Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Víte, kdy máte nárok na odstupné a jak vysoké bude?

Výpočet odstupného 2013 a odvody

Odstupné je jedna z věcí, která dokáže trochu zmírnit finanční a ostatně i psychický šok ze ztráty zaměstnání. Nepřísluší však každému a od roku 2012 jeho výše závisí i na tom, jak dlouhý byl pracovní poměr u konkrétního zaměstnavatele. Pojďme se teď podívat, jaká pravidla pro nárok na odstupné a jeho výši platí.

 

Přečtěte si také:

Na co máte nárok, když přijdete o práce?

Skončení pracovního poměru - výpověď, dohoda i ukončení

Podpora v nezaměstnanosti

Nárok na odstupné

Nárok na odstupné vzniká při výpovědi dané zaměstnavatelem, nebo při dohodě o ukončení pracovního poměru, pakliže jde o výpověď/dohodu odůvodněnou organizačními důvody na straně zaměstnavatele – rušení zaměstnavatele, přesun, nebo třeba reorganizace a nadbytečnost zaměstnance.

V takových případech náleží zaměstnanci nejméně 1-3násobek platu a to podle délky odpracované doby u tohoto zaměstnavatele:

  1. U zaměstnavatele odpracováno méně než 12 měsíců = odstupné ve výši jednoho hrubého platu
  2. U zaměstnavatele odpracováno 12-24 měsíců = odstupné ve výši dvou hrubých platů
  3. U zaměstnavatele odpracováno více než 24 měsíců = odstupné ve výši tří hrubých platů

Je-li stanoveno ve smlouvě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem jinak, může být odstupné i vyšší, než ukládá zákon. Nikdy však nesmí být nižší. Počítá se z průměrného platu za poslední čtvrtletí, případně pravděpodobného platu, pokud bylo v posledním čtvrtletí odpracováno méně než 21 dnů.

 

Odstupné při pracovním úrazu, nebo nemoci z povolání, které znemožňují pokračování v zaměstnání:

V případech, kdy je další vykonávání práce znemožněno pracovním úrazem, nemocí z povolání, nebo ohrožením touto nemocí, přísluší zaměstnanci odstupné ve výši 12 hrubých platů. Opět nerozhoduje, zda jde o výpověď danou zaměstnavatelem, nebo skončení pracovního poměru dohodou. Jen nesmíte porušit bezpečnost práce, nebo platné předpisy – v takovém případě nedostanete nic.

Odstupné pro důchodce?

Co se týče přechodu do invalidního, nebo starobního důchodu, pravidla výše zmíněná se vůbec nemění. Samozřejmě, je-li invalidní důchod způsoben nemocí/úrazem z povolání, nárok na odstupné je nejméně ve výši 12 platů. Na druhou stranu, invalidní důchod způsobený mimo zaměstnání není automaticky důvodem pro přiznání jakéhokoliv odstupného. Dále se tak posuzují důvody pro přiznání/nepřiznání odstupného zmíněné v první části článku.

Zdanění ano, odvody ne

Už jsme zmínili, že výše odstupného je zpravidla od 1-3násobku hrubého platu. Funguje to tak, že většinou s posledním běžným platem je vám vyplaceno i odstupné. To je ovšem zdaněno patnácti procenty. Z odstupného se neodvádí zdravotní ani sociální pojištění, což je fajn.

O odstupné nepřijdete, ani když si najdete novou práci

Dostali jste odstupné a teď se bojíte nastoupit do nové práce, abyste o peníze nepřišli? Nemusíte, odstupné je vaše, i když si najdete práci, třeba i hned poté, co vám skončil pracovní poměr, ze kterého máte nárok na odstupné.

Odstupné posune podporu v nezaměstnanosti

Výše odstupného má vliv na vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Sice o žádné peníze nepřijdete, ale podpora vám nebude vyplácena po dobu, která odpovídá násobkům platu, které jste dostali jako odstupné. Když dostanete odstupné ve výši 3 platů, bude vám podpora v nezaměstnanosti vyplácena až od čtvrtého měsíce po ztrátě zaměstnání, pokud si tedy do té doby nenajdete nové místo.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 23.5.2013   |   Zobrazeno: 63501x

Komentáře

bohumila.horska@seznam.cz26.07 23:42

Dobrý den, prosím o výpočet odstupného , kde PHV je 120 Kč/h , pracovní týdenní doba je 37,5 hod a výše odstupného jsou 3 měsíce. Děkuji ,Horská.
120x37.5x 4.348x3 minus 15procent daň?

Admin29.07 07:30

Dobrý den,

zhruba tak nějak to bude, ale přesný výpočet vám musí samozřejmě udělat zaměstnavatel.

soukupk@centrum.cz06.08 18:15

Dobrý den,prosím o radu, zaměstnavatel ruší pobočku, kde dvanáct let pracuji, výpověď bych měl obdržet ke konci srpna s dvouměsíční výpovědní dobou a nárokem na odstupné ve výši tří měsičních platů,což je myslím v pořádku, ale mám nabídku na nové zaměstnání,s požadovaným datumem nástupu 1.9. Zaniká tím můj nárok na odstupné ? Je možné ukončení pracovního poměru dohodou i s nárokem na odstupné ? Děkuji Soukup

Admin07.08 11:16

Dobrý den,

ano, dohoda s uvedením organizačních důvodů je samozřejmě možná i s odstupným (doporučujeme výslovně v dohodě uvést). Jde o to, jestli na ni zaměstnavatel přistoupí, jestli třeba v září a říjnu nebude ještě vaše služby potřebovat. :)

lesnibouda@seznam.cz11.08 20:35

Dobrý den, pracovala jsem na ZŠ v pozici učitelky 7 let a k 31.7. jsem dostala ve škole výpověď z důvodu nadbytečnosti. Mám tedy nárok na trojnásobek odstupného. Ale v lednu 2013 mi byl upraven úvazek a stávající smlouva na dobu neurčitou se rozdělila na dvě - jedna ( ta původní ) na učitelský úvazek byla snížena na 10 hodin týdně a druhá ( nová smlouva od ledna 2013 ) na úvazek vychovatelky. Prý mám ale nárok na trojnásobek odstupného pouze z té učitelské smnlouvy po snížení úvazku. A z té vychovatelské ( je také na dobu neurčitou ) je to jednonásobek. nevím zda je to dostatečně srozumitelné, ale děkuji za odpověď. Pokud to tak je, tak se mi to odstupné velmi rapidně sníží.

Admin12.08 12:10

Dobrý den,

takové jednání nepovažujeme za správné, podle našich informací byste měla mít nárok na odstupné za pro oba poměry po celou dobu, ale raději se informujte u specialisty na dané téma.

Garbera13.08 07:11

Dobrý den,chci se zeptat jak je to s odstupným,když zaměstnavatel si založí novou firmu a přetáhne sebou zaměstnance.Mám nárok na odstupné s předešlé firmy?

Admin13.08 08:54

Dobrý den,

záleží na tom, o jakou změnu jde, jestli o převedení zaměstnanců se stále platnými stávajícími smlouvami, nebo o zcela novou smlouvu. Jestliže bude vaše stávající pracovní smlouva ukončena, tak pravděpodobně z organizačních důvodů, což znamená výpovědní lhůtu a odstupné.

Edera15.08 09:31

Dobrý den,

z čeho se vypočítává výše odstupného? Pokud jsem poslední měsíc na nemocenské, budu mít nižší odstupné?
Děkuji za odpověď.

Admin15.08 10:48

Dobrý den,

nemusíte se bát, počítá se z průměrné mzdy za poslední čtvrtletí, kam se počítají pouze odpracované dny.

wapal19.08 10:06

mam smlouvu na dobu urcitou do konce r 2015, k 1.10 2013 jsem dostal vypoved mam narok na odstupne? a kolik? Dekuji

Admin19.08 11:20

Dobrý den,

nárok na odstupné mít budete, ale jeho výše záleží na délce trvání pracovního poměru. Do jednoho roku jde o 1 plat, do dvou let o 2 platy a nad dva roky 3 platy.

niki22.08 22:00

DOBRÝ DEN,
mám nárok na odstupné, jestliže jsem byla 10 měsíců nemocná a v té době mi byl přiznán plný invalidní důchod a ukončena nemocenská? Pracuji ve zdravotnictví a můj zaměstnavatel mi nemůže nabídnout jinou práci adekvátní mému zdravotnímu stavu.
Děkuji za odpověď

Admin23.08 09:35

Dobrý den,

ano, jen musíte uvést tento důvod do výpovědi, dohody, nebo ho použít jako důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru.

viki27.08 00:55

Dobrý den,bylo mi zaměstnavatelem sděleno,že ukončuje se mnou pracovní poměr,s dvojměsíční výpovědnou lhutou a mám nárok na 3 měsíční odstupné.Táto výpověď bude podepsána 27.8.2013.Chtěla bych vědět,že když jsem byla na neschopence od 4.6.2013-23.8.2013 jak se mi vypočíta odstupné když jsem víc ak dva měsíce byla na PN.Ještě bych chtěla vědět jestli se při výpočtu pro odstupné počíta jenom základ hod.mzda nebo se k tomu počítají i prémie,které jsem dostávala.Za odpověď děkuji,s pozdravem Viki

Admin27.08 13:02

Dobrý den,

pracovní poměr končí 31.10.2013, to znamená, že odstupné se bude počítat ze čtvrtletí 7-9, tedy červenec až září, jestliže jste odpracovala za tuto dobu alespoň 21 dnů, což se zdá, že ano. Nemusíte se ale bát, počítá se opravdový výdělek a ten se dělí opravdovým počtem odpracovaných dnů, takže nemoc váš průměr nesníží.

Co se týče prémií a bonusů, i ty se do odstupného počítají, včetně prémií, které jsou vypláceny za delší časový úsek, kdy se do průměru započítá jejich poměrná část.

Dáda27.08 09:33

Dobrý den,
z čeho se vypočítává výše odstupného? Od 1.září 2012 jsem byla zařazena do jiné platové třídy, ale od 5.září do 20. srpna 2013 jsem byla na nemocenské. Po ukončení pracovní neschopnosti mi bylo oznámeno, že se mnou zaměstnavatel ukončí pracovní poměr. Ze kterého platového výměru mi bude vypočítáno odstupné?
Děkuji za odpověď.

