Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Kdo neuspěje při studiu na vysoké?

Kdo neuspěje při studiu na vysoké?

Největší šanci má student na strojárně po absolvování střední školy s odborným výcvikem. „Úmrtnost“ je totiž právě nejvyšší na strojírenských oborech a u studentů, kteří maturovali právě na takové střední škole. Největší šanci dokončit svá studia mají hlavně ti, kteří si vyberou výběrové obory a dostanou se na ně.

 

Přečtěte si také:

Na výběr vysoké školy pragmaticky

Pravděpodobnost nezaměstnanosti absolventů

Přípravné kurzy na VŠ

 

Tento článek vám ukáže statistiku, nic víc. „Gympláci“ na medicíně by z něj rozhodně neměli mít dojem, že se nic nemůže stát a titul mají v kapse, stejně jako by učni s nadstavbou chystající se na studium strojírenství neměli propadat zbytečné skepsi – to že každý druhý studium nedokončí, taky znamená, že druhá polovina uspěje, přičemž je jen a jen na vás a vaší snaze, do které poloviny se zařadíte.

Podle studovaného oboru VŠ

Mezi maturanty z ročníku 2008/2009 je „úmrtnost“ zhruba pětinová (23 %), ale velmi záleží na oboru VŠ, který si vybrali. Pokud to bylo například Právo, tak studium předčasně ukončilo pouhých 6 % studentů, a podobně je na tom i medicína s 9 %. Na opačném konci spektra jsou obory technické, zejména strojírenské (39 %), elektronické (32 %) a chemické (30 %), případně zemědělské (33 %), nebo matematicko-fyzikání (29 %).

Důvody jsou dva – právničina, medicína a humanitní obory jsou terčem hlavně maturantů z všeobecných středních škol, hlavně gymnázií  - a jak známo, právě gymnazisté jsou nejvíce vedeni a připravováni k dalšímu studiu na VŠ. Práva a medicína navíc mají společné to, že jde o vysoce výběrové obory, takže se na ně dostane jen hrstka uchazečů, navíc těch nejlepších, kteří vědí, že stačí vystudovat a slušně placená práce je nemine.

Podle dokončené střední školy

I zde jsou rozdíly velké. Průměr je opět (zcela nevyhnutelně) stejný, 23 %, a neúspěšnější i nejhorší studenty byste si asi také tipli. Nejúspěšnější jsou gymnazisté, kteří předčasně ukončí studium pouze ve 13 % případů.

Na druhém místě je další všeobecné střední vzdělání, tentokrát to z lyceí. Absolventi těchto škol mají úmrtnost 18%.

Na opačném konci tabulky najdeme studenty ze středních škol s odborným výcvikem v oblasti Speciálních interdisciplinárních oborů, kteří opustili studium VŠ ve zhruba 62 % případů. I ostatní kategorie škol s odborným výcvikem a maturitní nástavbou jsou v této statistice na štíru. Mezi těmito extrémy pak fungují absolventi středních odborných škol (kategorie M – bez odborného výcviku) pohybující se okolo 30% neúspěšnosti.

Zdroj: infoabsolvent.cz

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 2.3.2015   |   Zobrazeno: 1400x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)