Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Bezpečnost práce a ochrana zdraví při práci

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) - pravidla a předpisy

Pod bezpečností a ochranou zdraví při práci (BOZP) si většina z nás představí nudné školení o tom, co dělat a hlavně co nedělat na pracovišti, aby se nestal nějaký průšvih mající dopad na zdraví, nebo životy nás a našich kolegů. Víte jaké povinnosti a zodpovědnosti má zaměstnavatel i vedoucí zaměstnanci?

 

Přečtěte si také:

Firemní školení a kurzy

Přestávky v práci na jídlo a oddych

Invalidní důchody

 

Hned na začátku si musíme přiznat, že problematika BOZP je natolik komplexní, specifická a individuální, že se v tomto článku praktických rad ani nedotkneme. Díky moderní legislativě, která myslí na bezpečnost při práci, předcházení rizikům, výchovu zaměstnanců k bezpečnosti na pracovišti, ale i na ekologii, je v zásadě vždy potřeba zajistit si odborníka, který provede vhodné školení. U firem do 25 zaměstnanců je teoreticky možné, aby si zaměstnavatel BOZP řešil sám, ale příliš to nedoporučujeme, legislativa je opravdu rozsáhlá.

Povinnosti zaměstnavatele

Základní povinností zaměstnavatele je zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci. Od toho se odvíjí vše ostatní – proškolování vedoucích pracovníků, přizpůsobení pracoviště v souladu s bezpečnostními předpisy i kontrola dodržování bezpečnostních předpisů přímo na pracovišti. Zaměstnavatel je totiž za dodržování zásad BOZP zodpovědný, i když si určí svého bezpečnostního pracovníka – jeho povinnosti rozhodně nekončí tím, že sežene firmu, která provede školení BOZP. Jeden příklad za všechny – nestačí zaměstnance upozornit na to, aby nespadli do té hluboké jámy, kolem které každý den chodí, ale povinností zaměstnavatele je takové riziko i odstranit, tedy jámu buď spolehlivě zakrýt, nebo zasypat. Za praktické každodenní dodržování zásad BOZP jsou pak zodpovědní vedoucí zaměstnanci.

Prevence

Na prevenci je dnes kladen zdaleka největší důraz z celé problematiky BOZP. Zaměstnavatel musí aktivně vyhledávat a odstraňovat rizika. Pokud ale nejde rizika odstranit, musí být alespoň minimalizována šance, že se něco opravdu stane. Pokud se vrátíme k oné jámě z předchozího odstavce, tak v případě, že ji nelze zasypat ani zakrýt, bude kolem ní muset zaměstnavatel třeba vybudovat plot, nebo přes ni pověsit síť a podobně. Zásad je ale opravdu šílené množství, jen s ohledem na prevenci jich paragraf 132a Zákoníku práce zná 10, přičemž jde o opravdu obecné zásady, spíše principy.

Odborná způsobilost

Už jsme v článku uvedli, že zaměstnavatel se může o BOZP starat sám, nebo může mít odborně způsobilého zaměstnance, který tuto agendu převezme. Důležitá je ona odborná způsobilost, která spočívá hlavně v získání odborného vzdělání a praxe. Technik BOZP je povinný od 25 zaměstnanců (do té doby může vše zastat i zaměstnavatel). Pokud zaměstnavatel takového zaměstnance nemá, musí bezpečnost zajistit jinak, například najmutím společnosti, která se na BOZP specializuje.

Pojištění odpovědnosti

Když všechno zklame a nějaký ten problém se naskytne, zaměstnavatel má v záloze ještě pojištění odpovědnosti za úrazy a nemoci z povolání. To si každý zaměstnavatel musí povinně sjednat u pojišťovny Kooperativa (pokud ho už nemá sjednané u České pojišťovny z minulosti).

Povinnosti zaměstnanců

Neohrozit svým konáním sebe ani nikoho jiného. Jednoduché? Cesta k tomuto ideálnímu stavu je však opět poměrně trnitá a vede nejen přes obezřetnost, ale také přes školení, lékařské prohlídky, nebo vyvarování se alkoholu a jiných návykových látek. Zaměstnanec má zdaleka největší podíl na dodržování bezpečnosti na pracovišti, která na jeho jednání přímo závisí.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 18.9.2014   |   Zobrazeno: 1624x

Komentáře

Libuše Skřítecká29.04 07:36

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat má zaměstnanec pracující na základě DPP nebo DPČ v případě pracovního úrazu nárok na odškodnění a náhradu mzdy?

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)