Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Méně známé vysokoškolské tituly (MBA a ty další)

Tituly získatelné v České republice

MBA, LLM, ACCA, CFA a další. Že jste o nich neslyšeli? Není se co divit. Tyhle typy studia fungují v naší zemi teprve několik posledních let. Pokud nevíte, co který z nich znamená a jestli má pro vás cenu zkoušet nějaký titul získat, jste na správném místě.

Všechny tyto tituly, byť získávané na vysokých školách, nejsou v České republice uznávané jako vysokoškolské tituly, nemají totiž akreditace od Ministerstva školství. Jsou tak však často mylně označovány - stejně jako v nadpisu našeho článku. Jejich výhodou však je, protože k nám přišly ze zahraničí, právě jejich uznávání za hranicemi a prestižní mezinárodní akreditace, které zaručují jejich kvalitu. Jedním z důvodů pro malý počet nositelů těchto titulů je jejich cena – za akademický rok zaplatíte mezi 100-200 tisíci Kč. Často je také potřeba praxe v oboru před nastoupením do studia a dokončené minimálně vysokoškolské bakalářské vzdělání.

Přečtěte si také:

Studijní pobyty v zahraničí

Na co dát pozor při sjednávání brigád u nás i v zahraničí

Stupně jazykových znalostí a certifikáty

Získáním některého z těchto titulů stoupnete v očích svého současného zaměstnavatele či zlepšíte svou situaci na pracovním trhu. Pokud se domluvíte se svým zaměstnavatelem, může vám zaplatit celé studium nebo jeho část.

MBA – Master of Business Administration

Z těchto spíše neznámých titulů jde nejspíše o ten nejznámější. V současné době je nabízen přibližně na dvaceti školách v ČR, na veřejných i soukromých. V obou případech je ale placený již zmiňovanou částkou kolem 100-200 tisíc ročně. Studium trvá mezi jedním rokem třemi, záleží na typu studia. V případě denního studia lze vystudovat během jednoho roku, při studiu kombinovaném se zaměstnáním počítejte minimálně s rokem a půl. Uchazeči musí mít praxi v manažerském oboru, často se požadují minimálně 3 roky na manažerské pozici. Také bývá vyžadován bakalářský titul, ale v případě uchazečů s mnohaletou praxí nemusí být toto podmínkou. Je to tedy titul vhodný pro ty, kteří už mají nějaké zkušenosti a rádi by studiem zlepšili své schopnosti i cenu na trhu práce. MBA bývá většinou v ČR nabízen česky, ale existuje i možnost česko-anglického nebo čistě anglického studia. Celý program je nastavený tak, aby byl co nejvíce praktický a méně teoretický.

BBA – Bachelor of Business Administration

Jde vlastně o předchůdce titulu MBA. Program je určen pro absolventy středních škol, kteří nemají žádné nebo mají velmi malé zkušenosti s managementem, marketingem, personalistikou nebo právem. Snaží se o doplnění teoretického vzdělání, dá se tedy použít jako příprava na MBA. Program může opět trvat mezi rokem a třemi, ale studovat jej lze pouze na několika školách v Praze a v Brně.

DBA – Doctor of Business Administration

Jedná se o vyšší verzi MBA. Jestliže má univerzita patřičnou smlouvu s nějakou z univerzit zahraničních, je možné nahradit tento titul mezinárodně (i v ČR) uznávaným titulem Ph.D. Toto studium je určeno převážně pro vrcholové manažery, kteří jinde těžko seženou lepší vzdělání. Je důležité, aby se studující zajímal o vědecký a výzkumný aspekt manažerství. Studium trvá mezi třemi a pěti lety a lze je opět studovat na ještě menším počtu škol v Praze a Brně.

LLM (LL.M.) – Master of Laws

Titul odvozený z latinského Legum Magister je určen pro absolventy právnického vzdělání, případně pro absolventy sice neprávnického vzdělání, ale s praxí v právní oblasti, funguje tedy stejně jako MBA. Je vhodné pro manažery i ředitele firem, pro právníky, advokáty nebo pracovníky veřejné správy. Studium je zaměřeno převážně na podnikové a obchodní právo. Trvá od jednoho roku až do tří a půl let, ale cena za jeden rok je vyšší, než u již zmíněných titulů – 200-300 tisíc Kč ročně. Tento titul je možné získat na několika školách v Praze a v Brně.

MSc (M.Sc.) – Master of Science

Na studium MSc můžete nastoupit jen s bakalářským titulem. Programy jsou zaměřené velmi široce a to, co jste studovali, bude vyjádřeno za vaším titulem (např. Master of Science in Information Technology). Na rozdíl od MBA je studium zaměřené mnohem více teoreticky a výzkumně. Školné je mezi 100 a 200 tisíci Kč a trvá mezi jedním rokem až dva a půl lety. Opět – vysoké školy nabízející tento program najdete pouze v Praze a v Brně.

CFA – Chartered Financial Analyst

V současné době je v České republice necelých 200 držitelů tohoto titulu. Toto studium je vhodné především pro analytiky nebo investiční poradce. V podstatě jde o studium poznatků o investování. Pro nastoupení je třeba mít bakalářský titul nebo nejméně čtyři roky praxe (případně kombinaci pracovních a studijních zkušeností dlouhou nejméně čtyři roky). CFA je rozděleno na 3 stupně, které musíte pro získání titulu dokončit všechny. Titul CFA získá přibližně každý pátý člověk, který do programu nastoupí. Za studium si zaplatíte opět podobné částky a také při hledání školy nabízející tento program se velmi zapotíte.

ACCA / FCCA – Chartered Certified Accountant

Splněním tohoto programu se stáváte součástí Asociace (The Association of Chartered Certified Accountants) – ACCA. Jde zejména o oblasti jako mezinárodní účetnictví, finanční řízení a daně. Titul FCCA je pro dlouhodobé členy ACCA, dostávají jej automaticky po třech letech členství. Pro úspěšné dokončení studia je třeba splnit mnoho náročných zkoušek. Součástí programu ACCA je také profesní etický program, kdy jsou studenti nuceni cvičně reagovat na eticky náročné situace. Mnoho škol nabízejících přípravu na tyto zkoušky v České republice není.

MPA – Master of Public Administration

MPA je obdobou titulu MBA, akorát se nejedná o ekonomiku, nýbrž o veřejnou správu a samosprávu. Podmínkou pro přijetí na studium MPA je vysokoškolský titul, praxe povinná sice většinou není, ale je velmi důsledně doporučena a její nedostatek může být příčinou odmítnutí uchazeče. Program je vhodný pro vedoucí pracovníky veřejné správy nebo volené představitele měst, obcí a krajů. MPA je možné studovat i v menších městech jako Jablonec nad Nisou, záleží však na konkrétních školách.

CIMA – Chartered Institute of Management Accounting

Tento program se k nám teprve dostává a možnosti jeho studia jsou velmi omezené. Jde o celosvětově uznávanou organizaci nabízející profesionální kvalifikaci v oblasti manažerského účetnictví. Hlavními zájmy tohoto programu jsou manažerské účetnictví, finance, daně a obchodní administrativa. Je opět vhodná pro alespoň bakalářské absolventy nebo pro uchazeče s praxí, ale není překážkou ani jedno nemít. Jde spíše o jednotlivé kurzy konkrétních programů; po splnění určitých podmínek dostanete certifikát CIMA.

V České republice jsou a také se mohou objevit další tituly, které zde nejsou zmíněny. Při zájmu o nějaký z takových titulů najdete snadno informace na internetu.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 8.8.2013   |   Zobrazeno: 8982x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)