Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Výhody statutu studenta

Status studenta - karta ISIC a další výhody

Privilegovaná kasta opíjejících se lenochů, kteří do školy zásadně nechodí, tedy vysokoškoláci, není jediná, která si výhody statutu studenta může užívat. Jenže stejně jako není studium na VŠ (někdy) zase taková bohémská párty, nejsou ani ony výhody nijak obrovské. Přesto se vyplatí vědět, co si můžete jako student střední, vyšší odborné a vysoké školy dopřát oproti mladším, hloupějším, nebo starším lidem.

Přečtěte si také:

Brigády na léto 2015

Studium při zaměstnání

Přivýdělky při studiu


Kdo je student s nárokem na výhody?

Jde o studenty střední a vyšších odborných škol, denního vysokoškolského studia a pak také některých pomaturitních jednoročních kurzů s denní výukou a dostatečným rozsahem. Dálkové studium tedy pro získání statutu a tím i výhod nestačí.

Pro maturanty platí, že jsou studenty až do 31. srpna po maturitě, a pokud se tentýž rok zapíší do denního studia na VOŠ/VŠ, tak jejich statut studenta běží nepřerušen.

Výhoda 1. - zdravotní pojištění

Jako student si neplatíte zdravotní pojištění, které si platí jinak lidé nezaměstnaní a neregistrovaní na Úřadu práce. To je 1 242 Kč měsíčně, což rozhodně není zanedbatelná suma. Pokud byste si tak vybrali spíše dálkové studium a nepracovali přitom, ani si práci nehledali na Úřadu práce, budete muset takovou částku každý měsíc platit své zdravotní pojišťovně.

Výhoda 2. - daně

Pokud si vyděláváte, máte nárok na další slevu na dani, ročně až na 4 020 Kč. Neztrácíte samozřejmě ani nárok na slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč ročně. Pokud nepracujete, nemusíte zoufat, slevu na vás bude mít alespoň jeden z rodičů a to rovnou ve formě daňového bonusu, který činí 1 117 Kč měsíčně na první dítě, za druhé dítě 1 317 Kč a za třetí a každé další dítě dokonce 1 417 Kč měsíčně. Tento daňový bonus rodič získá, i když tak velké daně ze zaměstnání neplatí - v takovém případě budou jeho daně vlastně mínusové a stát mu pošle peníze navíc.

Výhoda 3. - vedlejší činnost

Pokud se při studiu rozhodnete podnikat, bude to pouze vedlejší činnost, z čehož vyplývají různé výhody. Tou nejvýraznější je, že neplatíte minimální zálohy (skoro 4 000 měsíčně) a že do určitého vyměřovacího základu neplatíte sociální pojištění vůbec. Podnikat tedy můžete bez obav - když si nevyděláte, tak z vás stát kůži nesedře.

Výhoda 4. - ISIC

Mocná kartička slouží jako identifikace vaší osoby coby studenta. V kině, v muzeu, na studijním, v dopravním podniku a dost možná i v menze. Škola vám ISIC vystaví a informuje vás o tom, k čemu vám bude v rámci školy. ISIC je průkaz mezinárodní, takže vám dobře poslouží i při cestách do ciziny, dost možná i lépe než občanka k prokázání totožnosti a rozhodně lépe co se týče slev, zejména na kulturní vyžití, avšak výjimkou nejsou třeba ani slevy na léky a další zboží. ISIC se musí každý rok vybavovat nálepkou, která prodlužuje jeho platnost, tak si ji nezapomeňte ve své škole pro nový školní rok vyzvednout.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 11.6.2015   |   Zobrazeno: 1613x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)