Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Co je to hmotná odpovědnost?

Kolektivní i individuální hmotná odpovědnost 2014

Hmotná odpovědnost je odpovědnost za škodu (nejčastěji manko na kase), která se sjednává písemně zvlášť mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, přičemž je na ni aplikována presumpce viny. To je také největší rozdíl oproti obecné odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli, kdy je dokazování na straně zaměstnavatele. To však není jediná odlišnost, více už v samotném článku.

 

Přečtěte si také:

Nový občanský zákoník

Jak ze zaměstnavatele dostat dlužnou výplatu

Pracovněprávní poradny

Hmotná odpovědnost je v zásadě tvrdší forma odpovědnosti obecné. Pokud ji zaměstnavatel se zaměstnancem sjedná, zaměstnanec ručí nejenom do výše 4,5násobku své průměrné měsíční hrubé mzdy, ale bez omezení. Hmotná odpovědnost se navíc nedá pojistit, takže jejím podpisem na sebe přebíráte zodpovědnost s velkým Z.

Dohoda o hmotné odpovědnosti se pak vztahuje na hotovost, zboží, zásoby a jiné hodnoty, které jsou součástí obratu nebo oběhu. Přesné znění najdete i v § 252 zákoníku práce. Hmotná odpovědnost se tedy nevztahuje na služební mobil, služební auto, ale ani na výše vyjmenované součásti obratu a oběhu v případě, že došlo třeba pouze k jejich zničení, nikoliv k úplné ztrátě. V těchto ostatních případech se použije obecná odpovědnost za způsobenou škodu, která je ohraničena 4,5násobkem průměrného hrubého měsíčního příjmu a navíc se proti ní lze pojistit.

Individuální hmotná odpovědnost

Nejjednodušší příklad této odpovědnosti nastane, když je na jednom pracovišti pouze jeden zaměstnanec, který je za případné manko zodpovědný. V takovém případě jde vina vždy na jeho hlavu. Pokud se tedy stane, že inventura odhalí a potvrdí manko, zaměstnavatel určí náhradu, kterou bude po zaměstnanci s podepsanou hmotnou odpovědností chtít. Pokud zaměstnanec odmítne, zaměstnavatel se musí obrátit na soud, aby ten rozhodl. Dokazování bude ovšem na straně zaměstnance.

Kolektivní hmotná odpovědnost

Pokud je však na pracovišti více zaměstnanců s hmotnou odpovědností, situace je zcela jiná a komplikuje se. Řadoví zaměstnanci si mohou oddechnout, ve výsledku budou ručit maximálně jedním měsíčním platem, ale vedoucí a jeho zástupce na sebe přebírají i odpovědnost za své podřízené. Ukážeme si to názorně:

Pokud na v obchodě vznikne manko 1 000 000 Kč, za které zodpovídají 4 osoby – vedoucí, zástupce a dva řadoví pokladní (platy 100, 50, 40 a 10 tisíc korun), tak se mezi ně rozpočítá škoda následujícím způsobem podle výše platu:

Poměrně by to mělo být tak, že vedoucí zaplatí polovinu, zástupce čtvrtinu, a o čtvrtou čtvrtinu se podělí zbývající zaměstnanci (jeden zaplatí čtyři pěti z oné čtvrtiny a ten druhý jen jednu pětinu ze čtvrtiny, tedy pětinu potažmo dvacetinu z celé škody). To by znamenalo, že se zaměstnanci složí po částkách 500, 250, 200 a 50 tisíc korun.

Jenže následně platí ještě jedno pravidlo, totiž to, že zaměstnanci ručí maximálně do výše svého platu. To znamená, že místo 500 tisíc zaplatí vedoucí jen 100 tisíc, zástupce místo 250 tisíc jen 50 tisíc, třetí zaměstnanec místo 200 tisíc zaplatí jen 40 tisíc a ten poslední místo 50 tisíc jen 10 tisíc. Co ale se zbývajícími 800 tisíci? Ty si podle svého platu poměrně mezi sebou „rozdělí“ vedoucí a zástupce, takže vedoucí k těm 100 tisícům přidá ještě 533 tisíc a zástupce k 50 tisícům ještě dalších 266 tisíc. Takto podrobně to popisujeme, aby bylo zřejmé, jak velkou zodpovědnost mají vedoucí a zástupce, kde se tato zodpovědnost bere a že to není vůbec žádná legrace. Ve výsledku zaplatí vedoucí 633 tisíc, zástupce 316 tisíc, třetí pracovník 40 tisíc a poslední 10 tisíc. Čím vyšší je způsobená škoda, tím větší je poměrná zodpovědnost vedoucího a zástupce, v tomto extrémním případě už je to zcela zřejmé.


Tedy, kolektivní hmotná zodpovědnost je záchrana pro řadové zaměstnance a obrovské riziko pro vedoucího a jeho zástupce.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 21.8.2014   |   Zobrazeno: 6907x

Komentáře

Bambule25.07 14:30

Dobrý den, po přečtení tohoto článku jsem ještě více ve stresu a nevím co mám dělat. Příští týden mám nastoupit do nové práce jako vedoucí prodejny. (jsem zde cca už 14 dní na zkoušku) Bylo mi sděleno, že mi v tomto týdnu dodají smlouvu spolu s hmotnou odpovědností. Jenže zdá se mi to pro mne nevýhodné, ptž v prodejně jsou 2 brigádnice na dpp, každá má klíč od prodejny, tudíž si " každá může odnést cokoliv " samozřejmě pracují i na pokladně. Problém je, že jedna z brigádnic je paní kolem 55 let, která tam pracuje už 5 let...tedy cítí se být " paní vedoucí " a příjde mi, že se cítí být ohrožená = tedy mohla by dělat naschvály..např. že si třeba něco odnese domů..jak se mám bránit? Mám navrhnout ať i brigádnice mají hmotnou odpovědnost? Či mohu já odmítnout hmotnou odpovědnost ? PS: moje výplata bude max 17 tis čistého...takže bych se nedoplatila...kdyby se něco ztratilo. Prosím poraďte...děkuji.

Admin27.07 10:51

Dobrý den,

domníváme se, že spolu s vaší vedoucí pozicí byste měla mít i nějaké kompetence, tedy možnost fungování prodejny alespoň částečně přizpůsobit svým zásadám bezpečnosti, ať už to znamená pro vás cokoliv. Pokud byste neměla mít možnost zajistit, že vše bude v pořádku, pak bychom opravdu neviděli jako vhodné, abyste s takovou pozicí za takových podmínek souhlasila.

Marie04.05 11:21

Dobrý den.
Od září r. 2015 do ledna 2016 jsem byla zaměstnána na dohodu jako brigádník v jedné prodejně. Podepsala jsem hmotnou odpovědnost. Nyní mi přišel dopis, že 11. 5. 2016 bude na prodejně provedena inventura a pokud bude zjištěno manko, ponesu i já následky. Jak se mohu bránit? za a) dohromady jsem odpracovala za celou dobu cca 50h. - chápu však, že doba trvání dohody byla několik měsíců..., nicmně za b) jak já mohu zodpovídat za zboží, které už více jak tři měsíce "nevidím" a nemám možnost kontroly čehokoli. Co s tím? A podotýkám, že jsem si tam vydělala za celou dobu asi 2 500,-.
Děkuji Marie

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)