Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Odpovědnost za škodu či manko na pokladně

Odpovědnost za škodu způsobenou zaměstnavateli

Zaměstnání není jen o pobírání stanovené mzdy, o plném pracovním výkonu nebo pravidelném dodržování pracovní doby, která je určena zaměstnavatelem. Pokud zrovna dnes nakročíte do nového dne tou špatnou nohou, snadno můžete zaměstnavateli způsobit škodu, kterou nelze napravit jinak, než srážkou z platu nebo hotovostí z vlastní kapsy.

Přečtěte si také: 

Co je to hmotná odpovědnost? 

Pracovní úraz a jeho odškodnění 

Sledování zaměstnanců při práci s PC

Během pracovní doby může snadno dojít k újmě na majetku zaměstnavatele, protože zaměstnanci denně přichází do kontaktu s hodnotnými věcmi, které jsou majetkem právě jejich zaměstnavatele. Nejčastější škodou, která může zaměstnavateli vzniknout, je právě manko na pokladně a zaměstnavatelé se proto chrání dodatkem ke smlouvě tzv. odpovědností za škodu.  

Dohoda o odpovědnosti

Zaměstnanci, kteří během pracovní doby pracují s penězi – účetní, prodavači, pokladní, apod., podepisují společně s pracovní smlouvou i dohodu o odpovědnosti – ve většině případů ji zaměstnavatel požaduje. Ta ukládá, že zaměstnanec je povinen dodržovat schodek ve svěřených hodnotách. V praxi to znamená, že pokud má pokladní na začátku směny v kase finanční základ o dvou tisících, pak tuto částku musí mít v kase i na konci své směny. Pokud tomu tak nebude, je nutné peníze dorovnat z vlastní kapsy. Je ovšem podstatné podotknout, že zaměstnavatel v tomto případě nemusí prokázat zavinění zaměstnance.

Pokud má zaměstnanec svou vlastní kasu, kterou využívá jen on, nikdo jiný a vznikne manko, zaměstnavatel pochopitelně bude vyžadovat náhradu. Vina je v takovém případě vždy jen na straně zaměstnance.

Dohoda o odpovědnosti nemusí být podepisována jen v souvislosti s finanční hotovostí, ale i například v souvislosti s jinými ceninami na pracovišti, se zbožím nebo zásobami materiálu, které jsou běžnou součástí oběhu společnosti a zaměstnanec je tedy oprávněn s nimi manipulovat. Od úhrady škody je zaměstnanec osvobozen jen v případě, když se mu podaří prokázat, že chyba není, alespoň z části, na jeho straně. Nejčastěji se v takovém případě zaměstnanci odvolávají na nevyhovující pracovní podmínky a zanedbání povinností ze strany zaměstnavatele. Taková odvolání ale nemusí být vždy zárukou úspěchu.

Od dohody může zaměstnanec odstoupit:

  • Vykonává jinou práci, než pro kterou byl přijat
  • Pokud je převáděn na jinou práci nebo pracovní pozici
  • Pokud je převeden na jiné pracoviště, než na jaké byl přijat
  • Při společné odpovědnosti v případě, že je na pracoviště přijat nový zaměstnanec, ustanoven jiný vedoucí nebo zástupce

Lze si sjednat pojištění

Pokud se zaměstnanec obává finančních sankcí a pokut uložených zaměstnavatelem, lze si sjednat zaměstnanecké pojištění odpovědnosti. Ovšem pozor, ne vždy se takové pojištění vztahuje na všechny způsobené škody a pojišťovny současně přihlíží i na typ a formu dohody o odpovědnosti, kterou obě dvě strany uzavřely. Jako u většiny podobných pojištění, i v tomto případě je stanovena spoluúčast v rozsahu 10 – 30 %, ale záleží na podmínkách konkrétní pojišťovny. Samotná cena pojištění není tak vysoká – záleží, co je do pojištění všechno zahrnuto, a nejdražšími položkami bývá pojištění, které se vztahuje i na motorová vozidla, na nichž by mohl zaměstnanec způsobit škodu. Pojištění za pár „stovek“ ročně v základu obsahuje pojištění škody na životě a zdraví, finanční škody a poškození či zničení cizí věci. 

Publikováno: 14.4.2016   |   Zobrazeno: 702x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)