Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Stipendia na vysokých školách

Vysokoškolská stipendia – ubytovací, prospěchové, sociální

Studium na vysoké škole, byť na veřejných VŠ neplacené, není levnou záležitostí. S věkem a osamostatňováním se rostou u studentů i finanční nároky, nemluvě o nákladech na dopravu a ubytování, nebo někdy i ukončení podpory ze strany rodiny. Naštěstí se většina studentů může spolehnout alespoň na částečnou podporu svého studia díky různorodým stipendiím.

 

Přečtěte si také:

Poplatky za studium

Letní školy pro vysokoškoláky

Status studenta

 

Na stipendia mají zpravidla nárok studenti s extrémně dobrým prospěchem, nebo v tíživé sociální situaci. Existují však i stipendia „pro všechny“, hlavně ubytovací, nebo doktorandské (pouze pro všechny doktorandy samozřejmě).

Ubytovací stipendium

Vysoké školy jsou v ČR kumulovány do největších měst, většina studentů tedy za studiem dojíždí, nebo se za ním stěhuje. Náklady na ubytování jsou poměrně vysoké a MŠMT skrze vysoké školy studentům přispívá díky ubytovacímu stipendiu. Konkrétní podmínky se liší školu od školy, avšak zpravidla na něj mají nárok studenti s místem bydliště mimo město, ve kterém škola působí. Zároveň pak na ubytovací stipendium bývá omezeno i na dobu řádného studia (bez prodloužení) a smůlu obvykle mají i „věční studenti“, kteří mají v historii několik neúspěšných pokusů o studium.

Výše stipendia může být závislá i od sociální situace rodiny, nebo například studenti s bydlištěm ve stejném městě v jakém funguje i škola, mohou dostávat alespoň sníženou částku a podobně – většina pravidel je v režii školy. O ubytovací stipendium musí zpravidla student požádat ve školou určeném termínu.

Sociální stipendium

Pro studenty ze sociálně slabých rodin slouží stipendium sociální. Jde o takové rodiny, jejichž rozhodný příjem nepřevyšuje 1,5násobek životního minima rodiny. Opět školy mohou i dalším studentům, toto je pouze zákonem stanovené minimum. Student o toto stipendium musí požádat a taktéž musí doložit, že na něj má nárok (přes aktuální potvrzení o pobírání přídavků na děti s příslušnými údaji, které sociální situaci dokazují).

Prospěchové stipendium

Zde je to naprosto jednoduché – toto stipendium bývá propláceno zpětně a to zpravidla pouze těm studentům, kteří studovali v rozhodném období prezenčně. Jeho výše záleží na škole, stejně jako konkrétní podmínky pro jeho získání – zpravidla jde o maximální průměr z hodnocení předmětů, případně další kritéria (splnění všech předmětů,…), která záleží na rozhodnutí školy.

Doktorandské stipendium

Asi není žádným překvapením, že doktorandi už jsou vlastně studenti jen na půl. Věnují se totiž i na vědecké a pedagogické činnosti na vysoké škole, které navíc věnují i nemálo let ze svého vysoce produktivního životního období, za což si vysloužili „plat“, takzvané doktorandské stipendium.

Vysoké školy mohou finančně pomáhat i dalším studentům, například těm, kteří školu kvalitně reprezentují, typicky vědeckou prací. V takovém případě nemusí být brán ohled na prospěch, ale vlastně na jiné formy důkazů, že jde o nadstandardního studenta, který si podporu zaslouží. Existují však i velmi specifická stipendia, která si každá škola stanovuje podle svého uvážení. Patří mezi ně třeba:

  • Stipendia pro zahraniční studenty
  • Stipendia na podporu tvůrčí činnosti
  • Stipendia na podporu mobility
  • Mimořádná stipendia
Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 21.9.2015   |   Zobrazeno: 1103x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Nejhledanější nabídky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)