Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Pracovní úraz a jeho odškodnění

Pracovní úraz a odškodnění pracovního úrazu

Jakýkoli úraz je velmi nepříjemná a často hodně bolestivá záležitost. Pokud však jde o lehké zranění, nic se neděje. Problémy přicházejí se závažnějšími úrazy, které mají dlouhodobý nebo dokonce trvalý charakter. Jestliže se vám takovýto úraz stane ve vašem volném čase a bez speciálního pojištění, máte smůlu a nemáte nárok na žádné odškodné nebo bolestné. Pokud ale k úrazu dojde v rámci výkonu zaměstnaneckých povinností, máme právo na finanční kompenzaci.

Jak je definován pracovní úraz?

Dle zákoníku práce se jedná o poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, ke kterým došlo nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v jeho přímé souvislosti.

Odškodné a jeho druhy

 • Bolestné – výše odškodného se určuje dle bodové tabulky (bod = 120 Kč). Odškodňuje se jak bolest způsobená zraněním, tak bolest nastalá léčením.
 • Ztížení společenského uplatnění – jedná se o kompenzaci úrazů s trvalými zdravotními komplikacemi, které znemožňují společenské začlenění. Laicky vysvětleno, pokud vám následky úrazu trvale znemožňují sportovat, nalézt si práci, vzdělávat se nebo se uplatnit v rodinném životě, máte nárok na kompenzaci. Ta je určena s přihlédnutím k vašemu věku.
 • Ušlý zisk – kompenzace za hodnotu, o kterou by se prokazatelně zvýšil majetek poškozeného (např. plat)
 • Náklady spojené s léčením – kompenzace za veškeré platby proběhlé v souvislosti s léčením nebo následným rehabilitováním (např. lázně).

Škoda způsobená úmrtím na základě prac. úrazu a její náhrada

 • Jednorázové odškodnění – náleží nezaopatřenému dítěti a pozůstalému manželovi/manželce; každému ve výši 240 tis. Kč. Stejně tak budou odškodněni rodiče, kteří žili se zaměstnancem v domácnosti. (§378 Zák. práce)
 • Náklady spojené s pohřbem – kompenzace pohřebních nákladů

Kdy je zaměstnavatel zbaven odpovědnosti za úraz?

Odpovědnosti je zbaven úplně:

Když postižený zaměstnanec svým vědomým jednáním porušil právní nebo jiné předpisy nebo se neřídil bezpečnostními předpisy a školeními, přestože s nimi byl seznámen a školení pravidelně ve společnosti probíhají a jsou kontrolována.

Pokud je postižený zaměstnanec pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných a návykových látek.

Odpovědnosti je zbaven částečně:

Pokud je prokázáno, že došlo k některé z výše uvedených zprošťujících skutečností, které byly částečnou příčinou úrazu.

Jestliže zaměstnanec dodržel všechny právní a bezpečnostní předpisy, ale počínal si jiným než obvyklým způsobem (resp. byl vůči obvyklému způsobu v rozporu) při vykonávání pracovních povinností nebo jednal lehkomyslně ve vztahu ke své kvalifikaci a byl si vědom existence rizika.

Přehled bodového ohodnocení

Tabulka vychází z přílohy k vyhlášce o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění  440/2001 Sb. Vybráno je pouze několik ukázkových příkladů. Celá tabulka je k dispozici zde v kompletním znění vyhlášky  o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění.

 • Podvrtnutí a natažení zápěstí 10
 • Zlomenina klíční kosti bez dislokace 20
 • Zlomenina horního konce loketní kosti bez dislokace 30
 • Popálení, poleptání 2. stupně 1 – 5% povrchu těla 50
 • Úpal tepelný a sluneční 15

Kdy se dozvím vyčíslení kompenzace?

Bodové ohodnocení Vašeho úrazu vystaví ošetřující lékař až ve chvíli, kdy lze Váš stav považovat za ustálený.

