Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Otcovská dovolená

Otcovská dovolená

Asi víte, že otcové mohou za určitých podmínek na mateřskou a rodičovskou místo matky, ale nově by se mohli o své dítě až 7 dnů starat společně oba rodiče. Počítá s tím alespoň Ministerstvo práce a sociálních věcí, které chce otcům umožnit v prvních 6 týdnech po narození potomka 7 volných dnů za stejných podmínek, za jakých je poskytována mateřská dovolená (dávka 70 % z redukovaného denního vyměřovacího základu).

 

Přečtěte si také:

Rodičovská dovolená

Mateřská dovolená

Porodné 2016

 

„Otcovská“ by mohla trvat 7 dnů a stát by při ní otcům nahrazoval výpadek příjmů, který je v době po narození potomka velmi nežádoucí. I kdyby navíc otcové chtěli, zaměstnavatel by jim dnes nemusel povolit neplacené volno ani dovolenou, o které vždy rozhoduje zaměstnavatel. Po zavedení otcovské dovolené by však nehrozil ani nesouhlas zaměstnavatele ani výpadek příjmů. Příjmy by sice mohly po těchto 7 dnů klesnout, kvůli redukčním hranicím denního vyměřovacího základu (více o tom v článku o mateřské dovolené), ovšem výraznější propad nastane až u příjmově velmi nadprůměrných zaměstnanců, pro které by krátkodobé snížení příjmu přeci jenom nebylo tak likvidační.

Snaha zrovnoprávnit otce a matky

V naší společnosti je poměrně hluboce zakořeněný stereotyp, ve kterém se rodičovství poměrně zásadně dělí na dvě role – dítě je starostí matky a peníze starostí otce. Dlouhodobý tlak pak sice dohlíží na to, aby matky mohly i s dítětem nastartovat znovu kariéru, ale opačným směrem toho zatím mnoho uděláno nebylo.

Otcové však podle všeho alespoň o něco větší roli v přímé péči o dítě hrát chtějí. Dobrovolné střídání na rodičovské dovolené je rozhodně nápomocné, ale už těsně po porodu v šestinedělí by si ženy občas rády odpočaly od nepřetržité péče o potomka, stejně jako by se otcové rádi na těch prvních momentech života jejich nové pýchy rádi podíleli. Právě to by měla „otcovská“ částečně umožnit.

Současné možnosti

Jak už jsme zmínili výše, otec má už dnes možnosti, jak se na úkor práce o dítě starat. Jde zejména o flexibilní pojetí rodičovské dovolené, na které může být i otce, případně se oba rodiče mohou střídat.

Existuje však i možnost, aby byl otec místo matky na mateřské, tedy aby pobíral ze svého platu vypočtenou Peněžitou podporu v mateřství. To se ovšem zpravidla nevyplatí – jedinou výjimkou je čerpání mateřské na manžela, který zároveň vykonává jinou práci (typicky na živnostenský list, protože stejnou práci u stejného zaměstnavatel vykonávat po dobu mateřské nemůže), čímž vlastně otec zajistí jak PPM, tak běžný příjem, zatímco se matka stará o dítě. 

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 11.1.2016   |   Zobrazeno: 1708x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)