Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

5 pracovních novinek v roce 2015, které by vám neměly uniknout

Novinky v práci v roce 2015

Rok 2015 přináší několik pozitivních změn v souvislosti s výkonem a poskytování práce. Nejvýraznější je asi opětovné zvýšení minimální mzdy, ale za zmínku jistě stojí i kurzarbeit, nebo nový služební zákon.

 

 

Přečtěte si také:

Odstupné v roce 2015

Minimální mzda v roce 2015

Stravné při cestě do zahraničí

 

Minimální mzda vzrostla

Od 1.1.2015 je minimální mzda vyšší o 700 Kč. To je dohromady 9 200 Kč. Po nedávném zvýšení o 500 Kč jde o další razantní vzestup. Toto zvýšení se týká asi 100 000 zaměstnanců. Pro stát to mimo jiné znamená zvýšení výběru pojistného, protože z vyšší minimální mzdy se platí zákonitě i vyšší zdravotní a sociální pojištění. Měsíčně jde asi o 30 milionů korun. Tato změna se samozřejmě dotkne i těch zaměstnanců, kteří berou minimální mzdu pouze oficiálně a zbytek jde „na ruku“. Firmy se však obávají i toho, že díky zvýšení minimální mzdy budou muset propouštět. Vzhledem k tomu, že v rámci Evropské unie je minimální mzda v ČR extrémně nízká a propast mezi průměrnou a minimální mzdou je velmi vysoká, dá se i v dalších letech očekávat další zvyšování.

Pojistné z odstupného?

Doporučujeme přečíst náš článek, ve kterém vysvětlujeme, jak se to s tím pojistným z odstupného má, nebo snad má. Dle zákona vyplacené odstupné nadále nepodléhá odvodu pojistného, ale cokoliv dalšího, co je za odstupné pouze vydáváno, už ano – vlastně tak nejde o změnu, takhle to fungovalo i doteď. V novém zákoně je však jasně specifikováno, že jakékoliv další platby při skončení pracovního poměru prostě odstupným nejsou a odvádí se z nich i sociální a zdravotní pojištění.

Velké změny pro úředníky

Změna se týká všech – nový Nejvyšší úředník bude jmenován jednou za 6 let a bude mít politické náměstky, což by částečně mělo omezit vyměňování nejvyšších úředníků na ministerstvech při změně Vlády ČR. Změny však dolehly i na běžné úředníky, kteří teď třeba budou muset skládat úřednické zkoušky. Zákon o státní službě však přináší celou řadu dalších změn, které se týkají třeba odměňování, nebo podmínek výběrových řízení.

Stát pomůže firmám po vzoru Německa

Kurzarbeit funguje tak, že firma v krizi požádá Vládu ČR o finanční pomoc, která jde na platy zaměstnanců. Díky tomu firma nemusí propouštět, načež ušetří i stát na podpoře a na případných dávkách. V současné podobě platí 50 % platu stále firma a 20 % stát, takže zaměstnanci v tomto případě klesne mzda o 30 %, což je rozhodně lepší než dostat výpověď.

Kontroly dodržování pracovněprávních předpisů

Nová pravidla zavádí vyšší pokuty pro zaměstnavatele, kteří pracovněprávní předpisy porušují. Patří sem samozřejmě práce na černo, ale také překračování limitů pro DPP a DPČ. Existenci pracovněprávního vztahu musí dokázat zaměstnavatel tak, že má na pracovišti potřebné dokumenty. Zaměstnanec zase musí být schopen prokázat svou totožnost, aby ho s těmito dokumenty bylo možné spojit. V opačných případech hrozí velmi vysoké pokuty. Zaměstnavatelé také musejí vést podrobnější evidenci pracovních úrazů.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 22.1.2015   |   Zobrazeno: 2927x

Komentáře

Libuše Skřítecká22.04 12:57

Dobrý den,

prosím o radu ohledně prohlášení poplatníka za rok 2015, mám ho podepsané u jednoho zaměstnavatele a současně teď pracuji i u druhého, který mi tímpádem nemůže uplatnit slevu na poplatníka. Za měsíc u prvního zaměstnavatele budu končit je možné podepsat prohlášení pak u toho druhého abych měla nárok na slevu?

děkuji

Admin23.04 11:28

Dobrý den,

ano, to možné je.

Michaela16.06 16:07

Dobrý den,
pracuji na ranní a odpolední směny. Pracuji třeba 3 dny v kuse, pak mám den volno pak zase 2 dny pracuji (je to různé - každý měsíc jinak). Chci se zeptat, jestli mám nárok na příplatky za práci ve státní svátek, o víkendech a v případě odpolední směny, která končí ve 23.00, na příplatek za noční směnu.

Děkuji

Tereza29.08 15:52

Dobrý den,
pracuji na DPČ-noční směna,zjistila jsem,že jsem otěhotněla a můj nadřízený tvrdí,že dle nového zákoníku práce nemohu pracovat na noční směny,ale nabídl mi raní směny,což pracovat nemohu,jelikož máme s partnerem malou holčičku a musíme se prostřídat.
Chtěla jsem se tedy zeptat zda můj nadřízený má pravdu a nemám šanci zůstat na noční směně.
Děkuji

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)