Admin27.08 13:08

Dobrý den,

z průměru, nebo předpokládaného výdělku za poslední skončené čtvrtletí, což tedy znamená, že z nové platové třídy.

Radka28.08 15:58

Dobry den,
k 26.8. jsem podepsala se zamestnavatelem dohodu o ukonceni prac pomeru z duvodu nadbytecnosti. Priznal mi odstupne, ale jeho vyse se mi nejak nezda. Z jake castky se pocita, pokud jsem od roku 4.10.2007 na rodicovsek dovolene. Prdtim jsme u nej pracovala od zari 2003. Ucetni mi tvrdi, ze mi odstupne budou pocitat ze mzdy za zari 2007, kdy jsem mela ale snizeny uvazek jen na minimum - bylo to z duvodu planovaneho odchodu na MD. Je to v poradku nebo by se melo pocitat z celeho ctvrtleti 7-9.2007?

Dekuji za odpoved.

Admin29.08 09:28

Dobrý den,

domníváme se, že by měla být vypočítána buď z pravděpodobného výdělku, nebo z výdělku za celé čtvrtletí. Doporučujeme ale obrátit se na specializovaného právníka o radu, jestliže se se zaměstnavatelem nedohodnete.

dara28.08 17:37

Dobrý den, chtěla bych zeptat, jestli se do odpracované doby u zaměstnavatele počítá i doba, po kterou jsem byla zaměstnána na Dohodu o provedení práce (jde o výši určení odstupného)? Ukončení dohody proběhlo k poslednímu dni v měsíci a pracovní smlouva vznikla následujícím dnem dalšího měsíce. Dále by mě zajímalo, zda se odpracovaná doba počítá i s 2 měsíci, kdy běží výpovědní lhůta nebo tato dvouměsíční výpovědní lhůta se už do odpracované doby nezapočítává (opět jde o výši určení odstupného)? Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den!

Admin29.08 09:45

Dobrý den,

domníváme se, že DPP, jelikož nezakládá žádné právo na odstupné, se do této doby nepočítá, ale výpovědní lhůta ano, stejně jako třeba mateřská dovolená, pracovní neschopnost atd.

MIRKA NOVOTNA29.08 20:06

DOBRY DEN CHCI SE ZEPTA JESTLI MAM NAROK NA ODSTUPNE,KDYZ JSEM DOSTALA VYPOVED S DVOUMESICNI VYPOVEDNI LHUTOU.ZAMESTAVATEL MI TVRDI,ZE NAROK NEMAM KDYZ MAM DVA MESICE VYPOVEDNI LHUTU.ZAMESTANANA JSEM16MESICU.DEKUJI MOC ZA ODPOVED

Admin30.08 07:53

Dobrý den,

budete mít nárok na dvouměsíční odstupné.

franta01.09 13:14

Dobrý den.31.srpna jsem dostal výpověď dohodou podle §49.Ve výpovědi je uveden jako důvod zdravotní důvody.Podle lékařského posudku nesmím vykonávat dosavadní práci.Zároveň mi byl přiznán invalidní důchod 1.stupně.Mám za daných podmínek nárok na odstupné,jestliže se nejedná o pracovní úraz ani nemoc z povolání.

Admin02.09 09:41

Dobrý den,

domníváme se, že by pro vás mohlo být mnohem výhodnější, kdybyste s posudkem po zaměstnavateli vyžadoval nové pracovní místo, které vašemu zdravotnímu stavu odpovídá. Pokud by tak do 15 dnů neučinil, mohl byste ukončit pracovní poměr a měl byste nárok na 2měsíční odstupné.

Co se týče dohody, tak tam jste odkázán na to, co je sjednáno v ní.

Radka02.09 19:03

Dobrý den, jsem momentálně zaměstancem firmy, jeden rok (po ukončení rodičovské dovolené v délce 3 let) mi zaměstnavatel poskytl čtvrtý rok a potom jsme sepsali ještě další rok neplaceného volna na péči o dítě. Mám i v tomto případě nárok na odstupné a je nárok na odstupné i v případě, že bychom se se zaměstnavatelem nedohodli na zkráceném pracovním poměru?
Děkuji za odpověď.

Admin03.09 09:18

Dobrý den,

na odstupné budete mít nárok jen v případě, že vám dá zaměstnavatel výpověď, nebo když rozvážete pracovní poměr dohodou, ve které vám zaměstnavatel toto odstupné přislíbí.

blanka02.09 21:22

Dobrý den, před nástupem na MD jsem u zaměstnavatele odpracovala 10 let, poté jsem byla na mateřské a rodičovské dovolené a poslední rok na neplaceném volnu. Mám nárok na odstupné? Pokud ano, bude se počítat z mzdy před nástupem na MD? Děkuji.

Admin03.09 09:48

Dobrý den,

na odstupné budete mít nárok jen v případě, že vám dá zaměstnavatel výpověď, nebo když rozvážete pracovní poměr dohodou, ve které vám zaměstnavatel toto odstupné přislíbí.

Výpočet by se zakládal spíše na pravděpodobném výdělku, tedy kolik byste pravděpodobně vydělala, kdybyste pracovala.

olga03.09 13:16

Dobrý den,
budeme nuceni dát výpověď zaměstnankyni, která se má vracet do práce po tříleté RD. Z jakého základu bychom měli odstupné vyplatit? Z posledního čtvrtletí, než odešla na MD?
Děkuji Vám za radu.

Admin04.09 08:10

Dobrý den,

jestliže půjde o výpověď, uplyne nějaká výpovědní lhůta, po kterou u vás bude nadále pracovat. Jinak by se odstupné počítalo z pravděpodobného výdělku, kterého by zaměstnankyně asi dosáhla, kdyby odpracovala minulé čtvrtletí.

Věra04.09 09:10

Dobrý den, v Dohodě o rozvázání prac.poměru mám napsáno, že zaměstnavatel poskytne "odměnu" ve výši tří měs.platů. Dohodu jsem podepsala 30.8.2013. Nejde tudíž o odstupné ale o odměnu. Je to jedno a a totéž? Jak se zdaní "odměna"? Stejně jako odstupné tak, že se zdaní a neodvání se ZP a SP?
Jak je to s podporou od ÚP? Při odstupném tříměsíčním dostanu 45% z čisté měs.mzdy až po třech měsících, ale v případě odměny? Děkuji, V.K.

Admin05.09 07:54

Dobrý den,

zajímavá situace. Mnohem jednodušší by bylo, kdyby vám zaměstnavatel do dohody rovnou napsal, že jde o organizační důvody a přiznal vám odstupné. Logika věci ale říká, že když máte 45% podporu, tak by o odstupné jít nemělo, protože při odstupném máte nárok na plnou podporu vlastně ve všech případech. Informujte se ale raději i na ÚP.

Co se týče odvodů z odměny, taktéž zkuste ÚP. :-)

Věra04.09 09:57

Dobrý den ráda bych věděla zda mám nárok na odstupném když mi doktor nedoporučil práci kterou vykonávám skoro 8 let a zamněstnavatel pro mně nemá jinou práci takže výpověd jsou zdravotní důvody jestli mám nárok na odstupném tak na kolik děkuji Věra

Admin04.09 17:36

Dobrý den,

s posudkem od lékaře zajděte za zaměstnavatelem, který má 15 dnů na to vám nové místo najít. Když tak neučiní, tak můžete okamžitě ukončit pracovní poměr a dostanete náhradu mzdy za 2 měsíce.

Kamila09.10 00:31

Když paní pracovala 8 let, jak píše, tak by odstupné mělo být 3 měsíce a ne 2, jestli se nepletu...

Admin10.10 13:38

Dobrý den, v případě okamžitého zrušení pracovního poměru nejde technicky o odstupné, ale o náhradu mzdy místo výpovědní lhůty, proto ty dva měsíce a ne tři.

Honza04.09 14:52

Dobrý den, pracuji v dceřinné společnosti zahraniční firmy ("dcera" má formu české s.r.o, ale jednatelé jsou zaměstnanci zahraniční "matky"). Vzhledem k finančním potížím se chce "matka" zbavit dcery tím způsobem, že s.r.o. prodá za symbolickou cenu současnému českému vedení "dcery". Musí se mnou nástupnická s.r.o. uzavřít novou pracovní smlouvu? Pokud s ní nebudu souhlasit, mám nárok na odstupné? Pokud nová pracovní smlouva není potřeba, ale já nebudu chtít v nové firmě pracovat, mám nárok na odstupné?
Děkuji za vysvětlení.

Admin05.09 08:26

Dobrý den,

omlouváme se, tato problematika je mimo naše obzory. :-) Co se ale týče možnosti, že smlouva dále platí, ale vy chcete skončit, tak bychom s odstupným určitě nepočítali, protože budete asi muset dát výpověď.

Katka07.09 23:10

Dobrý den , prosím odstupné se počítá z hrubé mzdy?

Admin09.09 08:19

Dobrý den,

ano.

Pavla07.09 23:18

Dobrý den, učím ve škole 16 let, mám smlouvu na neurčito. Nyní mi ředitel školy chce změnit náplň práce , že nebudu učit, ale dělat projekty ve škole. Já ale nesouhlasí. Mám nárok na odstupné pokud nepodepíši novou náplň práce. Chci učit, na to mám vzdělání na projekty ne. Děkuji

Admin09.09 08:21

Dobrý den,

pracovní náplň je stanovena ve smlouvě, která je platná, dokud nepřistoupíte na něco jiného, nebo dokud nedostanete výpověď.

777zdenka@seznam.cz09.09 22:08

Dobrý den. Ukončil jsem služební poměr u AČR na vlastní žádost.Bylo mi vyplaceno odbytné za odsloužených 8 let. Nyní jsem veden na úřadu práce. Je odbytné posuzováno jako odstupné a tudíž mi nenáleží žádná podpora v nezaměstnanosti.Děkuji předem za odpověď.

