Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Poplatky za studium

Poplatky za studium na VŠ

Překročíte-li dobu stanovenou pro studium na vysoké škole, čekají vás poměrně vysoké poplatky za každý započatý semestr. Pokud jste však v minulosti jen řádně dostudovali obor a chcete studovat něco dalšího, nemusíte se příliš vysokých poplatků bát, jsou zákonem omezené a školy se jich i zcela vzdávají – jednou ověřený student je pro školu dobrá investice.

 

Přečtěte si také:

Letní školy

Kdo neuspěje na vysoké?

Kombinované studium

 

Na veřejných vysokých školách se za studium v českém jazyce běžně školné neplatí, ale existují případy, kdy je třeba studentům dát najevo, že stát za svůj sponzoring zvídavého mládí očekává i nějaké výsledky, tedy tituly. V případě že studium trvá déle než běžnou délku +1 rok, přicházejí na řadu poplatky za studium, které jsou poměrně vysoké. Minimálně musí jít o 1,5násobek základu za každý semestr – tento základ stanoví zákon a pohybuje se dnes těsně pod hranicí 3 000 Kč. Reálné poplatky jsou zpravidla ale zhruba na úrovni šestinásobku.

Poplatky za prodloužené studium

Největší hrůzu mají studenti z poplatků za prodloužené studium. První rok navíc je přitom stále zdarma, ale každý další semestr pak „bolí“. Poplatky se zpravidla pohybují kolem 15 000-20 000 Kč za půl roku, což dokáže zasáhnout už téměř každého studenta a jeho rodinu. Velká část studentů si na tuto daň za nepříliš vzorné studium už musí vydělávat sama.

Do doby studia se navíc započítávají i neúspěšné pokusy o studium z dřívějška, takže pokud studujete vícekrát neúspěšně, můžete si 4 bezplatné roky bakaláře vyčerpat poměrně snadno. To však platí i pro magisterské studium, kam se předchozí doby neúspěšného studia v bakalářských i magisterských oborech počítají.

Odvolání proti vyměření poplatku

Proti vyměření poplatku za prodloužené studium můžete podat odvolání. Škola může rozhodnutí změnit například v případě, že prodloužení je způsobeno vážnými zdravotními důvody, nebo pokud jde pouze o krátkodobé přihlášení, třeba na dodělání státnic. Pokud tedy máte pochybnosti, můžete odvolání podat, nic tím neztratíte.

Poplatky za další studium a studium v cizím jazyce

Výrazně nižšími poplatky jsou ty, které jsou účtovány v minulosti úspěšným studentům. Tyto poplatky se neúčtují studentům magisterských oborů po zisku bakalářského titulu. Jde tak například o další bakalářské studium již úspěšného bakaláře v jiném oboru. Tyto poplatky mohou být maximálně ve výši základu, tedy v současnosti 2 930 Kč za každý započatý rok studia. Tento poplatek však může být nižší, nebo nemusí být účtován vůbec. I u dalšího studia dostává student k dispozici 3+1 rok, respektive 2+1 rok, takže po vyčerpání této doby opět škola účtuje poplatek za prodloužené studium.

Pokud česká veřejná vysoká česká škola vede obory i v jiném jazyce, může si stanovit (a stanoví si, není to levné a předpokládá se, že jde o studium, které nemusí vést k zvýšení vzdělanosti v rámci České republiky, tedy že budou tyto zkušenosti uplatněny při výkonu povolání v jiném státě) poplatky výrazně vyšší. Tyto poplatky si škola může nastavit libovolné, často se pohybují ve statisících.

Poplatky za studium soukromé vysoké školy

Zcela v kompetenci samotných firem je i stanovení poplatků na vysokých školách soukromých. Jde tedy o školné v pravém slova smyslu. Mnohé školy ale nabízejí i stipendia, takže i soukromé VŠ lze za ideálních prospěchových nebo neideálních sociálních podmínek studovat zdarma.

 

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 14.9.2015   |   Zobrazeno: 1976x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)