Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Zvýšení minimální mzdy – srpen 2013

Zvýšení minimální mzdy od 1.8.2013

16. července 2013 rozhodla vláda Jiřího Rusnoka, že bude zvýšena minimální mzda. Přilepšit by si tak mohlo až 120 tisíc pracovníků. O kolik se minimální mzda zvýší, jaké budou dopady a co z toho vyplývá, se můžete dočíst v následujícím článku.

Kdy a o kolik?

Od roku 2007 se minimální mzda dosud neměnila a její výše byla přesně 8000 korun. 1. srpna 2013 začnou platit jiná čísla a výše minimální mzdy bude o 500 korun větší – tedy 8500 korun. Tato částka platí samozřejmě měsíčně při 40 hodinové pracovní době. V přepočtu na hodinu se minimální mzda zvyšuje ze 48,10 korun na 50,60 korun. Od srpna odpovídá minimální mzda přibližně třetině mzdy průměrné.

Přečtěte si také:

Nový občanský zákoník očima zaměstnavatelů a zaměstnanců

Platové tabulky a třídy státních zaměstnanců

Platy podle profesí - kdo bere nejvíce a kdo nejméně?

Zdravotní pojištění

První z důsledků, které s sebou nese zvýšení minimální mzdy, je odvod zdravotního pojištění. Všechny osoby bez zdanitelných příjmů, což jsou studenti nad 26 let a nezaměstnaní, kteří nejsou nahlášeni na Úřadu práce, musí na zdravotním pojištění zaplatit o 68 korun za měsíc více. Aby bylo možné se řádně informovat o přesném znění zákona, je stanovena tato částka, která se doplácí, se splatností 9. září 2013.

Stejně tak zaměstnavatel musí odvést pojistné na zdravotní pojištění za všechny zaměstnance minimálně z částky minimální mzdy, tedy z 8500 korun. Jedná se o 1148 korun. Na odvedení této minimální částky mají zaměstnavatelé čas až do 20. září 2013.

U podnikatelů ani OSVČ se odvody zdravotního pojištění nemění.

Sociální pojištění

Zvýšení minimální mzdy nemá žádný vliv na výši pojistného na sociální zabezpečení. Jediná výjimka jsou zaměstnanci s minimální mzdou, protože pojistné se odvádí z vyměřovacího základu – hrubé mzdy, která se zvyšuje o 500 korun.

Další drobné změny

Přivýdělek při Úřadu práce

Uchazeč o zaměstnání vedený na Úřadu práce si může přivydělávat do výše poloviny minimální mzdy, tudíž tato částka se zvyšuje na 4250 korun. Pozor, při jakémkoliv přivýdělku je pozastavena případná výplata podpory v nezaměstnanosti (nelze pobírat podporu a zároveň si přivydělávat, viz poslední odstavec v tomto článku).

Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí

Tento příplatek se odvíjí od minimální mzdy, a to nejméně 10%, tudíž je to 5,06 korun za hodinu.

Další změny

Termín „minimální mzda“ je v zákoníku práce uváděn ještě mnohokrát. Ve všech případech se tato částka samozřejmě zvyšuje.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 18.8.2013   |   Zobrazeno: 5189x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)