Admin10.09 12:49

Dobrý den,

není pravdou, že by při odstupném, nebo odbytném nenáležela podpora, pouze se její vyplácení zastaví po dobu, po kterou máte odstupné/odbytné.

Anonym14.09 12:58

Dobrý den, mám hypotetický případ: Řekněme že zaměstnanec pracuje několik let u firmy. Tato firma se ale rozhodne zrušit místo kde tento zaměstnanec pracuje. Nabídne mu proto nové místo, které je ale pro zaměstnance nevhodné. Např. je příliš vzdáleno od místa bydliště a původního pracovního místa.
Pokud zaměstnanec odmítne toto místo, má nárok na odstupné? A pokud ne, je možné se proti tomuto postupu nějak bránit? Např. soudně?
Díky za odpověď.

Admin16.09 10:54

Dobrý den,

zaměstnavatel vám může nabídnout práci na jiném pracovišti, ale vy s tím musíte souhlasit. Pokud nesouhlasíte, musí vám dát výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou a odstupným. To je samozřejmě vymahatelné.

František17.09 17:11

Dobrý den, pracoval jsem 19 let u strojního zařízení tiskařských strojích. Ted mi muj lekar uz nepotvrdil lekarskou spravu k vykonu prace na techto strojich a jina prace pro me neni a myslim, že mi chtějí dát výpoved nemohly by jste poradit jak postupovat a jestli mam narok na odstupne (mam mirnou epilepsii) děkuji a na shle

Admin20.09 12:51

Dobrý den,

při výpovědi, kterou vám dá zaměstnavatel, na odstupné nárok máte.

Martina19.09 13:45

Dobry den, zamestnavatel k 31.10. konci a ja mam do 30.11. 4 mesicni neplacene volno. Dostanu i tak odstupne? dekuji za odpoved

Admin20.09 12:50

Dobrý den,

ano.

mirka24.09 18:59

Dobrý den,můj zaměstnavatel končí s pronájmem a přebírá nás majitel nový,který nám tvrdí,že nám dá smlouvy nové se zkušební dobou.máme nárok na odstupné a kdy by nám měl dat původní majitel vědět děkuji

Admin25.09 12:43

Dobrý den,

toto je vždy složitá situace. Právo je naštěstí na vaší straně. Pokud jde o skutečný převod, tak žádná nová smlouva potřeba nebude a žádná zkušební doba tedy taktéž ne. Prosím, dávejte si velký pozor, ať neskočíte na nějakou "boudu", jako například dohoda o ukončení pracovního poměru a následný nový pracovní poměr se zkušební dobou. Dopadlo by to tak, že nebudete mít nic, ani peníze, ani práci.

Ideální možností je, když dostanete výpověď od stávajícího zaměstnavatele s výpovědní lhůtou 2 měsíce a 1-3 platy odstupného podle odpracovaných let. Následně vás nový zaměstnavatel přijme, tentokrát už na novou smlouvu, tedy i s případnou zkušební dobou.

Druhý nejlepší případ je, když jde skutečně o převod práv a povinností z jednoho zaměstnavatele na druhého. V takovém případě je vše při starém - žádná zkušební doba, a když se vás bude chtít zaměstnavatel zbavit, tak to bude opět jedině výpovědí s dvouměsíční výpovědní lhůtou a odstupným.

Marcela25.09 06:41

Dobrý den

Jaký je postup v případě, že firma u které pracuji 10 let ukončí svoji činnost bankrotem a zaměstnancům nebude moci vyplatit odstupné?
Děkuji

Admin25.09 12:54

Dobrý den,

obáváme se, že pouze vymáhat a doufat.

Lucka25.09 12:11

Dobrý den, pracuji u firmy od r. 2006, která je momentálně v insolvenci. Já jsem od 3/2009 na mateřské a rodičovské dovolené. Před tím jsem byla od 1.12. 2008 na neschopence. Podepsala jsem výpověď dohodou z organizačních důvodů ze strany zaměstnavatele a nárok na 3 průměrné měsíční výdělky (vysloveně to v dohodě stojí). Insolvenční správce mi ale chce odstupné počítat z nástupního platu ze smlouvy, který mi byl v průběhu HPP zvýšen a skoro každý měsíc jsem ještě měla slušné bonusy.
Z čeho se tedy odstupné počítá a zahrnuje se tam i bonus nebo jen základní mzda?
Díky, Lucka

Admin25.09 13:16

Dobrý den,

rozhodně ho nelze počítat z nějakého nástupního platu. Běžně se počítá z příjmů za poslední čtvrtletí a to včetně všech nadstandardních příplatků i částí třeba ročních prémií. Ve vašem případě se použije takzvaná pravděpodobná mzda, tedy částka, kterou byste si vydělávala, kdybyste pracovala.

Radim26.09 11:45

Dobrý den, dostal jsem výpověď z organizačních důvodů, prac. poměr mi skončí 30.11.2013. Zaměstnavatel mi přiznal nárok na 3-měsíční odstupné. Mám však na plat exekuci. Bude mi sražena celá částka odstupného a ponechána jen nezabavitelná část, nebo se postupuje jinak? Pokud by mi srazili celou částku zůstal bych 3. měsíce bez prostředků, protože po tuto dobu nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Děkuji Radim.

Admin26.09 13:02

Dobrý den,

je to přesně tak, jak předpokládáte, bude zabaveno vše kromě nezabavitelné části a vy zůstanete několik měsíců bez peněz a bez podpory.

Petra26.09 17:52

Dobrý den.Pracuji 12 let u jednoho zaměstnavatele,mám částečný inv.důchod 1 stupně od roku 2008.Nyní se můj zdravotní stav zhoršil.Od 2.1.2013 jsem v dočasné prac.neschopnosti,čeká mě do konce roku operace.Rozhodla jsem se pro předčasný starobní důchod o 1 rok dříve.Nyní mám jít sepsat dohodu o ukončení pracovního poměru z důvodu- odchod do starobního důchodu.Mám nárok na odchodné či odstupné?Prosím poraďte jak toto sepsat aby mě bylo odstupné vyplaceno.Mnohokráte děkuji za odpověď.Petra

Admin26.09 18:15

Dobrý den,

to jen tak nepůjde. Budete potřebovat posudek lékaře, že už dále tuto práci dělat nemůžete. Zaměstnavatel má pak 15 dnů na to vám najít vyhovující pozici. Když to neudělá, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr s nárokem na odstupné.

V dohodě totiž platí jen to, co se do ní napíše a pochybujeme, že zaměstnavatel dobrovolně přistoupí na vyplacení nějaké rozumné sumy, byl by výjimkou.

Tomáš27.09 11:35

Dobrý den, pracuji v hlídací službě 9let u stejného maitle. Majitel dostal výpověď na objektu kde pracuji(bude nové výběrové řízení), v pracovní smlouvě mám klauzuli něco na způsob: Zaměstnavatel a zaměstnanec se výslovně dohodli, že v případě ukončení ostrahy objektu bude pracovní poměr ukončen ze strany zaměstnance. Mám tedy nárok na odstupné i přez tuto klauzuli? Mám podepisovt takto nevýhodnou výpověď? a popřípadě jestli se bude měnit výše odstupného když majitel nás zaměstnance pravidelně přesouvá mezi svými podfirmami a to přibližně 1-2x za do roka.

Admin27.09 11:55

Dobrý den,

jestliže je klauzule platná, tak byste nárok na odstupné neměl.

Samotná platnost klauzule je ale velmi závažná otázka, nepřipadá nám v souladu se zákoníkem práce. Bohužel, budete se muset poradit se specialistou na pracovní právo a klauzuli případně napadnout soudně.

Olga03.10 15:49

Dobrý den, zaměstnavatel mi tvrdí, že z odstupného ve výši 350 000 Kč se platí tzv. milionářská daň. Prosím o informaci zda se bude danit 15% nebo skutečně tak, jak zaměstnavatel tvrdí cca 18%. Děkuji, Olga

Admin03.10 18:01

Dobrý den,

z mnoha důvodů nás mrzí, že na tuto otázku neznáme odpověď, omlouváme se. :-)

Lucie05.10 19:48

Dobrý den prosím o radu měla jsem pracovní úraz uznaný na 100%
mám z toho i I.stupeň invalidity a lékařka mi zdělila,že tuto práci nemohu vykonávat to stejné i na posudkovém.
Pokud dám výpověď sama s tím,že mi lékařka napíše že nesmím tu práci vykonávat mám nárok na 12 měsíční odstupné jak jsem zde četla?¨
Děkuji za rychlou odpověď docela to pospíchá děkuji

Admin07.10 13:16

Dobrý den,

s posudkem dojdete za zaměstnavatelem, který má 15 dnů na to, aby vám našel jiné odpovídající místo, které zvládnete vykonávat. Pokud tak neučiní, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr s nárokem na toto odstupné.

Leona14.10 14:13

Dobrý den, dcera má podepsanou pracovní smlouvu do prosince. Zaměstnavatel má však finanční problémy a proto jí oznámil, že už od Listopadu s ní ukončí pracovní poměr dohodou. Na odstupné prý nemá nárok, protože nemá smlouvu na neurčito. Navíc mi na úřadě práce řekli, že jestli podepíše ukončení pracovního poměru dohodou tak nedostane ani celkovou podporu v nezaměstnanosti, ale pouze 45%. Dcera tam pracuje přesně rok. Můžete mi říct co se s tím dá dělat? Děkuji

Admin14.10 17:06

Dobrý den,

řešením může být odmítnout podepsat dohodu - do toho vás nikdo nutit nemůže. Na zaměstnavateli pak je, aby dostál svým povinnostem. Pokud byste to chtěly zaměstnavateli usnadnit, můžete mu navrhnout podepsání dohody z organizačních důvodů, což by znamenalo nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti.

Petra15.10 09:21

dobrý den, chci se zeptat, jak se daní odstupné, které mi dal zaměstnavatel, který se mnou rozvázal pracovní poměr dohodou kvůli nadbytečnosti a bylo mi řečeno, že to nebude napsané jako odstupné ve výplatní pásce (kvůli tomu, abych měla nárok na podporu), ale bude napsané jako odměna. zajímá mě, jestli se to daní a kolika procenty. děkuji moc

Admin15.10 11:05

Dobrý den,

z odstupného se platí pouze 15% daň, ale z odměny i ostatní odvody, tedy sociální a zdravotní pojištění.

