Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Práce na dočasné přidělení

Práce na dočasné přidělení

Když vás zaměstnavatel zrovna nepotřebuje, nemusí vás hned propouštět. Může vás půjčit firmě, která by naopak vaši práci využít dokázala. Jde o typické chování například u sezónních prací, kdy mimo sezónu nepotřebný zaměstnanec může své schopnosti využít ve spřátelené firmě, která má třeba naopak práce víc. Jde bezpochyby o zajímavou možnost, která v zásadě skýtá pouze pozitiva.

 

Přečtěte si také:

Sdílené služby

Kdy je vhodné změnit práci

Diety u služebních cest do zahraničí 2016

 

Práce na dočasné přidělení je tedy logickým, byť ne příliš běžným řešením specifické situace, v níž je dočasně nevytížený zaměstnanec uplatnitelný v jiné společnosti. Systém má celou řadu pravidel:

 1. Zaměstnanec musí s přidělením souhlasit
 2. Za půjčení zaměstnance nesmí být poskytována úplata
 3. Zaměstnanec může být půjčen až po půlroce trvání pracovní smlouvy
 4. Po dobu dočasného přidělení vykonává zaměstnanec práci pro nového zaměstnavatele (čímž se to liší od služební cesty)
 5. Mzdu poskytuje původní zaměstnavatel (ten nový může stávajícímu tyto peníze samozřejmě kompenzovat)

Sjednání dočasného přidělení tedy slouží dohoda mezi zaměstnancem a stávajícím zaměstnavatelem, která musí být sepsána se všemi náležitostmi, jako je název nového zaměstnavatele, den vzniku, sjednanou dobu i druh a místo výkonu práce. Důležité je, že současná pracovní smlouva tímto nezaniká, v podstatě se mezi stávajícím zaměstnavatelem a zaměstnancem nic nemění.

Nakonec také musíme zmínit, že nový zaměstnavatel (přesněji zaměstnavatel, ke kterému byl zaměstnanec dočasně přidělen) nemůže nijak upravovat vztah mezi zaměstnancem a jeho skutečným zaměstnavatelem – nemůže ho vyhodit, ani s ním uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru. Samotné přidělení lze předčasně ukončit dohodou s 15denní výpovědní lhůtou, kterou může dát zaměstnavatel i zaměstnanec bez udání důvodu. Výpovědní lhůta začíná běžet dnem doručení, nikoliv až prvním dnem následujícího měsíce, jak je obvyklé.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 7.1.2016   |   Zobrazeno: 748x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)