Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Stravné pro rok 2016

Stravné a cestovní náhrady 2016

Pokud vás posílá zaměstnavatel na služební cestu, ať už za hranice nebo jen po České republice, je povinen cestu proplatit. A to nejen stravné, ale i náklady na cestu jako takovou – pohonné hmoty.

Celkově se jedná o cestovní náhrady, které se liší v závislosti na délce cesty, ale i v souvislosti s tím, zda cestujete v rámci pracovní doby do zahraničí nebo se pohybujete jen na domácí půdě.

Přečtěte si také:

Náhrady a stravné při pracovní cestě do zahraničí

Náhrady mzdy

Stravné na tuzemské služební cestě 2016

Faktorů ovlivňujících výši cestovních náhrad je několik, výše zmíněné jsou však základem pro výpočet. V sazbách náhrad je rozdíl, největší roli hraje hlavně skutečnost, kam cestujete za prací – zda jen v České republice nebo vás zaměstnavatel posílá za hranice. Méně podstatná je i skutečnost, zda cestujete vlastním autem – v tomto případě dostáváte méně peněz na pohonné hmoty, nebo vám zaměstnavatel dal k dispozici služební vozidlo.

Limity stravného

Pouze pro státní zaměstnance jsou stanoveny minimální a maximální limity stravného pro rok 2016, ale ve stanovených hranicích si sazbu určuje u každého zaměstnance sám zaměstnavatel. Trošku jinak jsou na tom zaměstnanci na služebních cestách v podnikatelské, soukromé sféře, kde je stanovena pouze minimální sazba stravného na cesty, maximální hranice není v tomto případě stanovena a zaměstnavatelům v podnikatelském sektoru se tak dává ze strany státu více méně volná ruka. Zaměstnavatel může hranici zvyšovat dle svého nejlepšího uvážení, pod minimální stanovenou hranici stravného však nemůže klesnout.

Podívejte se na aktuální sazby cestovních náhrad pro rok 2016, které zahrnují jak sazby stravného, tak i aktuální sazby pohonných hmot za služební cesty.

Je však potřeba zmínit, že ono maximum, které je stanoveno u státních zaměstnanců, je stále daňově uznatelným nákladem. Pokud by tedy zaměstnavatel, byť v soukromém sektoru, překročil tuto stanovenou hranici, náklady spojené s cestovními náhradami nad rámec této státem stanovené částky, se pro něj stanou daňově neuznatelným nákladem. Částka, kterou zaměstnanec jako cestovní náhrady obdrží, je přičítána plně ke mzdě zaměstnance a jsou z ní tedy odečítány nejen daně z příjmů, ale i sociální a zdravotní pojištění. Naprosto běžně se lze setkat i s variantou, že je na služební cestě stravování kompletně zajištěno a zaplaceno. V takovém případě nemá žádný zaměstnanec, ani státní ani v soukromém podnikatelském sektoru, nárok na stravné a v některých případech se stravné tzv. krátí. Krácení stravného přichází v úvahu v případech, kdy je na cestách zajištěna například snídaně s večeří, ale na oběd už si zaměstnanec musí myslet sám. Za každé bezplatně poskytnuté jídlo na služební cestě, může zaměstnavatel stravné snižovat o několik desítek procent.

  • 70% - pokud služební cesta trvá 5-12 hodin
  • 35% - pokud služební cesta trvá déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin
  • 25% - pokud služební cesta trvá déle než 18 hodin 
Publikováno: 4.8.2016   |   Zobrazeno: 825x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Nejhledanější nabídky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)