Anna17.10 11:32

Dobrý den,
z organizačních důvodů mi byl ukončen pracovní poměr, který bude trvat právě 2 roky, tj. 1.12.2011-30.11.2013. Mám nárok na odstupné ve výši 3 měsíců, neboť doba trvání je "aspoň 2 roky" ? Děkuji

Admin17.10 12:36

Dobrý den,

pokud pracujete alespoň 2 roky, máte nárok na 3 platy. :-)

lutka20.10 15:52

Dobrý den,dostala jsem vypověď k 30.9.2013 - 2 plus 3 měsíce tj.k 30.11.2013, teď firma chce o měsíc vypověď posunout, tzn k 31.12.2013, ze kterých měsíců se bude vypočítávat podpora? Děkuji.

Admin21.10 09:44

Dobrý den,

se změnou nemusíte souhlasit a podpora se vypočítá z posledních 2 let.

lutka21.10 11:45

Omlouvám se, chtěla jsem se zeptat na odstupné ne na podporu. Děkuji.

Admin21.10 12:41

V tom případě ze mzdy za poslední čtvrtletí.

merry20.10 19:02

Dobrý den,mám vypověď dle §52a. Chci se zeptat,jestli je možné pokud před skončením prac. poměru nastoupim prac. neschopnost tak přijdu o nárok na odstupné? Děkuji.

Admin21.10 09:46

Dobrý den,

ne, to možné není.

Jana23.10 15:35

Dobrý den,bude mi končit RD (3roky). Stávající zaměstnavatel mi oznámil, že mě na původní místo a ani na původní oddělení ve firmě nevrátí. Tudíž jsem si začala hledat nové zaměstnání. Po čase mi nabídl jiné pracovní místo na stejné úrovni, ale v jiném oddělení (pozice vedoucího). Zde se již dělají směny a práce má jiný charakter. V té době jsem samozřejmě byla ráda, že budu mít práci a na nabídku jsem ústně kývla. Avšak podařila se mi najít zajímavější práce, kde jsem se již domluvila i na nástupu. Teď řeším problém dohody o ukončení pracovního poměru z důvodu reorganizace - že mé původní pracovní místo se zkumulovalo a na původním oddělení se snižujou stavy....Chci se zeptat, mám na nárok 3měs.odstupné, když mi nabídl práci na stejné pozici-vedoucí ale na jiném oddělení. Nebo tím, že mi nabídl práci na odstupné nárok nemám? Děkuji za odpověď.

Admin23.10 17:57

Dobrý den,

zaměstnavatel vás musí stále zaměstnant na základě původní smlouvy - to znamená, že pokud by nová práce neodpovídala, tak to udělat bez vašeho souhlasu nesmí a může vám dát buď výpověď, nebo dohodu z důvodů nadbytečnosti. V obou případech byste nárok na odstupé měla. Pokud ale půjde o dohodu z vaší iniciativy a bez uvedení toho, že by šlo o překážky na straně zaměstnavatele, odstupné vám náležet nebude. Ostatně nám ani nepřipadá důležité to odstupné, jako možnost bez problémů zrušit zaměstnání, abyste mohla nastoupit do nového, proto se soustřeďte hlavně na to, i kdybyste odstupné nedostala. :-)

Jiří27.10 09:42

Zdravím, právě mi začala 3-měsíční výpověď+odstupné(ústně řečeno 3násobek), problém je v tom že zaměstnavatel(majitel-A) nám ve firmě pravidelně jednou za rok dává výpovědi a přesouvá nás pod svoji jinou firmu(př.firma A1,A2,A3) a zase zpátky za 7let už mám 6pracovních smluv pokaždé jiná firma ale stejný majitel teď rok a půl sem pod A2. Bude odstupné 3násobek nebo jen jednonásobek? (výplaty a zápočtové listy mi zpracovává jeden a ten samý útvar ve firmě část A2). doufám že sem to popsal srozumitelně.

Admin28.10 11:08

Dobrý den,

rok a půl=dvouměsíční odstupné. Ostatně od takovéhoto zaměstnavatele bychom celkem nic dobrého nečekali, podle jeho praktik, které jsou na hraně, nebo spíše za ní.

Pavlina13.02 19:29

Dobry den,mam dotaz,da se z odstupneho zadat navraceni dani od statu?dekuji

Admin14.02 11:20

Dobrý den,

teoreticky se to stát může, záleží na vašich příjmech za celý rok. Jestli vám stát něco vrátí, nebo ne, zjistíte po ročním zúčtování daně, nebo po podání daňového přiznání.

Milan30.10 12:41

Dobrý den,

pracuji ve firmě na dobu určitou ( již dvakrát prodlouženo )
příští měsíc to bude 2 roky a tedy 30.11.2013 mne má končit pracovní smlouva, takže mi zbývá 1 měsíc, ale už ted 50 procent zaměstnancu mi sděluje že zaměstnavatel mi nadalé smlouvu neprodlouží, každej se mne vyptavá a tedy drbe o mé výpovědi. Jak je to možně neměl by mne na to zaměstnavatel předem upozornít osobně ( mistr ) o 2 měsíce předem? nemám v práci žádné problemy vše mám v pořádku, nechápu tedy proč je takové rozhodnutí. Náleží mi odstupne? a co mám dělat když mne začína bolet noha, která je po operaci před X lety ale byl jsem sražen ještěrkou zhruba v říjnu mám zapsano v pracovních urazech, mezi tím sem byl 3 neděle doma ze žaludkem, lidi poradtze děkuji jsem na dně. ( finnance )

Admin30.10 17:33

Dobrý den,

u pracovního poměru na dobu určitou vám odstupné nenáleží, stejně jako není povinností zaměstnavatele s vámi řešit neprodloužení smlouvy, pouze její případné prodloužení.

Hana31.10 13:31

Dobrý den,

dostala jsem k 31.10. výpověď z organizačních důvodů a mám nárok na 3 měsíční odstupné.Od 1.11.mi začíná běžet 2 měsíční výpovědní lhůta. V prosinci plánuji jít na celý měsíc na nemocenskou. Sníží se mi tímto odstupné? Nebo na něj nemocenská nemá vliv? Díky za odpověď.

Admin01.11 09:22

Dobrý den,

pokud budete na nemocenské až do konce výpovědní lhůty, ta se vám automaticky prodlouží, jestliže toto prodloužení výslovně neodmítnete.

Nemocenská nemá na odstupné vliv.

jerry06.11 11:56

Manželka nastoupila v září po 3 leté mateřské + rodičovské do práce a dostala výpověď pro nadbytečnost s 3 měsíčným odstupným. Pracovní poměr skončí k 30.11. Během výpovědní doby je převážně s dětmi na paragrafech doma a do konce listopadu si má dobrat ještě 11 dní dovolené. Jaký to bude vliv na výši odstupného, z čeho se bude počítat ? Bude to mít vliv na výši podpory v nezaměstanosti, z čeho se bude počítat ?

Admin06.11 13:51

Dobrý den,

vliv to mít nebude, obojí bude pravděpodobně počítáno z pravděpodobného výdělku.

john07.11 14:12

Dobrý den, jak je to s výše odstupného v případě, že nemáte dvou měsíční výpovědní lhůtu, ale dostanete výpověď dohodou k uvedenému datu ukončení pracovního poměru z důvodu rušení pobočky, či pracovního místa v dané pobočce? Náleží mi tedy odstupné ve výši pěti násobku průměrného plat? nebo jak to je, pokud neběží dvou měsíční výpovědní lhůta. Předem děkuji.

Admin07.11 17:16

Dobrý den,

nikoliv, v dohodě je platné to, co se do ní napíše. Ostatně nikdo vás nemůže nutit ji podepsat. :-)

kačka10.11 10:57

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, po dobu, kdy budu pobírat odstupné, nebudu brát podporu, pokud jsem to dobře pochopila. Je tedy možné během pobírání odstupného přivydělávat si např. brigádně aniž by mi to nějak ovlivnilo výši podpory? Děkuji za odpověd

Admin11.11 11:37

Dobrý den,

přivydělávat i vydělávat si můžete. Jestli to ovlivní výši podpory, záleží na charakteru zaměstnání - nekolidující zaměstnání s příjmem do 4 250 Kč nebude důvodem pro odhlášení z Úřadu práce a vypočtená podpora by vám měla zůstat.

Petr25.11 21:42

Dobry den,
vypovedni lhuta mi konci posledniho prosince. Pokud cca. 15 dni pred koncem nastoupim do pracovni neschopnosti a budu v dusledku operace a nasledne rekonvalescence v pracovni neschopnosti do kvetna, prijdu o odstupne? Posledni ctvrtleti leden-brezen nebudu mit z duvodu pracovni neschopnosti prijem, nebo bude odstupne urceno z posledniho odpracovaneho ctvrtleti?
Dekuji za Vasi odpoved

Admin26.11 09:35

Dobrý den,

nemusíte se bát, pokud nelze určit příjem za poslední čtvrtletí, použije se takzvaný pravděpodobný výdělek.

frostica28.11 16:57

Dobrý den,dostala jsem výpověd od zaměstnavatele pro nadbytečnost,ale tento zaměstnavatel je odpovědný za moji uznanou nemoc z povolání s následnou invalitidou 1.stupně. Konal tento zaměstnavael správně? Podle mého názoru mi náleží odstupné ve výši min. 12 měsíců a ne 3 měsíční odstupné,jak je uvedeno ve výpovědi. Děkuji za odpověd. M.