Publikováno: 12.8.2012   |   Zobrazeno: 21151x

Komentáře

Stefana07.02 19:28

Syn (21 let ) měl při výkonu práce pracovní úraz. Došlo k amputaci jednoho článku palce na pravé ruce (je pravák).Jedná se tedy o pracovní úraz s trvalými následky.Má tedy nárok na odškodnění od zaměstnavatele jako je odškodnění bolestného, náhrada nákladů spojených s léčbou, náhrada za stížení společenského uplatnění?

Ana Mašková06.05 12:32

Dobrý den,
stal se mě pracovní úraz při výkonu mého zaměstnání uklízečky kdy jsem nemohla pro bolest v koleni vykonávat svou práci. Zaměstnavatel se k věci postavil tak že mám nárok pouze část platu jako kdybych byla nemocná. Stejně jako vy tak jsem si třeba přečetla i zde http://www.odskodneni-pracovniho-urazu.cz/pracovni-uraz/ že mám nárok na další odškodnění. Poradíte na koho se mám obrátit o pomoc? Zasel ae nechci přijít třeba o práci. :(

Admin06.05 13:33

Dobrý den,
to se k tomu zaměstnavatel postavil špatně a náleželo by vám i bolestné a ušlý zisk, případné i zbývají 2 položky. Pakliže se s vámi zaměstnavatel nebude chtít dohodnout, obraťte se na pomoc právníka. Rozumíme tomu, že je těžké riskovat svoji práci, ale zaměstnavatel by se měl ke svým závazkům postavit čelem - už kvůli tomu, že je ze zákona pro tyto případy pojištěn!

lada31.07 20:44

Dobry den dne 10 dubna 2013 se my stal pracovni uraz pad v praci a vyron kotniku po rehabilitacich jsem ukoncil marozeni 22cervna 2013 odevzdal jsem veskere dokumenty pro pojistovnu a zamestnavatel a vcera 30 cervence sem volal na pojistovnu a tam my rekli ze ze strany zamestnavatele nic neobt´drzeli tak se chci zeptat jestli je zamestnavatel opravnen drzet podklady pro pojistovnu skoro mesic dekuji za odpoved

Admin01.08 12:12

Dobrý den,

kontaktujte zaměstnavatele a požaduje nápravu, samozřejmě tyto věci zdržovat nesmí.

Tina11.03 09:43

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Dne 12.2. se mi stal pracovní úraz. Jsem stále na neschopence. K 31.3. mi končí pracovní smlouva na dobu určitou, jak to se mnou bude, skončí mi tento den pracovní poměr i když jsem stále na nemocenské? A pošle mi zaměstnavatel nějakou výpověď? Druhá otázka, zaměstnavatel mi nepřiznal 100%, má na to právo a dá se proti tomu nějak bránit?
Děkuji za odpověď

Admin11.03 11:00

Dobrý den,

ano, skončí. Výpověď není potřeba, pracovní poměr skončí vypršením smlouvy.

Poslední otázce bohužel nerozumíme.

michal23.05 00:26

Dobrý den, je mi 35 let. Před rokem jsem pracoval na brigádě -dohoda o provedení práce a stal se mi uraz zlomenina hlezna-operace šrouby, které byli nyní vyjmuty. Uraz byl uznán jako pracovní.Jak velkou náhradu můžu očekávat a na koho se obrátit. Firma je pojištěna u kooperativy.Děkuji za odpověd přeji hezký den

Admin23.05 12:27

Dobrý den,

domníváme se, že byste tuto situaci měl řešit se zaměstnavatelem, který by měl podniknout další kroky. Poraďte se však hlavně s lékařem, který bude přesně vědět, jak postupovat.

Tereza29.07 20:01

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat za svou maminku (důchodkyni), které se 4.4.2014 stal pracovní úraz (zlomené zápěstí) a včera tj. 28.7. jí doktorka řekla, že ruka je pohyblivá jen částečně a že to vypadá na trvalé následky. Do práce se vrátit nemůže, nebo alespoň ne na pozici, kterou vykonávala (pokladní v supermarketu). Má nárok na nějakou kompenzaci? Pracovní smlouvu má do 31.12.2014 a uznání pracovního úrazu od zaměstnavatele má také. Děkuji. Tereza

jana kusá01.09 07:07

Dobrý den,
prosím o radu, jak postupovat v případě pracovního úrazu, který je léčen ambulantně, bez pracovní neschopnosti asi 6 týdnů (na žádost zaměstnance). Zda má tento pracovník nárok na bolestné. Pokud ano, jaký je postup. Úraz je zapsán v knize úrazu, jinak zaměstnavatel s dotyčným nic víc nesepsal, prý nemá povinnost.

