Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Motivační dopis na vysokou školu + vzor

Motivační dopis k přihlášce na vysokou školu + vzor

Když se hlásíte na vysokou školu, mohou po vás jako jednu z věcí žádat i motivační dopis. Jak takový motivační dopis napsat a co by měl obnášet? Na konci najdete vzor.

Podobnosti mezi motivačními dopisy

S motivačním dopisem se většinou setkáváte spíše v souvislosti s hledáním práce. Ohledně těchto motivačních dopisů máme na serveru hned dva články, zde jeden obecný a zde podrobnější. Rad, jak napsat motivační dopis při hledání zaměstnání, je na internetu spoustu. Ale co když chtějí motivační dopis k přihlášce na VŠ? Běžné to není, ale stát se to může.

Motivační dopis, kterému se říká také průvodní, má za úkol v podstatě jediné, ale za to to nejdůležitější – ukázat, proč se vám chce studovat právě tuto vysokou školu. Slouží jako prvotní kontakt s vaší školou, jako vaše reklama. Dle toho by měl i vypadat a působit.

Přečtěte si také:

Průvodce VŠ anebo Od maturity po absolventa

Jak vybírat obor na vysoké škole

Kam po maturitě, když nejdu na VŠ

Formální záležitosti

Forma vašeho dopisu by měla nějak vypadat. První důležitou informací je, že motivační dopis by měl být maximálně jedna strana formátu A4, klidně i méně. Jde opravdu o rychlou prezentaci, ne o psaní dlouhých slohů.

Protože jde o formální dopis, dejte si velký pozor na pravopis, překlepy a také se vyvarujte hovorových výrazů. Pokud si nějakým slovem či výrazem nejste jisti, raději myšlenku formulujte jinak. Vhodné je nechat si dopis zkontrolovat od někoho známého, může si všimnout hrubek či dalších chyb, které vám na první pohled nejsou zřejmé.

Na každý obor, na který se hlásíte a kde chtějí motivační dopis, pište nový jedinečný dopis, který se bude týkat konkrétního oboru. Dopis by měl být také aktuální, s aktuálním datumem.

Struktura

Motivačním dopisům na vysokou školu není věnováno tolik pozornosti jako těm do zaměstnání, i tak ale mají podobnou stukturu. Vzor motivačního dopisu najdete na konci tohoto článku.

Nejprve uveďte adresu příjemce, tzn. školy, kam se hlásíte. V pravém horním rohu by mělo být aktuální datum a město, kde byl dopis vyhotoven, například "V Brně dne 21. 1. 2014". Poté následuje oslovení ideálně konkrétního člověka. Jestliže nevíte, kdo bude dopis číst, určitě nic nezkazíte frází "Vážená paní, vážený pane".

V další větě uveďte, na jaký obor se hlásíte. A teď nastává nejdůležitější část. Napište, co vás motivuje ke studiu dané školy a oboru, proč se hlásíte zrovna sem. Snažte se být věcní a konkrétní. Můžete uvést, jakým způsobem jste se do této doby zajímali o obor – samostudium, kurzy, kroužky, zájmy... Vše, co s tímto souvisí a prokáže váš zájem, bude k dobru, proto se to nebojte napsat. Určitě zmiňte i případné soutěže nebo olympiády, kterých jste se zúčastnili.

Na závěr můžete uvést, že byste si přáli studovat na této škole. Jestliže je součástí přijímacích zkoušek i pohovor, můžete napsat, že by vás potěšilo ujasnění si vzájemných představ při společném rozhovoru.

Připojte pozdrav, podpis a kontaktní údaje. Ale dříve, než dopis odešlete, pročtěte si jej ještě alespoň dvakrát, aby bylo vše srozumitelné a bez chyb.

Vzor motivačního dopisu na vysokou školu zde!

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 23.1.2014   |   Zobrazeno: 25677x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)