Admin29.11 09:46

Dobrý den,

záleží na jedné věci - jde opravdu o nadbytečnost, nebo jde o účelově vytvořenou situaci, která má vést k tomu, že zaměstnavatel nemusí vyplácet 12měsíční odstupné?

frostica29.11 12:41

Dobrý den, nejde o účelově vytvořenou situaci,ale hodilo se jim to tzv.do krámu. Jde o hromadné propouštění,ale pracovní místa,která byla určena pro zaměstnance s nejnižší mírou zátěže/ za tyto zdrav.postižení je odpovědný zaměstnavatel,tudiž tyto místa musel vytvořit,pokud nechtěl platit a to nechtěl/ obsadil jinými zaměstnanci bez zdrav.omezení.Jednoduše řečeno vyčistili si firmu.Důležitou informací je,že si nechali jednu zaměst.,která toto omezení má,ale bez uznání nemoci z povolání,tutiž ji 12 měs.odstupné nenáleží.Nemohou tedy tvrdit,že pracovní místa pro nás se zdrav. omezením jsou,ale není práce.Dle mého názoru se snaží šikovně vyhnout vysokému odstupnému.

Milan02.12 12:51

Když jsem dostal výpověď 2 měsíce + 3 měsíce odstupného - mohu po ty 3 měsíce chodit na brigádu a po uplynutí žádat o podporu v nezaměstnanosti? Bude mi příjem z brigády nějak ovlivňovat výši podpory ? (je mi 60 let)

Admin03.12 08:45

Dobrý den,

pokud nepůjde o brigádu, ze které je odváděno sociální pojištění, neměl by to být problém, neměla by ovlivnit výši vaší podpory v nezaměstnanosti. Doporučujeme tedy DPP do 10 000 Kč měsíčně.

Dagmar02.12 16:32

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,12.6.2013 se mi stal pracovní úraz, v pracovní neschopnosti jsem byla do 22.11.2013, pak jsem si do konce měsíce vzala 5 dní dovolené. 29.11.2013 se mnou zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr dohodou dle §52 odst.c)s tím,že mi proplatí zbytek nevybrané dovolené( 16dní)a vyplatí 3 měsíční odstupné ve výši průměrného měsíčního výdělku.Od čeho se bude vyvíjet výpočet výše odstupného?

Admin03.12 08:59

Dobrý den,

odstupné bude vypočítáno z pravděpodobného výdělku, tedy z částky, kterou byste si vydělala, kdybyste poslední čtvrtletí opravdu pracovala. Dá se očekávat, že to bude stejné jako mzda před vaším úrazem.

pepa04.12 12:02

Když jsem dostal v listopadu smlouvu na 60% mzdy a v prosinci výpověď, chtěl jsem se zeptat, zda při výpočtu odstupného budou započítávat za listopad a prosinec zakladní mzdu nebo tu zkrácenou o 40%.

Admin04.12 13:47

Bude se počítat poslední čtvrtletí. Jestliže skončí pracovní poměr po novém roce, tak Říjen, Listopad a Prosinec. Jestli do konce roku, tak Červenec, Srpen, Září.

pepa04.12 15:37

Promiňte, ale to není odpověď na můj dotaz. Výpovědní lhůta končí v lednu, takže platí poslední Q, ale nevím, zda ten výpočet může zaměstnavatel počítat z té snížené mzdy (o40%)

Admin04.12 16:50

Počítá se z toho, co jste skutečně dostal.

František27.12 18:55

Dobrý den. Mým zaměstnavatelem mi bylo oznámeno (jen ústně) že firma končí a nový zaměstnavatel o mě nemá zájem jako o zaměstnance, ale jako o živnostníka se ŽL.(V pracovním poměru od června roku 2007) Od 19.11. 2013 jsem na nemocenské, léčba potrvá min. ještě 5-6 týdnů. Chtěl bych se zeptat - Mám nárok na odstupné i když už firma nebude existovat? A z jakého čtvrtletí mi bude vypočítáno? Děkuji za odpověď.

Admin30.12 10:35

Dobrý den,

samozřejmě, na odstupné nárok mít budete. Vypočteno bude z platu v posledním čtvrtletí roku 2013 (nemocenská se tam nepočítá, průměr vám tedy nezhorší).

Jandulka28.12 19:17

Dobrý den, má zaměstnanec nárok na odstupnéé, pokud je propuštěn ve zkušebí době?

Admin30.12 10:35

Dobrý den,

pokud není ve smlouvě uvedeno jinak, tak nikoliv.

countryslezi@seznam.cz02.01 01:16

Dorý den,dostal jsem dohodu o rozvázání pracovního poměru z organizačních důvodů s nárokem na odstupné.Tato dohoda skončila 31.12.2013.Pracoval jsem ve školství a v posledním čtvrtletí v 7 měsíci jsem měl nařízenou dovolenou a v 8 měsící pouze základní plat.Bude proto částka na výpočet odstupného snížená?Jde zrovna o měsíce,kdy jsou prázdniny.

Lida03.01 11:51

Dobrý den, když mi pracovní poměr skončil 31.12.2013,pracovala jsem do 20.12. a pak vybírala dovolenou, počítá se odstupné z tohoto čtvrtletí-IV/2013? Děkuji.

120kko@seznam.cz04.01 16:59

Dobry den-mam dotaz:když je mi exekučne stahovany dluh z vyplaty-vezmou mi v připade odstupneho toto odstupne exekutoři?Nebo je ochrana že toto odstupne nesmi byt zabavene?Jde o to že po dobu vyše odstupneho nema pracovnik narok na podporu v nezamestnanosti.Z čeho by žil když mu odstupne zabavi exekutoři?

Admin06.01 07:36

Dobrý den,

ano, je to bohužel tak.

hana06.01 13:11

dobry den,pracovni pomer skoncil 31.12.2013,v prosincove vyplate je zahrnuto odstupne,je mozno z tohoto ctvrtleti vypocitat prumer na vyplaceni podpory v nezmenanosti,je to posledni odpracovane ctvrtleti,dekuji

Admin06.01 14:05

Dobrý den,

z odstupného se neodvádí pojistné a do výpočtu podpory se nezapočítává.

line10.01 08:52

Dobrý den, jsem zaměstnaná od 12. 2. 2012 a zaměstnavatel mi dává výpověď pro § 52 písm. c). Chtěla bych se zeptat, když mi vzhledem k výpovědní době, která bude tedy končit k 31.3.2013 náleží 2násobné odstupné, nebo mám nárok až na trojnásobek? Protože zaměstnaná budu až do konce března, tzn. budu pracovat déle než 2 roky...Děkuji moc za radu a odpověď.

Admin10.01 09:14

Dobrý den,

s takovým dotazem jsme se ještě nesetkali, ale nevidíme jediný důvod, proč by se výpovědní lhůta neměla v tomto případě počítat do odpracované doby, váš pracovní poměr stále trvá.

Jana11.01 11:31

Dobrý den,

pracuji ve společnosti 10 let na pracovní poměr na dobu neurčitou. Vzhledem k náplni mé práce - obchodní zástupce a neplnění ukazatelů mi dod. nastavil 3 měsíční akční plán (výčet prací a úkolů vč. mé odpovědnosti za ně). Chci se zeptat zda v případě neplnění tohoto "akčního plánu" mohu očekávat výpověď z prac. poměru. Budu mít i v tomto případě nárok na 2-3 měsíční odstupné?.
Děkuji.

Admin13.01 09:39

Dobrý den,

teoreticky je možné dát výpověď pro neplnění plánu, ale musíte být na nedostatky dopředu upozorněna, musí jít o realistický plán a váš zaměstnavatel nesmí bránit jeho splnění. Při výpovědi by vám náleželo i odstupné.

Karla K.11.01 11:46

Dobrý den, můžete mi, prosím, opět poradit? Moje neutěšená situace, co se týče zdraví i práce, bohužel stále trvá.
Jsem na dlouhodobé neschopence od 28.1.2013, tedy téměř rok, můj zdravotní stav ale stále není dobrý a lékař mi navrhuje zažádat o prodloužení neschopenky a zároveň požádat o invalidní důchod (zřejmě 1. stupně). Mám několik dotazů:

1) jaký to bude mít vliv na případnou podporu v nezaměstnanosti, budu mít na ni vůbec nárok? Vím, že za poslední 2 roky musím mít odpracováno a zaplaceno pojistné min. 12 měsíců. Když mi ale prodlouží neschopenku o další tři měsíce, budu v neschopnosti cca rok a 1/4, tím pádem budu mít asi na ÚP problém, ne? (co se týče podpory)

2) Když mi posudková komise schválí ID, je to pro mě nebo mého zaměstnavatele nějaká komplikace v případě výpovědi?

Po předpokládaném návratu do práce mi totiž lékař v žádném případě nedoporučuje vrátit se na stejnou pozici (noční a směnné služby, neustálé přetěžování atd.) Vím, že na základě lékařského posudku mohu požádat zaměstnavatele o jinou pozici.

3) mohu o to požádat ještě v rámci neschopenky?

4) když pro mě zaměstnavatel nenajde do 15 dnů jinou, odpovídající pozici, jak mám pak postupovat?

Moc vám děkuji za odpovědi a omlouvám se, jestli se nějak opakuji, ale řeším to už delší dobu, a už jsem z toho na nervy. Díky za trpělivost!

Admin13.01 10:08

Dobrý den,

rozumíme tomu, že je vaše situace složitá, ale zároveň to má i jistá pozitiva, respektive vše není tak černé, jak se možná zdá.
1) Pokud váš pracovní poměr stále trvá, na podporu mít nárok případně budete, pracovní neschopnost vás o ni nepřipraví.

2) Nebude to komplikace.

3) Nejsme si jistí, zeptejte se lékaře, kdy je nejvhodnější doba k výzvě zaměstnavatele.

4) Po uplynutí 15 dnů máte nárok na okamžité zrušení pracovního poměru s nárokem na 2měsíční náhradu mzdy.

michael11.01 22:35

Dobry den,dostal jsem vypoved s narokem na odstupne mam ale exekuci na plat takze mi bude odstupne nevyplaceno chci se zeptat jak je to ale kdyz nam zamestnavatel zridil osobni konto ktere pri skonceni prac. pomeru bude vyplaceno zda se i na totto bude vztahovat exekuce a zda se bude toto pocitat jako mzda nebo cela odmena padne na exekuci dekuji za odpoved

sabina17.01 18:53

Dobrý den, počítá se do odpracovaných měsíců pro zaměstnavatele i nemocenská? nastoupila jsem k zaměstnavateli v květnu 2006 a v říjnu 2007 jsem nastoupila na nemocenskou a v květnu 2008 na mateřskou

jde mi o to, jestli můžu požadovat 3 odstupné platy...díky

Jana27.01 17:53

dobrý den jsem od 16.10 na neschopence a dnes 27.1 jsem dostala od zaměstnavatele výpověď. Pomůže mi když se nechám uschopnit a půjdu na ty dva měsíce do práce? K vůli odstupnému jestli bude větší? Děkuji

Admin28.01 11:31

Dobrý den,

v pracovní neschopnosti většinou výpověď dostat nemůžete a při PN stejně neběží výpovědní lhůta, pokud to výslovně nechcete.