Děkuji

Admin01.09 11:38

Dobrý den,

domníváme se, že ambulantní léčba rozhodně neznamená, že by nárok na odškodnění zanikl. Proto by se takový pracovní úraz nárokoval zřejmě stejně, jako kterýkoliv jiný.

Josef12.05 07:04

Dobry den . Potrebuji poradit . V breznu 2015 se mi stal prac.uraz . V dubnu 2015 mi skoncila smlouva na dobu urcitou . Zamestnavatel mi odmita doplatit ztratu na vydelku po dobu prac.neschopnosti s tim ze mi vse doplati pojistovna az po skonceni prac.neschopnosti . Myslim si ze zakona by mi to mel vyplacet kazdy mesic tak se ptam kdo ma pravdu ? A jeste jeden dotaz - Slouva mi skoncila v dubnu 2015 bude mi i nadale zamesnavatel doplacet do prumeru pokud jsem stale v prac.neschopnosti ? Dekuji za odpoved a preji krasny den .

Iveta12.05 17:54

Dobrý den.
Chci se zeptat jak dlouho může zaměstnavatel držet dokumenty pro pojištovnu za můj pracovní úraz? Před dvěmi měsíci jsem papíry odevzdala a pojištovna ještš nic nedostala.Děkuji Iveta

dominika09.06 15:48

Dobrý den, stal se mi v práci úraz,ale v pracovní neschopnosti jsem nebyla. Na co mám u zaměstanavatele nárok a jakej je postup? Úraz byl nahlášen a zapsán v knize úrazů. Děkuji

honza24.07 14:02

Dobrý den chci se zeptat stal se mi pracovní úraz a jsem v insolvenci má insolvenční správce právo zabavit částku za bolestné?

Kateřina19.10 10:23

dobrý den stejný problém jako máte vy ,prosím o reakce lidí který vám napsaly.děkuji moc

janka05.10 19:19

Dobrý den.V praci jsem špatně došlápla a podvrtla si levou nohu v zanártí.uraz byl nahlašen zamestnavateli pracovní neschopnost trvala 10 dni poté ukoncena na vlastní žádost ) vyhrožovaní zamestnavatele) lekar ohodnotil uraz 10 body, podle tabulek je to hodnocení pro výron kotníku. mohu žádat lekaře o nové ohodnocení dekuji za odpověd

Lukáš05.10 23:43

Dobrý den. Chci se zeptat. V práci jsem měl úraz pravé ruky. Opaření vodou. Diagnoza T232 (Popálenina druhého stupně zápěstí a ruky). Už jsem na neschopence 17 dní. Chci se zeptat jestli nevíte jak se pohybují body na posudku na bolestném. Kolik mohu očekávat bodů, nikde nemůžu najít tabulku. Předem děkuji za odpověď.

Iveta30.12 16:28

Dobrý den.
Měla jsem pracovní úraz a odškodné jsem dostala.Tet jdu po roce na vytáhnutí šroubu-následná léčba bude na 1,5měsíců.Mám nárok na 100%doplacení nemocenské když už tam nepracuji.Děkuji moc za odpověd.Iveta

Dana02.02 18:08

Dobry den jse dvakrat po operaci cesky v kolene us mi daji invalidni duchod ale mam porad pracovni smlouvu na dobu urcitou a plus jeste nevicerpanou dovolenou poradte mi co mam udelat

zdenek17.02 13:59

Dobry den chtel jsem se zeptat mel jsem.pracovni uraz 13.12.2015 mel jsem poraneni svalu a slachy extenzoru na prave ruce tretiho prstu v oblasti zapesti a ruky.tet mne ceka druha operace a dona budu asi do 13.4.2016 chtel jsem se zeptat na bodove hodnoceni kolik muzu dostat bodu dekuji za odpoves.

