Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Náklady na studentský život

Náklady na studentský život

Studium na vysoké škole bývá výrazně nákladnější než na střední, zatímco ochota rodičů dál zaopatřovat již odrostlé potomky se ve většině rodin postupem času snižuje. Není tedy divu, že finančně může jít o nelehké období. Náklady rostou, ochota sponzorů klesá a svoboda dělat (a pít), co chcete, tomu taky moc nepřidává. Jaké jsou ale měsíční náklady na základní potřeby každého vysokoškoláka?

 

Přečtěte si také:

Stipendia na VŠ

Kdo neuspěje při studiu na VŠ?

Ideální zaměstnavatelé podle studentů VŠ

 

V článku budeme mluvit o studentech, kteří nebydlí doma, ale buď se osamostatňují v rámci jednoho města, nebo se za školou stěhují do jiného. Pokud student bydlí doma, mohl by ekvivalentní sumu platit přímo rodině, která mu nadále poskytuje zázemí.

Mít kde spát a co jíst

Bydlení, jídlo, doprava, to jsou tři základní náklady, které je třeba pravidelně hradit. Konkrétní výše samozřejmě závisí na tom, kde a jak člověk bydlí, kolik a čeho sní, nebo jak často jezdí domů, případně jak je drahá městská hromadná doprava ve městě, kde studuje.

Bydlení – koleje, nebo priváty (2 000+ Kč/měsíc)

Mezi cenami bydlení, ať už zajištěného školou nebo soukromě, jsou obrovské propasti. Nejlevnější spolubydlení seženete i za méně než 2 000 Kč a nemusí jít o vyloženou „bídu“. Koleje se nejčastěji pohybují kolem 2 000 Kč za měsíc s tou výhodou, že tam nemusíte bydlet přes letní prázdniny, což ve výsledku ušetří dost peněz.

V některých městech se studentské bydlení shání lépe, v jiných hůře, pokud však nepotřebujete něco speciálního a nejste líní hledat, náklady na bydlení nemusíte mít astronomické.

Jídlo – menza a rohlíky? (2 000+ Kč/měsíc)

I v jídle hodné záleží na nárocích, problém je však v tom, že jde o mnohem „flexibilnější“ oblast, což u mnoha studentů vede ke katastrofálním stravovacím návykům, kde je každodenní smažené jídlo z menzy ještě velkým luxusem. Značně bychom doporučili zneužívat ochotné maminky, které jsou zpravidla připraveny vám naložit i několik poctivých jídel každý týden. Teoreticky přežijete i na pivě a rohlíku, ale nejenže neušetříte, ale ještě si zhuntujete tělo.

Slušné jídlo v menze můžete pořídit za cca 30-40 Kč a dohromady za jeden den se do 100 Kč s největší pravděpodobností a bez extrémního omezování můžete vejít.

Doprava je hodně individuální (1 000+ Kč, ale i výrazně méně nebo výrazně více)

Jak daleko a jak často dojíždíte? Jak se pohybujete po městě? Pokud budete jezdit každý týden domů na druhý konec republiky, můžete za dopravu utratit (i přes slevy pro studenty) největší část měsíčného rozpočtu. Pokud je však frekvence dojíždění nižší a vzdálenost kratší, náklady rychle klesají. Při dvou cestách po 400 Kč jde měsíčně o 800 Kč. K tomu připočtěte „lítačku“, „šalinkartu“, „opencard“ nebo cokoliv dalšího, co zabrání revizorům vám dát pořádnou pokutu, a jste na svých měsíčních nákladech na dopravu. Pokud jste vyznavači adrenalinových sportů, nebo rádi chodíte pěšky, možná najdete způsob úspory i zde, byť se nám to zdá vzhledem k cenám studentských jízdenek na městskou hromadnou dopravu ve většině měst v ČR trochu zbytečné.

Dohromady (5 000+ Kč)

Pokud nechcete jen přežívat, musíte se připravit na další investice – do zábavy, do oblečení, do učebních pomůcek, do zábavy, do zábavy a pak už snad jen do zábavy. Už máte představu, kolik budete na vysoké škole každý měsíc potřebovat, abyste si tuhle část života naplno užili?

Kde na to vzít?

Stranu výdajů už jsme si vyjasnili, ale jakými příjmy ji pokrýt? Přinejmenším zpočátku bude potřeba pomoc rodiny, která by se měla snažit, abyste si při nástupu na VŠ mohli hledět právě a jenom školy. Mít ještě existenční starosti, to by mohlo být při rozkoukávání se v nové škole docela likvidační. Než si zvyknete a naučíte se v tom plavat, penězovod od rodičů by vyschnout neměl.

A dost možná onen penězovod nemusí vyschnout ani postupem času, ale jak bude ubíhat semestr za semestrem, pocítíte nutkání mít více peněz pro svou potřebu. Ale ani to se nemusí stát. I v takovém případě byste si ale nějakou brigádu najít měli – pokud ji nutně nepotřebujete kvůli financím, zvolte třeba neplacenou stáž, kde máte větší šanci se uchytit ve svém oboru. I když za takovou stáž nedostanete zaplaceno, vrátí se vám to více než bohatě v momentě, kdy budete po škole shánět práci v oboru, kde budete mít mnohem větší šanci na získání dobrého místa. Proč? Protože máte zkušenosti, již dříve jste projevili nadstandardní aktivitu a očividně myslíte na budoucnost.

Pokud však peníze potřebujete, není přidávání okurků do Big Macu žádná hanba. Financujete své vzdělání, svou budoucnost, nebo třeba svou zábavu. Nikdy byste ale kvůli financím neměli ohrozit kvalitu svého studia – existují například stipendia, která mohou v nelehké finanční situaci pomoci.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 22.10.2015   |   Zobrazeno: 1168x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)