PN navíc výši odstupného nikterak zásadně neovlivní.

Martanes31.01 10:00

Dobrý den, pokud dojde k propuštění ze zaměstnání a bude mi vyplaceno tříměsíční odstupné a následně budu pobírat 6ti-měsíční podporu,tak by mně zajímalo jak se řeší sociální a zdravotní v oněch třech měsících, přičemž předpokládám, že na ÚP se musím nahlásit hned po ukončení pracovního poměru.
Díky za info

Admin31.01 11:09

Dobrý den,

stát platí zdravotní pojištění a sociální se neodvádí.

Tomáš06.02 18:33

Dobrý den!
Chtěl bych se zeptat. K 31.11.2013 jsem dostal výpověď na základě zrušení mojí pracovní pozice s tím, že mám nárok na 3 měsíční odstupné a výpovědní lhůta mi doběhne 31.1.2014.
Jenže na základě zakázek mi v práci dali ještě dohodu o prodloužení do 28.2.2014 s tím, že mi odstupné vyplatí 11.3.2014
Chtěl bych se zeptat, z jakého kvartálu se mi bude vypočítávat ono odstupné? Dle informací od asistentky, které dostala od účetní, to prý bude z posledního kvartálu roku 2013, což je 10-12/2013. Ale já budu mít z roku 2014 odpracované minimálně 2 měsíce

předem děkuji za info

Admin07.02 10:16

Dobrý den,

to čtvrtletí by muselo být ukončené, což 1.-3. 2014 nebude, takže je správně, že za poslední čtvrtletí roku 2013.

Jana13.02 10:18

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. 10.12.13 jsem dostala výpověď kvůli nadbytečnosti,výpovědní doba mi skončila k 31.1.2014, s tím že mám nárok na 5 měsíční odstupné.Ale na konci prosince jsem zjistila,že jsem těhotná,tak jsem šla na neschopenku.Kdy mi zaměstnavatel vyplatí odstupné?Děkuji

Admin13.02 11:34

Dobrý den,

pokud by šlo o výpověď, měla by výpovědní lhůta končit 28. února. Pokud šlo o výpověď, tak s vaší pracovní neschopností dojde k prodloužení výpovědní lhůty a fakticky tak váš pracovní poměr skončí až po rodičovské dovolené. Domníváme se, že až do této doby vám odstupné vyplaceno nebude.

Dana C.24.02 14:34

Dobrý den.Jsem v ID 1.st.Jde o úklid.16.6.2014 mi vznikne nárok na SD.Žádost mám podanou.Firma zaměstnává pouze ID nebo se změněnou pracovní schopností na které pobírá slevy.Na Úp mi bylo sděleno,že jako SD mohu pokračovat v PP,ale bez slevy pro zaměstnavatele.To se nebude hodit vedení a já výpověď nedám,protože bych ještě nějaký čas chtěla pracovat.Zajímalo by mě pokud by mi dal výpověď zaměstnavatel tak z jakého důvodu.Myslím si totiž,pokud mi znemožní další práci proti mé vůli,tak bych měla nárok na odstupné,případně v jaké výši.U Fmi jsem 3 rokyDěkuji.

Admin24.02 20:31

Dobrý den,

podmínky pro rozvázání pracovního poměru jsou stejné u běžného zaměstnance, ID i SD.

Dana C.25.02 14:06

Dobrý den.K mému předchozímu dotazu Dana C.Moc tomu nerozumím.Jediným důvodem k rozvázní PP je to,že jsem vID1.st.a budu přecházet do SD.a pracuji na chráněném místě na které je poskytovaná sleva.Otázka1.Mohla bych z tohoto důvodu dostat výpověď?Měla bych nárok na odstupné?Otázka2.Mohou mi nabídnout ukončení PP.dohodou?Měla bych nárok na odstupné?V těchto případech bych přišla o práci,o kterou si myslím,že běžný zaměstnanec při odchodu do SD nemusí přijít a může pokračovat dále.Nebo se mýlím?U běžného zaměstnance tomu rozumím.Určitě tu jde o blokování toho chráněného místa.Nezlobte se,že se ptám ještě jednou.Děkuji moc.

Admin03.03 08:48

Dobrý den,

přechod do starobního důchodu znamená, že na vás zaměstnavatel nemůže brát příspěvek, ovšem nejsme si jistí, jestli je to dostatečný důvod k rozvázání pracovního poměru. To už se bohužel budete muset obrátit na kvalifikovanější pomoc. :-)

Dana C.28.02 18:54

Moc se omlouvám,že jsem poslala ještě jednou dotaz na tu samou otázku.Až teď jsem si všimla,že kdybych si přečetla víc než nadpis a nešla hned na dotaz,tak bych se vůbec nemusela ptát.Moje chyba.Za odpověď děkuji a ještě jednou se omlouvám

Eva02.03 18:55

Od 28.2. 2014 mám uznaný invalidní důchod 3 stupně. Rok se léčím s onkologickým onemocněním. Pracovala jsem 22 let ve školství jako školnice - uklízečka. Mám nárok na odstupné? a co k tomu potřebuji? Děkuji

Admin03.03 09:02

Dobrý den,

to záleží na tom, z jakého důvodu dojde ke skončení pracovního poměru - na odstupné budete mít nárok pouze v případě, že si ho dohodnete v dohodě o ukončení pracovního poměru se zaměstnavatelem, nebo pokud by šlo o pracovní úraz/nemoc z povolání, což bohužel asi není. V ostatních případech ale nárok na odstupné mít nebudete.

Antonin M.04.03 11:04

Preji hezky den,
chtel bych se zeptat, kdyz jsem mesic leden pracoval, v unoru byl nemocny a dne 8.3. jsem byl uschopnen a dostal jsem v zamestnani vypoved.
jak mi budou pocitat odstupne?
dekuji za odpoved, Antonin M.

Admin05.03 08:54

Dobrý den,

váš pracovní poměr skončí tedy 31.5., tudíž se bude odstupné počítat z prvního čtvrtletí 2014.

Antonin M.05.03 16:45

Dekuji Vam za odpoved

jan06.03 09:47

Dobrý den,
Manželka by měla koncem března dostat výpověď dohodou (pracovní poměr má na dobu určitou -1rok), víceméně ze zdravotních důvodů, pracuje od září ve školce a je každou chvíli nemocná-z toho co chytne ve školce. Předtím byla 3 roky na mateřské. Má nárok na nějaké odstupné, podporu?! Děkuji

Leoš06.03 12:22

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli mám nárok na odstupné, když je firma v insolvenci. Podepsal jsem z minuty na minutu výpověď podanou od zaměstnavatele, podal mi informaci, že mi nemůže dát odstupné. Je možné od něho nějaké odstupné dostat, když jsem tam pracoval 9 let?
Děkuji za odpověď.

Admin06.03 13:07

Dobrý den,

v zásadě jde o to, co jste podepsal - pokud by šlo o nějakou dohodu, nemusíte mít na odstupné nárok. Při běžné výpovědi od zaměstnavatele na odstupné nárok samozřejmě máte, stejně jako na plat, který vám může v insolvenci zaměstnavatele vyplatit i stát.

jana10.03 07:01

Dobrý den, prosím Vás o radu. Od roku 2014 máme nového majitele, jednatele firmy.Po 12 letech nechci ve společnosti více pracovat. V současné době jsem na PN 1měsíc. Jakým způsobem mohu ukončit PP, abych dostala odstupné, pokud se do práce nechci již vrátit?? Může mne zaměstnavatel propustit pro nemoc? Děkuji

Admin10.03 08:45

Dobrý den,

pokud ve firmě už nechcete pracovat, tak můžete dát výpověď, ale na odstupné mít nárok nebudete. Ve vašem případě by vám musel chtít jít zaměstnavatel na ruku, abyste měla na odstupné nárok, třeba tím, že by vám dal výpověď pro nadbytečnost (což nesmí, dokud jste v PN).

jiri vasicek17.03 11:05

od 2. 10. 2013 jsem na PN. dne 17.3. 2014 mi byla ukoncena a mam jeste 4 bny dovolene. je lepsi si ji vybrat a ukoncit pracovni pomer z duvodu nadbytecnosti a naroku na 2+3 mesice odstupneho ci si ji nechat proplatit.nema to vliv na vypocet odstupneho?

Admin18.03 09:11

Dobrý den,

je to jedno. :-)

Petr28.03 07:14

Dobrý den, má smlouva konči 31.3 2014. Z jakého čtvrtletí bude počítáno odstupné?

Admin28.03 16:16

Dobrý den,

podle nás z prvního čtvrtletí 2014.

Pepa31.03 20:04

Dobrý den, chci se zeptat jestli mám na něco nárok pokud zaměstnavatel prodá celou společnost jiné společnosti tudíž původní společnost zanikne a já bych nechtěl podepsat smlouvu a pracovat u té společnosti co nás koupila. Děkuji

Admin01.04 10:36

Dobrý den,

to je složitější. Pokud jde o převod společnosti, tak se převádí i váš pracovní poměr. Pokud ne, na odstupné mít nárok budete.

Danka02.04 13:56

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat jestli se vrací odstupné nebo jeho část pokud je ukončen PP s odstupným a zaměstnanec začne pracovat pouze na dohodu o pracovní činnosti bez PP u téhož zaměstnavatele.Předem děkuji

markytanka28@seznam.cz02.04 21:13

Dobrý den...
Můj dotaz byl se mnou rozvázaný pracovní poměr dohodou..dostanu tři odstupné platy..ale před tím jsem 5.měs byla na neschopence.Z čeho se mi bude vypočívat odstupné?z průměrného platu z či z nemocenské?
Děkuji...

