Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Kdy jít do důchodu?

Kdy jít do důchodu

Tuhle otázku si může položit kdekdo a z různých důvodů. Stejně různé přitom budou i odpovědi u každého individuálního případu. To však neznamená, že nelze vysledovat okolnosti, podle kterých se asi bude každý člověk řídit – je jich poměrně dost a konečné rozhodnutí asi nebude nikdy zrovna lehké. Přeci jenom, je to rozhodnutí, které se s vámi povleče už do konce života.

 

Přečtěte si také:

Předdůchod vs. Předčasný důchod

Valorizace důchodů 2016

Sleva na dani pro důchodce je zpět

 

Vyřadíme-li možnost invalidního důvodu, která není moc o výběru, určuje se důchodový věk na základě věku. Čím později jste se narodili, tím vyšší je váš důchodový věk, o čemž se můžete přesvědčit v následující tabulce.

 

To však neznamená, že nemáte žádnou možnost volby. V první řadě vás nikdo nenutí, abyste do důchodu šli, můžete se dál věnovat svému povolání, čímž si zvýšíte počet odpracovaných let a tím i výši důchodu, který v budoucnu budete pobírat. Pravdou je, že v takovém případě se ochuzujete o peníze, které by vám dal stát, ale pamatovat musíte i na to, že váš výdělek bude pravděpodobně výrazně vyšší.

Pokud naopak do důchodu chcete dříve, třeba kvůli zdravotním problémům, nebo jednoduše proto, že je pro zaměstnavatele zaměstnání člověka po padesátce mnohdy velký problém kvůli věkové diskriminaci, můžete využít v podstatě tři možnosti.

  1. Po pětapadesátce máte nárok na 11měsíční podporu v nezaměstnanosti, takže téměř rok před důchodem máte zajištěn plynulé navázání na další zdroj příjmu.
  2. Můžete se smířit s o něco nižším důchodem a jít do předčasného důchodu až o tři roky dříve.
  3. Pakliže máte naspořeno v penzijním připojištění, můžete jít až o pět let dříve do takzvaného předdůchodu.

V případě využití předdůchodu si necháváte vyplácet peníze z penzijního připojištění již před dosažením důchodového věku. V předčasném důchodu se naopak musíte smířit s trvale sníženým důchodem od státu, takže ani jedna volba není zcela bezproblémová, ale u předdůchodu se vám alespoň nesnižuje důchod, takže zejména z dlouhodobého hlediska je to výhodnější. Čím déle totiž budete pobírat důchod, tím více se budou rozevírat nůžky mezi oběma variantami. Velmi oblíbené penzijní připojištění tak může znamenat nejen bohatší stáří, ale také zajímavou možnost, jak obejít neustále se zvyšující důchodový věk.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 21.12.2015   |   Zobrazeno: 1851x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)