Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Vyplnění přihlášky na vysokou školu

Vyplnění přihlášky na vysokou školu (VŠ)

Nadvláda elektronických přihlášek se nadále upevňuje, ale na mnoha vysokých školách se stále bez klasické oranžové tištěné přihlášky neobejdete. Některé školy nabízejí obě varianty a další už tolerují pouze elektronické podání. Vše o přihláškách na vysokou školu naleznete právě zde.

Jak vyplnit tiskopis

Pokud z nějakého důvodu chcete, nebo musíte vyplnit tradiční oranžový tiskopis SEVT, musíte zachovat pár základních pravidel. V první řadě je třeba vše vyplnit čitelně a do správných kolonek vepisovat správné údaje. Není to nic složitého, ale pokud máte horší rukopis, nechte vyplnění na někom jiném. K vyplnění lze použít samozřejmě výhradně hůlkové písmo.

Přečtěte si také:

Velký průvodce VŠ aneb Od maturity po absolventa

Nejoblíbenější obory a jejich uplatnění

Motivační dopis na vysokou školu + vzor

Je-li součástí podmínek pro studium daného oboru třeba lékařské potvrzení, nachází se na třetí stránce. Zohledňuje-li VŠ výsledky na střední škole, nebo jiné aktivity, potřebné kolonky najdete na druhé straně formuláře. Pokud škola uvedení známek nevyžaduje, pro přijetí přihlášky tento údaj vyplňovat nemusíte. Pozor, některé školy mají vlastní tiskopisy přihlášek, proto se vždy o konkrétní akceptované podobě informujte na stránce příslušné vysoké školy.

Ze škol, které tištěné přihlášky s těžkým srdcem akceptují, zmíníme například brněnskou Masarykovu univerzitu. V tomto případě však žadatel o studium musí zaplatit vyšší administrativní poplatek kvůli vyšší náročnosti na zpracování papírové přihlášky. Opačně se chová třeba Technická univerzita v Liberci, která sice elektronickou přihlášku chce, ale následně ji uchazeči musejí vytisknout, podepsat a odeslat poštou, jinak nebude k přijímacímu řízení puštěna.

Tip: Pokud máte možnost volby mezi posláním tištěné přihlášky, nebo podáním té elektronické, vždy volte druhou možnost. Je to v první řadě levnější, v druhé pohodlnější a v neposlední také jistější – elektronická přihláška si sama ohlídá, zda je vše vyplněno tak, jak to má být.

Termíny a platba

Podání přihlášky něco stojí. Administrativní poplatek, nejčastěji ve výši 400-500 Kč, je nutné vždy uhradit do termínu pro podání přihlášky. Ten je obecně stanoven na 28. února (2013 pro akademický rok 2013/14), ale mnoho škol, zejména z umělecké branže, si ho stanoví samo. Někdy je termín posunut dále, na březen, nebo květen, ale často je kvůli talentovým zkouškám zkrácen! Některé obory a fakulty vyžadují podání přihlášek už v listopadu předešlého roku, jako třeba činohra na AMU.

Mnoho studentů středních škol si ještě na začátku února říká, že mají dostatek času. Pozor, nenechávejte podání přihlášky na poslední chvíli, stát se může cokoliv. Pro platbu administrativního poplatku je klíčové datum uvedené na bankovním příkazu k úhradě, takže peníze škole nemusí přijít už 28. února, ale ani zde neriskujte a příkaz zadejte raději několik dnů, když ne týdnů, před termínem.

Tip: Některé vysoké školy nabízejí možnost úhrady poplatku za přijímací řízení i platební kartou. To je nejrychlejší způsob, jak za přihlášku zaplatit i těsně před termínem. Spoléhat se na to však nedá, zejména kvůli minimálnímu počtu škol, které tuto možnost nabízejí.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 6.1.2014   |   Zobrazeno: 4099x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)