Admin03.04 10:13

Dobrý den,

nebojte se, nemocenská mít vliv nebude. Dostanete peníze podle platu, který byste měla, kdybyste normálně pracovala, tedy z pravděpodobného výdělku.

Ja Sam08.04 14:19

Dobrý den,

zaměstnavatel oznámil plánovanou reorganizaci společnosti, při níž zanikne mé pracovní místo. Nemůže mi nabídnout, žádné odpovídající a propustí mne z organizačních důvodů koncem roku s 3 měs. odstupným.
Na jaře vyplácí roční odměny jednorázovou částkou.
Jelikož se mi bude odstupné vyplaceno koncem roku, bude se pro náhradu mzdy počítat 3tí kvartál, ovšem bonus bude vyplacen v 2. kvartálu.
Má zaměstnavatel povinnost započítat do odstupného i alikvotní podíl bonusu, či nikoliv?
Děkuji.

Admin08.04 16:32

Dobrý den,

ano, roční bonusy by se vám měly poměrnou částí započítat i do odstupného.

frantisek01.06 16:43

Pokud mi ze zákona byla dohoda o prac.činnosti před 3 roky překlopena na smlouvu s dobou neurčitou dle §65 odst.2 a ma práce byla sezonní 3 měsíce/říjen,listopad,prosinec/. z čeho se bude počítat odstupné pokud ukončím prac.činnost z důvodu organizačních změn zaměstnavatele k 1.8.2014.Budu mít nárok na odstupné i když se jednalo o sezonní práci.Tuto práci jsem vykonával při zaměstnání jako vedlejší pracovní činnost a zaměstnavatel (Český Zahrádkářský Svaz -práce v pálenici) po změně výboru ČZS se mnou už nepočítá.Nebude lepší počkat až mi dají sami výpověď?

Admin02.06 11:07

Dobrý den,

odstupné z DPČ vám dle zákona nepřísluší. Jedině kdybyste to měl sjednané přímo ve smlouvě.

Martina07.07 16:08

Dobrý den chtěla bych se zeptat zda mám právo na odstupné , když jsem zaměstnavateli dala výpověď já z důvodu nevyplacení mzdy?Na firmu bude z mé a kolegovi strany podáno insolvenční řízení.Na pracovním úřadě mi zdělili,že mi za zaměstnavatele zaplatí 3 platy zpětně.(Nedostala jsem mzdu 6 měsíců).Jelikož zaměstnavatel nereaguje...A ještě bych se chtěla zeptat zda mám nárok na ,,náhradu škody,,?Děkuji Martina

Admin07.07 23:18

Dobrý den,

při ukončení pracovního poměru vám nevzniká nárok na odstupné, ale na 2měsíční náhradu mzdy za (neexistující) výpovědní lhůtu. Vyšší částky byste pravděpodobně musela vymáhat soudně a po poradě s právníkem - musela byste asi prokázat, že opravdu k nějaké škodě došlo.

tomas vítek11.08 20:41

zdravim mam dotaz od 8.1.2014 sem byl v pracovni neschopnosti do 15 června pak dostal vypoved pro nadbytecnost s 2 mesicni vypovedni lhutou stim ze nemam do prace chodit a budu doma za 100 procent -mam teda odpracovano letos jen 4 dny a minulej rok byl muj cisty mesicni prijem 25 500 a me ted poslali jen 8000 je to mozne ?

Admin12.08 12:00

Dobrý den,

záleží na tom, z čeho se váš plat skládá a za jaké období je těch 8 tisíc korun.

Věrka15.08 16:06

Dobrý den,chtěla bych se zeptat když jsem dostala výpověď pro nadbytečnost s odstupným 5 měsíců.Ale v současný době se léčím s pracovním úrazem z kterého mám trvalé následky neměla bych mít v tomto případě odstupné dvanáct měsíců.Prosím o radu

Admin18.08 11:47

Dobrý den,

mohlo by to tak být, zkuste se obrátit na právníka, nebo jednoduše na svůj Úřad práce, kde vám v těchto otázkách i telefonicky poradí.

Olina30.09 08:24

Dobrý den,chtěla sem se zeptat,když jsem pobírala během výpovědní lhůty 60% z platu a byla doma,protože zaměstnavatel neměl práci,zda se to započítává do průměru na odstupné?

Admin30.09 10:24

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že jste doma a pobíráte pouze náhradu mzdy, tak by se vám tento výdělek neměl počítat do průměru na odstupné.

Marek28.01 23:49

Dobrý den. V práci se mi objevil na rukách exem.Po testech byly objeveny 2 konkrétní látky(tmely), které to způsobily a byla mi uznána nemoc z povolání.Lékař ve zprávě zakázal kontakt s těmito látkami a doporučil práci v suchém a čistém prostředí bez kontaktu se saponáty, emulsemi,řeznými oleji apod.Zaměstnavatel mě přeřadil na jiné pracoviště(kde se mi přesto občas exem vrací) a nabízí mně dodatek ke smlouvě.Tam se nehovoří o důvodu přeřazení.
1) Mám nárok na odstupné, a jaké, pokud odmítnu podepsat dodatek?
2)Dostanu nějakou náhradu, když seženu méně placenou práci? Příp.jakou? A co když vůbec nenajdu práci?
3) Je to nějak časově omezeno?
4)Jak mám postupovat?

Je pravděpodobné, že alergie se nezbavím a s tím zdravotním posudkem budu těžko hledat práci. Je mi 52 let.Děkuji.

Lukáš01.03 15:12

Dobrý den.Dostal jsem výpověď pro nadbytečnost s nárokem dvou odstupných platů.Bral jsem 12000kč čistého.Čekal jsem že poslední výplata bude 12000+24000=36000kč.Přišlo mi ale jen 23000.když jsem se odvolával na zaměstnavatele,řekl že je to v pořádku.ať počítám jak počítám 13000kč mi chybí.můžete mi poradit?Děkuji

Admin02.03 11:19

Dobrý den,

ono by to mělo být ještě víc, protože z odstupného se neplatí zdravotní a sociální pojištění, pouze se odvádí daň. Nevidíme ale do toho, jak vám zaměstnavatel právě tuto sumu určil, musíte se obrátit o vysvětlení na něj.

Viki23.03 18:41

Dobrý den, zaměstnavatel mi řekl, že mi dává výpověď (ještě ji nemám v ruce)A nabídl mi odstupné. Podotýkám, že je mi 57 let a u firmy jsem zaměstnaná 5 let. Jak je to s výší podpory? Slyšela jsem, že když podepíšu dohodu, budu mít podporu jen 45%. Kdybych dostala výpověď z důvodu nadbytečnosti, měla bych podporu ve výši 65%?

Admin24.03 11:45

Dobrý den,

v zásadě máte pravdu, ovšem existuje ještě jedna možnost - pokud v dohodě bude výslovně uvedeno, že je uzavřena z důvodu organizačních důvodů na straně zaměstnavatele, nepřijdete o 65% podporu.

Viki24.03 12:03

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Chtěla bych se ještě zeptat na to, když dostanu výpověď z důvodu nadbytečnosti, mám nárok na odstupné ve výši tří měsíců a dvouměsíční výpovědní lhutě?? Zaměstnavatel mi tvrdí, že buď jedno, nebo druhé?? Prosím o odpověď. Děkuji

Admin25.03 11:28

Dobrý den,

tak si vymýšlí. :-) Při výpovědi pro nadbytečnost je dvouměsíční výpovědní lhůta a odstupné, ve vašem případě 3 platy.

Viki25.03 18:02

Opět moc děkuji za odpověď a mám ještě otázku. Zaměstnavatel mi tedy přiznal obojí, dvouměsíční výpověď i odstupné, ale požaduje, abych ty 2 měsíce nechodila do práce, protože už někoho má, a nutí mě, abych se tkzv. hodila marod. Podotýkám, že mám jak to chodí, malý základ a zbytek "na ruku" Myslím si, že když pro mě již nemá práci(podle smlouvy v administrativě), tak by to měl asi řešit jinak....je nějaká jiná alternativa tohoto problému?? Děkuji za reakci.

Admin26.03 10:35

Je to jeho problém, překážka na jeho straně, doma vás tedy může nechat, ale za plnou mzdu. :-)

Blamik26.03 12:03

Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám smlouvu na dobu neurčitou a teď mám nemocenskou zaměstnavatel mi navrhl výpověď dohodou jak se mám zachovat. Mám nárok na 2měsiční výpověď a odstupné když tam pracuji 6měsícu.Děkuji za odpověď.

Admin27.03 11:10

Dobrý den,

když vám dá výpověď, tak ano, máte nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu a odstupné 1 plat, protože tam pracujete méně než rok. Jakékoliv odstupné a podobné věci ale v případě dohody musejí být napsány přímo v ní, není to automatické jako u výpovědi.

