Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Univerzitní školky a školy v ČR

Univerzitní školky a školy v ČR

Školkám jsme se na Fleku už párkrát věnovali, ale základní škola má premiéru. Příčinou tohoto náhlého zájmu je vytvoření vůbec první univerzitní základní školy v České republice – tento odvážný čin má na svědomí České vysoké učení technické. Pokud byste čekali obyčejnou základku, asi vás ČVUT se svým novým projektem překvapí.

 

Přečtěte si také:

Firemní školky

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Platy podle profesí

 

Pražská ČVUT již několik let provozuje školku pro nejmenší děti svých zaměstnanců i studentů. Společně s VŠE má dohromady 4 třídy (3 ČVUT a jedna VŠE), které ale nefungují jako běžné „firemní“ školky. ČVUT totiž do výchovy malých dětí promítá i své technické zaměření. Co to znamená? Kromě klasické výchovy a hraní si jsou děti vedeny i k zájmu o techniku a řekněme vědeckou činnost. Školka pořádá různé exkurze a i v třídách volí netradičně hodně vzdělávací obsah. Univerzitní školky nejsou v České republice taková rarita, avšak většina z nich se soustředí spíše na běžný univerzální rozvoj dítěte, který bychom asi v tomto věku čekali. Nejde ale o žádný nepřirozený dril, který by dětem zkazil dětství, školka se spíše snaží v dětech vzbudit zájem a dobře je připravit na vstup do první třídy základní školy, třeba zrovna té, kterou ČVUT letos v září spouští.

Specializace už na základní škole?

Podíváme-li se na statistiky, pozdní specializace až prostřednictvím vysoké školy se z hlediska pracovního uplatnění vyplácí mnohem více než ta na střední škole. Dokonce i žádná specializace (gymnázia) se zdá být lepší volbou, než například vyučení, nebo odborná střední škola s maturitou. Do toho vstupuje ČVUT, které se s tím nepáře a vytváří technicky zaměřenou školu základní.

Zatím nejde o žádný masovější trend, do patnáctimístné 1. třídy základní školy Lvíčat se pravděpodobně nemá šanci dostat dítě jiných rodičů než zaměstnanců univerzity, přesto jde o velmi zajímavou alternativu a ukázku, jakým směrem by se mohlo školství vydat. Podívejte se na prezentovaný rozvrh:

 

Jak vidíte, rozvrh je stále velmi obecně zaměřený, nechybí žádné důležité předměty a jedinou výraznější změnou je začlenění Vědeckého semináře, nebo větší porce matematiky (základní školy s rozšířenou výukou matematiky ale nejsou už dnes žádné zjevení). Škola má ale v rukávu i další činnosti, kterými děti přiláká na dráhu techniků a vědců. Exkurze, zajímavá setkání s odborníky a pravděpodobně i intenzivnější hodinová dotace pro vědecké a technické disciplíny na druhém stupni ZŠ.

A co si o takto brzkém lákání dětí k technickým oborům myslíte vy? Nechali byste děti raději v běžné škole, nebo byste uvítali možnosti, které dětem takto zaměřená škola nabízí?

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 6.4.2015   |   Zobrazeno: 1010x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)