Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Co dělat, když dítě nevezmou do školky?

Co dělat, když dítě nevezmou do školky?

I přes veškerou snahu dostat dítě do školky se na konec vždy najde nemálo rodin, jejichž nejmladší členové se do této raně socializační a imunitu posilující instituce nedostanou. Nejčastěji se to týká dětí tříletých, pro které kvůli starším konkurentům není v poddimenzovaných mateřských školách místo. Nejde o zanedbatelný nebo lehce řešitelný problém, ale rezignovat na vzniklou situaci a čekat, co se bude dít, také není zcela ideální.

 

Přečte si také:

Jak dostat dítě do školky?

Lesní školky

Univerzitní školky

 

Školka má pro dítě řadu výhod – otrká se mezi vrstevníky i cizími dospěláky, naučí se dost možná něco nového a chytne i pár nemocí, které je v raném dětství záhodno absolvovat, aby nenadělaly paseku později a aby pomohly utvořit obranyschopnost dětského těla. Jenže školka už dávno není samozřejmost, byť se postupně dostává do centra zájmu i v očích politiků, kteří by například rádi zavedli i jeden rok povinné školky, aby měly děti snadnější přestup do školy. Dnes je ale situace taková, že dostat dítě do školky je spíše o štěstí, takže co dělat, když se to nepovede?

Nastoupit do práce se vyplatí

Nejspíš byste neměli váhat s nástupem do práce, i když se třeba zdá, že s hlídáním bude problém. Pokud máte však práci z doby před mateřstvím a skvělý vztah se zaměstnavatelem, můžete se pokusit nástup odložit a to skrze neplacené volno. Typicky, pokud čerpáte rodičovský příspěvek do tří let věku a plánovali jste, že po té době se vrátíte do zaměstnání a dítě půjde do školky, můžete si požádat ještě o rok volna. Případně můžete zaměstnavateli navrhnout práci na polovinu úvazku, nebo z domova.

Pokud ale práci teprve sháníte s tím, že od září počítáte s nástupem dítěte do školky, musíte si vybrat, zda zůstat i tak s dítětem doma, nebo něco „obětovat“, typicky jsou to peníze. Jednoduchá matematika říká, že je lepší pracovat a dát většinu z výdělku za chůvu nebo soukromou školku, než zůstat rok doma a riskovat, že po roce se vám bude hůře shánět zaměstnání (a nikdo vám teď nezaručí, že za rok dítko do školky vezmou).

Placené hlídání

Platit můžete chůvu, nebo soukromou školku. Obojí přijde docela draho, ale vyplatit se to může – pokud nevyděláváte mnoho, rodina na vašem příjmu nemůže být v tomto období závislá, protože většina z něj půjde na školku, dojíždění do práce a třeba na stravování, ale důležité je, že znovu nastartujete svou pracovní dráhu, díky které se o dítě a rodinu budete moci postarat v budoucnu.

Pořád to zkoušejte

Jedno NE by vás nemělo odradit. Ptejte se ve školce, jestli se neuvolnilo místo, známých, jestli o něčem nevědí, zaměstnavatele, jestli ho neláká otevření malé firemní školky (pokud by provozoval tu klasickou, asi byste o tom už věděli). Zkuste se optat znovu i v září, jestli se nějaké místo neuvolnilo. Nevzdávejte to a ono se to dříve nebo později podaří.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 20.7.2015   |   Zobrazeno: 958x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)