Jitka27.03 14:22

Dobrý den,
pracuji u jedné firmy již 22 let z organizačních důvodů jsem měla dostat výpověď 2 měsíce+3 měsíce odstupné.Výpověď jsem nepodepsala, jelikož jsem onemocněla a stále marodím.Vím,že po ukončení nemoci by měla řádně proběhnout výpovědní doba, což je opět 2 měsíce+3 měsíce odstupné.Jelikož ve firmě nechci dál pracovat za jakých podmínek můžu dostat 5 měsíců odstupné.
Děkuji za odpověď

Markéta01.04 19:08

Dobrý den byl.mi přiznán invalidní duchod 3 . stupně po operaci kyčelního kloubu. Pracuji ve stredisku socialnich sluzeb jako pecovatelka. Zrizovatelem je m.č.Praha . Chtela jsem se zeptat zda budu mít nárok na odstupne?

jana10.04 00:40

Dobrý den,vykonávlm práci na odpolední směnu,zaměstnavatel vyžaduje pouze ranní směnu,což nemohu..v tom případě mi oznámil,že sepíše výpověď dohodou k poslednímu dní v měsíci.je to bez dvoum.lhůty o odstupnem nepadla ani zmínka.pokud bych přistoupila na dvoum.lhůtu musela bych chodit na ranní směnu a pokud bych tak necinila,tak by mi dat výpověď na paragraf..takže mi v podstatě nedal na výběr.nevim za jakých okolností mám nárok na odstupné .děkuji za odpověď

denisa19.04 15:57

Prosím poradíte mi pracuji v jedné firmě na HPP přes agenturu 9 měsíců, ale byla sem na emg vyšetření kde se zjistilo že mám středně težký sindrom karpálních tunelů, a příjde krajská higiena na šetření do firmy, chci se optat když mi uznají nemoc z povolání na co mám narok, na smlouvě mám psaný jen základ 9200kč ale ve skutečnosti mám taky někdy 17-18 tisíc poraďte mi prosím děkuji moc za vaší odpověď. Denisa

Bambule24.04 10:27

Stala se mi zváštní situace. Pracuji ve firmě 4 roky. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Majitel mi oznámil, že cca 1.6.2015 ruší naší pobočku (která jinde v Praze není). To znamená, že bych měla mít nárok na odstupné. A kolik odstupných je správné ? Někdo mi sdělil, že bych měla mít nárok na 5 odstupných (2 měsíce výpovědní lhůta + 3x odstupný) nevím co je správné. Obávám se, že majitel najde nějaký způsob aby mi peníze nedal (vymyslí habaďůru).Děkuji za případné info.

Admin24.04 11:49

Dobrý den,

odstupné je 3 platy. Pokud jste ale nedostala výpověď, tak se s vámi zaměstnavatel bude muset dohodnout, přičemž férových by bylo 5 platů jako odstupné právě kvůli absenci výpovědní lhůty. Pokud vám dál ale zaměstnavatel výpověď ještě v dubnu, tak výpovědní lhůta poběží v květnu a červnu, přičemž tedy v červnu budete asi doma ale za peníze. To je asi řešení, o které by se měl zaměstnavatel snažit.
Co se týče habaďůr, tak to je částečně i na vás, co si necháte kdyžtak líbit, co podepíšete a jak budete na jeho pokusy o nějaké vyhnutí se povinnostem reagovat.

Bambule25.04 10:43

Děkuji za odpověď, výpověď jsem ještě nedostala, ale vypadá to, že ji obdržím v tomto týdnu (zaměstnavatel si chce o tom prý popovídat a nějak se dohodnout). Určitě nemám důvod něco podepisovat hned. Jen jsem chtěla vědět, jak je to s nárokem na odstupné v této situaci.

Eva195627.04 18:30

Organizace, ve které pracuji za měsíc ukončí činnost. Moje místo zanikne. Výpověď jsem nedostala, zřejmě se bude chtít zaměstnavatel rozejít dohodou. Jestliže podepíšu dohodu, ve které bude uvedeno, že dohoda je uzavřena z organizačních důvodů na straně zaměstnavatele, mám nárok na odstupné a plnou podporu (65%)?
Děkuji

Admin28.04 10:13

Dobrý den,

nejsme si jistí, jestli to stačí - raději bych doporučoval to v dohodě jasně specifikovat. Jelikož se vlastně vzdáváte výpovědní lhůty, není od věci nějakým způsobem zakomponovat i náhradu za ni, ale to už je na vás a na dohodě se zaměstnavatelem.

El18.05 14:06

dobry den, chtela bych vas poprosit o radu, dostala jsem vypoved z pracovniho pomeru v souladu s ust. par. 52 ZP, kde se mnou rozvazuji pracovni pomer sjednany pracovni sml. ze dne... a to formou vypovedi z duvodu zmeny jednatele a tim navazujici restrukturalizaci spolecnosti - mam v tomto pripade narok na odstupne? ve firme jsem 3,5 let. dekuji

Vlaďka02.06 09:42

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnavatel mi ukončil PP dle §52 písm.C k 31.5.2015(včetně 2 měs.výpovědní lhůty).V únoru 2015 jsem měla 10prac.dní nemocenskou. Chtěla bych se zeptat, z čeho se mi vypočítá odstupné, jestli se mi ho sníží právě ta nemocenská. Děkuji za odpověď

zlata01.12 20:48

dobry den chcem sa opytat ci mam narok na odstupne ak dam vypoved pracujem uz 2 roky a 3 mesiace vo firme,, pocita sa aj dieta ? pretoze sme poslany na sluzobnu cestu dakujem za odpoved

jitka balicka15.04 19:17

Dobry den.Pred par dny me uznali nemoc z povolani.Mam od 4.1 2016 nemocenskou a potrebuji poradit, jak to mam dal resit.Zamestnavatel pro me nema jinou praci,resp.max.na zkraceny uvazek.Muzu tedy pracovat pri uznane nem.z povolani na zkraceny uvazek?Vim, ze pri plnem uvazku me bude snad vyplacena renta do vyse vydelku,ktery jsem mela.Take se chci zeptat, od kdy se pocita 15 dnu pro lhutu,do kdy me muze zamestnavatel preradit na jinou praci a co pote delat,kdyz mi praci neda.Take po kom a jakym zpusobem mam zadat odskodne,tedy dorovnani platu,kde a jak resit bolestne rentu atd.Bojim se,ze zanedbam nejakou lhutu a vubec netusim,kde a jak to resit.Moc vas prosim o pomoc.Taky nevim,jak resit dale nemocenskou,do kdy ji mam mit atd.Ma prakticka lekarka me vubec neporadila,jen ze to mam vyresit do konce dubna.Pripadam si jako bych neco provedla a nevim co delat.Dekuji za vasi doufam brzkou odpoved.

petra03.05 22:30

Dobrý den,
pracovala jsem u firmy 10let,teď došlo k jejímu prodeji včetně zaměstnanců,nový zaměstnavatel chtěl podepsat novou smlouvu,což jsem odmítla.Nebudu již chtít v této firmě nadále pracovat,ale vyčkávám,až dostanu výpoveď,popřípadě podepíši dohodu z organizačních důvodů,můj dotaz zní,může mi zaměstnavatel snížit plat,aby mi nemusel vyplatit tak vysoké odstupné?Mám pracovní smlouvu a platební dekret.Děkuji
?

Skřítecká24.06 17:27

Dobrý den,

je nárok při výpovědi dané zaměstnavatelem ze zdravotních důvodů na odstupné a v jaké výši?

Děkuji

Milan16.08 14:32

Dobrý den.V srpnu 2015 se mi stal pracovní úraz-ukončený lékařem v červenci 2016.Po vybrání staré dovolené jsem dostal výpověď a přiznané odstupné ve výši 12 měsíců.
Toto odstupné mi ale nepočítali z průměr.výdělku ale z předpokládané mzdy,což je o hodně nižší-základ+prémie.Nepočítali do toho vůbec odměny,které během roku dostáváme.Tento úraz jsem nezavinil a proto si myslím,že odstupné by mělo být i z výhod,které jsem k platu pobíral.Jak to teda je?
Děkuji za odpověď.

Markéta02.10 08:30

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se odstupné uvádí i do "zápočtového listu"? Moc děkuji za odpověď.

Admin04.10 09:36

Dobrý den Markéto,

údaje o výši průměrného výdělku či o dalších skutečnostech rozhodných pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti se v potvrzení o zaměstnání neuvádějí. Tyto údaje je zaměstnavatel povinen uvést na žádost zaměstnance v odděleném potvrzení.
Zápočtový list obsahuje údaje o zaměstnání, zda se jednalo o pracovní poměr, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti a o době jejich trvání; druh konaných prací; dosaženou kvalifikaci; odpracovanou dobu a další skutečnosti rozhodné pro dosažení nejvýše přípustné expoziční doby; zda ze zaměstnancovy mzdy jsou prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky; údaje o započitatelné době zaměstnání v I. a II. pracovní kategorii pro účely důchodového zabezpečení za dobu před 1. lednem 1993.

Mějte hezký den.

Tým Flek.cz

JAN09.11 19:11

DOBRÝ DEN
ODCHÁZÍM DO STAROBNÍHO DŮCHODU A ZBÝVÁ MI 8 DNÍ DOVOLENÉ MUSÍM JI VYBRAT?

DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

Admin22.11 11:06

Dobrý den Jane,

zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru. Tedy i ve Vašem případě, pokud skončíte pracovní poměr a odcházíte do důchodu, máte možnost si buď dovolenou vybrat před skončením pracovního poměru nebo si nevyčerpanou část nechat proplatit.

Přejeme pěkný den,

Tým Flek.cz

Lenka24.11 17:53

Dobrý den,

dne 23.11. jsme obdrželi od zaměstnavatele Výpověď z důvodu organizačních změn s 2 měsíční výpovědní lhůtou a s nárokem na 3měsíční odstupné. Zaměstnavatel téhož dne provozovnu vyklidil a uzamkl a sdělil nám, že po dobu 2 měsíční výpovědní lhůty máme být doma a budeme pobírat krácenou mzdu na 60%. Chtěla jsem se zeptat, zda má na krácení mzdy zaměstnavatel nárok, když nám z jeho strany není umožněno odpracovat poslední 2 měsíce a dále, pokud by tedy krácení mzdy bylo možné, jaký to bude mít vliv na výši odstupného ,když už by za měsíc prosinec byla mzda krácena na 60 %.

Moc děkuji za odpověď

Lenka06.02 14:33

Dobrý den, mám dotaz ohledně odstupného po rodičovské dovolené. Dočetla jsem se, že v případě výpovědi z org. důvodů ze strany zaměstnavatele či dohody o ukončení pracovního poměru(též uvedeno organizační důvody, mi náleží odstupné např. 3 průměrné platy. Z čeho se vypočítávají ty průměrné platy? Také jsem se tu dočetla, že dají pravděpodobný průměr výdělku, ale k tomu mám také dotaz. Můj plat před mateřskou dovolenou byl 16 tis. + 5 tis. odměny hrubého. Nyní co jsem 5 let na rodičovské dovolené mají na stejné pozici ve firmě 14 tis. + 3 tis. odměn hrubého. Kolik tedy dostanu odstupné? To, co vydělávají dnes? S odměnou či bez? Nebo nějaký průměr, co jsem brala já? Moc děkuji za odpověď.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)