Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Studium při zaměstnání

Jak studovat při práci

Ačkoli to tak na první pohled nevypadá, studium při zaměstnání není totéž, co práce při studiu. Studovat při zaměstnání se většinou rozhodnou lidé starší než studenti, kteří už nějakou dobu pracují na stálé pracovní pozici a rozhodnou se doplnit si vzdělání.

Výhody v práci i v daňovém přiznání

Jestliže zvládáte zaměstnání, rodinu a přitom ještě studovat, určitě to musíte využít, a to přinejmenším ve vašem životopise. Dokládá to, že váš časový management je více než dobrý a že zároveň zvládnete naplno více věcí. To vše vám může pomoci k získání lepší práce (nehledě na dosažené vzdělání). V životopise uveďte rok, kdy jste studium začali, a očekávaný rok ukončení.

Pokud už pracujete a vaše studium souvisí s náplní vaší práce, je to jen dobře. Na nezbytnou dobu pro účast na přednáškách musíte dostat volno. Stejně tak máte nárok na dvoudenní volno pro každou zkoušku, kterou skládáte. Týká se to však pouze řádných termínů, jestliže se vám zkouška nepovede a jdete na opravnou, musíte si už vzít volno. Nárok na volno máte i v době státnic a obhajoby vaší závěrečné práce, a to rovnou desetidenní.

Pokud nemáte zkoušky hrazené zaměstnavatelem, můžete si náklady spojené s nimi odečíst od základu daně z příjmů. Maximálně výše odpočtu je 10 tisíc korun. Dále mají pracující studenti, kterým ještě nebylo 26 let, nárok na slevu na dani ve výši 4 020 Kč. Na stejnou slevu mají nárok i studenti prezenčního doktorského do věku 28 let.

Přečtěte si také:

Online kurzy zdarma: nejen výuka angličtiny

Celoživotní vzdělávání

Kombinované studium

Výběr správného studia

Studovat klasické prezenční studium je při práci opravdu náročné. Proto se podívejte, zda váš vysněný obor není nabízen jako dálkové nebo kombinované studium. Není potřeba být ve škole tolik jako u prezenčního studia, požadavky se dají většinou stihnout v kratším čase. O kombinovaném studiu si můžete přečíst více v tomto článku.

Pečlivě si vyberte, na jaký obor se přihlásíte. Dopředu si zjistěte, jaké podmínky je třeba splnit, kolik zkouškových termínů máte, které předměty jsou povinné, jestli je možné studium případně přerušit a podobně. Vše je lepší vědět předem, průběh studia pak můžete přizpůsobit práci i rodině.

Zvládnout to jde, ale...

Zvládat najednou práci i školu vás bude vyčerpávat. Čas s rodinou i přáteli se stane vzácnějším, a proto si dejte pozor, ať se v tomto čase snažíte spíše odreagovat se než mluvit o práci a o škole. Bylo by lepší, aby některé vaše povinnosti převzaly děti a partner. Podpora ze strany vaší rodiny vám ve vašem náročném programu pomůže. Čeká vás totiž několik let kompromisů, kdy musíte zkombinovat vše dohromady.

Zapomenout byste neměli ani na finanční zátěž, kterou bude pro vás a vaši rodinu studium představovat. A nejde jen o učební pomůcky a čas, který nebudete moci věnovat něčemu jinému. Může jít i o placení školného. Pokud budete studovat tzv. poprvé, platit školné nemusíte (mimo soukromé školy). Pokud si ale budete doplňovat vzdělání na úrovni, kterou už máte (např. chcete studovat znovu bakalářské studium ale v jiném oboru), školné vás již nemine.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 13.2.2014   |   Zobrazeno: 4878x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)