dovolená 2015

Podnikání na mateřské a rodičovské

 

Pro „zvýhodňování“ těhotných zaměstnankyň existuje celá řada dobrých důvodů. Už tak ženy často trpí tím, že jako „potenciální matky“ v očích zaměstnavatelů získávají záporné body. Pojďme se tedy podívat na hlavní rozdíly oproti ostatním zaměstnancům.

Specifika při výkonu práce

Některá povolání jsou ženám v těhotenství přímo zakázána. V takovém případě musí zaměstnavatel přeložit ženu na takovou práci, kterou vykonávat může (a pokud by jí kvůli tomu klesla mzda, přísluší jí takzvaný vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství). Podobné je to s prací přesčas, kterou je v těhotenství vysloveně zakázáno vykonávat.

Naopak s prací v noci a se služebními cestami je to trochu jinak – žena může takovou práci vykonávat, nebo na služební cesty jezdit, pokud s tím sama souhlasí. Díky ochraně před výpovědí v těhotenství se může rozhodovat podle své současné zdravotní situace a nemusí se obávat, že o zaměstnání (alespoň do návratu z rodičovské dovolené) přijde.

Další zásadní specifikum se vztahuje k faktu, že žena v těhotenství může zaměstnavatele požádat o úpravu pracovní doby a ten jí musí vyhovět, pokud to dovolují provozní podmínky.

Ukončení pracovního poměru

Výpověď a okamžité ukončení pracovního poměr podle paragrafu 55 nesmí těhotná žena dostat. Jedinou výjimkou jsou organizační důvody (zánik, nebo stěhování společnosti), kdy z pochopitelných důvodů výpověď umožněna je. Nadbytečnost, vězení, ani hrubé porušení povinností vyplývajících z právních předpisů tak nejsou důvody, pro které by bylo možné s těhotnou ženou, nebo s ženou na mateřské/rodičovské dovolené, rozvázat pracovní poměr. Těhotná žena je v ochranné lhůtě, která je ještě přísnější než například při pracovní neschopnosti.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 8.10.2015   |   Zobrazeno: 1724x

Komentáře

Ivana10.10 16:59

Dobrý den. Mám dotaz můj zaměstnavatel mi dal podepsat prázdnou výpověď bez datum. jelikož mi končila smlouva bylo řečeno že po 2 letech kdy to mohl prodlužovat nedává smlouvy na dobu neurčitou. Buď to podepíšu nebo nemusím už chodit. Teď jsem těhotná asi měsíc a mám strach až mu to řeknu že to proti mně použije. Dá se proti tomu nějak bránit? Co bude až se to dozví a použije budu dostávat nějaký finance? Děkuji za odpověď

Admin12.10 09:52

Dobrý den,

váš zaměstnavatel poměrně zákeřným způsobem obchází zákoník práce. Pokud mu máte podepsat nějakou dohodu o ukončení pracovního poměru bez data, tak jde samozřejmě o časovanou bombu, kterou na vás může vytáhnout kdykoliv. To vás může ve vaší situaci nechat bez mateřské dovolené a samozřejmě bez příjmů v době těhotenství. Na druhou stranu, pokud si myslíte, že práci neseženete, bude pro vás asi teď nejlepší, když v práci vydržíte co nejdéle bez toho, abyste dala zaměstnavateli důvod dohodu použít, abyste následně měla nárok na mateřskou a slušný rodičovský příspěvek.

Samozřejmě, u takového zaměstnavatele nedoporučujeme pracovat - máte-li jinou možnost. Ideálně ještě jeho jednání oznámit na inspekci práce.

Mimi18.11 22:59

Dobry den, chtela jsem se zeptat co mam delat. Nyni jsem vedena 5ty mesic na UP, predtim jsem pretrhane pracovala 5let. Nyni jsem zjistila, ze jsem tehotna. Je nejaka moznost, jak bych mohla pobirat nejake penize do porodu a jeste ziskat materskou? Prosim o radu. Dekuji

Věra12.01 14:39

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Dcera pracuje jako jeřabnice,je těhotná,tudíž nemůže vykonávat svojí práci a zaměstnavatel jí oznámil,že pro ní nemá náhradní práci a poslal jí k lékaři,aby jí napsal neschopenku.Má na to právo?

Roza02.06 19:31

Dobrý den mám dotaz když jsem v práci 5 měsíců a otehotnela bych je nárok na mateřskou ze můžu jít marodit ale nemám rok odpracovano jak to funguje jsem tam 5meesicu

Martina18.06 19:03

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik kilogramů může zvedat těhotná žena?

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)