renata22.03 13:47

po komplikov zlomenine berce jsem sla primo na sal av soku jsem prac.uraz nenahlasila.jde to dodatecne nahlasit a vjake lhute nejpozdeji

Pavel06.04 18:01

Dobrý den stal se mi pracovní úraz v loni v červnu v Německu zlomena pravá ruka zlomenina v zápěstí a zaměstnavatel teprve ted po tak dlouhé době se ktomu staví celém zajímalo by mně zda není pozdě na odškodné

EVA MARKVARTOVA07.08 14:20

DOBRÝ DEN.PRACUJI V AUTOMOBILOVÉ TOVÁRNĚ,KDE JSEM JEDNOSTRANĚ ZATÍŽENÁ.PŘI PRACOVNÍ ČINNOST MI RUPLO VZÁDECH A PROJELA MI BOLEST DO PRAVÉHO STEHNA.ZÁZNAM O ÚRAZU JSEM NENAHLÁSILA,MIC MÉNĚ MÁM SVĚDKA,UDÁLOSTI.PO DVOU DNECH URPUTNÉ BOLESTI KDY JSEM NEMOHLA DOSTOUPNOUT NA NOHU JSEM ŠLA K LÉKAŘI A ON MI VYSTAVIL NESCHOPENKU S DIAGNOZOU IŠIAS.BOHUŽEL PO 5 TÝDNECH NÁSLEDNÉ LÉČBY OBSTŘIKY SE NIC NEZMĚNILO A BYLA JSEM ODESLÁNA NA CT.VYŠETŘENÍ.KDE MI NALEZLI ZÚŽENÝ PAT KANÁLEK,VYHŘEZLOU PLOTÉNKU A VÝRUSTKY,POKROČILOU ALTHROZU INTERVERTEBÁLNÍCH KLOUBŮ.JAK JSEM JIŽ UVEDLA STALO SE MI TO V PRÁCI JEDNÁ SE O PRACOVNÍ ÚRAZ?DĚKUJI ZA ODPOVĚD.

Marie Morkesová01.09 20:04

Stal se mi pracovní úraz 20.10.2015. Dnes mi přišlo Vyrozumívací dopis poškozenému k pracovnímu úrazu. Plnění pojištovny je na částku 2 750 Kč. Potud to chápu je to výpočet bolestného. Ale není tu výpočet ušlého výdělku po dobu nemoci. Co mám dělat dál? V práci mi řekli, že mám nárok na vyrovnání ušlého výdělku, ale pojištovna mi nic takového nezdělila.Jak mám dál postupovat?

Antonin25.10 18:23

Prosím vás můžete mi poradit? uznaly mi nemoc z povolání,chci jsem jen zeptat, jestli když budu opetovne na neschopence stym stejným problémem na který mi uznali nemoc z povolani musí mi opět doplácet nemocenskou děkuji za odpoved

Záhorská11.01 08:48

Dobrý den.1.10.2016 se mi stal pracovní úraz podvrtnutí pravého kotníku,neschopnost trvala do 31.10.2016 pojišťovna zaměstnavateli vrátila posudek o bolestném a žádá o opravu stanoveného bodového hodnocení dle nařízení vlády č.276/2015Sb můj obvodní lékař není schopen opravit bodové ohodnocení úrazu,můžete mi prosím poradit co mám dělat děkuji s pozdravem Záhorská

Iva25.01 08:42

Dobrý den, mému příteli se včera večer stal pracovní úraz, kdy si při práci ve skladu rozdrtil nohu. Byla přivolána záchranka a policie ČR. Má poškozené nervy a dnes jde na složitou operaci.Přítel tvrdí, že na odškodnění nemá nárok jelikož se v práci nepojistil pro případný úraz. Já si ovšem myslím, že ze zákona nárok na odškodnění má. Můžete mi prosím poradit jak postupovat dál? Vypadá to, že léčení bude trvat v řádu měsíců.
Děkuji za odpověď.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Nejhledanější nabídky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)