Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Celoživotní vzdělávání

Celoživotní vzdělávání

Princip celoživotního vzdělávání poukazuje na neustálou potřebu se vzdělávat i nad rámec běžného studia. Nejčastěji je vedeno formou kurzů a aktivní jsou na tomto poli zejména vysoké školy. Patří sem však i rekvalifikační kurzy a v širším pojetí i vlastně jakékoliv vzdělání. Důležitou součástí jsou rekvalifikační kurzy a stále více se prosazující online vzdělávací platformy jako Coursera.

Co je vlastně to celoživotní vzdělávání?

Nejširším významem celoživotního vzdělávání je opravdu vzdělávání v každé etapě lidského života, od základních škol, přes univerzity, rekvalifikační kurzy, zájmové a profesní kurzy, až po univerzity třetího věku. Když však pomineme ty samozřejmé formy vzdělávání, kam patří vše od základní školy po vysokoškolské studium, zbyde nám forma celoživotního vzdělávání, jak je nejčastěji chápána. Jde o kurzy, ve kterých si lidé rozšiřují své znalosti v oboru, nebo se přeškolují na obor jiný, případně získávají chybějící kvalifikaci, což je dnes nejlépe vidět u pedagogických pracovníků. Pojďme se teď podívat na konkrétní možnosti a varianty.

Přečtěte si také:

Univerzity třetího věku

Profesní zkouška - zvyšte šanci získat zaměstnání

Méně známe vysokoškolské tituly

Kurzy celoživotního vzdělávání

Kurzy celoživotního pořádají vysoké školy mimo rámec běžné výuky. Posluchači těchto kurzů nemají status studenta a toto studium je vždy placené. Jeho absolvováním nelze získat vysokoškolský titul. Vzhledem k charakteru kurzů jsou většinou vyučovány ve večerních hodinách, nebo o víkendech.

Doplnění kvalifikace, zájmová činnost, ale i příprava na přijímačky

Samy školy rozdělují kurzy do tří kategorií, které se liší nejen náplní jednotlivých kurzů, ale i samotnou ideou, která za nimi stojí:

  • Kurzy profesní
  • Kurzy zájmové
  • Příprava na přijímací řízení

Právě mezi kurzy profesní spadají programy, které musejí absolvovat pedagogičtí pracovníci bez příslušné kvalifikace, pokud chtějí ve svém povolání pokračovat. Jde však o širší rodinu programů, které slouží i k rozšíření kompetence pedagogických pracovníků na nové předměty, nebo i zcela jiným povoláním v rozšiřování, doplňování, nebo pouhé aktualizaci znalostí a dovedností.

Naopak, kurzy zájmové jsou vlastně pouhým koníčkem – ano, jde zpravidla o kvalitní informace a kvalitní kurzy, ovšem bez aspirace na produkování kvalifikovaných pracovníků. Tato forma kurzů bývá méně časově i finančně náročná, což odpovídá nižším cílům těchto kurzů.

Do celoživotního vzdělávání patří i přípravné kurzy na přijímačky, což je pro školu příjemný přivýdělek a pro uchazeče o studium ideální šance, jak se připravit na přijímačky konkrétní školy. Tyto kurzy jsou často vedeny vyučujícími, kteří stojí i za tvorbou úloh v přijímacím řízení.

Univerzity třetího věku

Univerzity třetího věku jsou specifickým případem zájmových kurzů, které jsou zaměřeny na seniory (zpravidla lidé nad 55 let), nebo třeba na invalidní důchodce. Pravidlem bývá velmi příznivá cenová politika, kdy se platí za jednotlivé předměty. O konkrétní nabídce kurzů se můžete informovat na příslušné vysoké škole, či konkrétní fakultě.

On-line vzdělávání

Do celoživotního vzdělávání samozřejmě patří i samostudium, v případě online kurzů alespoň částečně vedené a usměrňované. Věnovali jsme se mu už v samostatném článku, kde jsme zmínili například Duolingo pro výuku jazyků, nebo Courseru, která patří mezi nejslavnější online platformy, které sdružují a hostují online kurzy z univerzit po celém světě. Článek o online kurze si můžete přečíst zde. Výhodou, například právě zmíněné Coursery, je bezplatnost kurzů i bezkonkurenční šíře nabízeného vzdělání. Prozatím největší nevýhodou je pak neucelenost, ba dokonce roztříštěnost a nulový tlak na dokončení kurzů, takže musíte opravdu chtít.

Rekvalifikace

I rekvalifikační kurzy patří do celoživotního vzdělávání. Bývají intenzivně prakticky zaměřené, aby jejich absolvent mohl v daném oboru začít rovnou pracovat. Pořádají je různé společnosti, které si za ně ovšem říkají o nemalé peníze – v některých případech lze však získat takový kurz zdarma v rámci evidence na Úřadu práce. V takovém případě vám navíc náleží vyšší podpora v nezaměstnanosti. Více o rekvalifikačních kurzech si přečtěte v našem dřívějším článku.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 13.3.2014   |   Zobrazeno: 1446x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)