Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Rizika půjček nezaměstnaným

Půjčka nezaměstnaným – podmínky a rizika

V nedávném článku jsme probírali novelu zákona o půjčkách, dnes se ale blíže podíváme na konkrétní úvěry, které jsou nabízeny lidem bez příjmu, nebo alespoň bez doložitelného. Jde o nejrizikovější formu úvěrů – možná překvapivě ne tak moc pro samotné poskytovatele, ale hlavně pro lidi, kteří se rozhodnou si půjčit. Abychom byli (zvráceně) moderní, můžeme prohlásit, že rizika u půjček nezaměstnaným jsou doslova synergická.

 

Přečtěte si také:

Novela zákona o půjčkách

Osobní bankrot

Exekuce na plat

 

Nebezpečí půjček pro nezaměstnané spočívá na první pohled hlavně v tom, že člověk bez příjmů bude těžce své závazky splácet. Každá taková půjčka je samozřejmě riziková, jenže pořád existuje zásadní rozdíl mezi čerpáním třeba kontokorentu, nebo kreditní karty, které jste si sjednali ještě při zaměstnání, kde jsou splátky i případné sankce zpravidla rozumné a ani poskytovatel nemá zájem na tom vystavit vás likvidační situace (to však neznamená, že se to do takové fáze nedostane, když nebudete opatrní a zodpovědní), a mezi sjednáním úvěru bez doložení příjmu u nebankovní instituce, která jen čeká na to, až nebudete moci splácet.

Záměr poskytovatele? Často nesplacení

Uvědomit si totiž musíme, že poskytovatel úvěrů pro nezaměstnané moc dobře ví, že řádné splácení není příliš pravděpodobné. Právě proto půjčuje – nastaví si totiž takové podmínky a sankce, aby byl dlužník stažen do dluhové pasti a z kůže zároveň. Vysoké poplatky, prodlužování doby vymáhání (bez zesplatnění úvěru) a až následně, po tom co sankce mnohonásobně přerostou půjčenou částku, exekuce a ztráta všeho – majetku, peněz a budoucnosti.

Pravým nebezpečím tak není vysoký úrok, i když i ten může hrát svou roli v neschopnosti splácet, ale samotná kalkulace poskytovatele, který udělá vše pro to, abyste mu dlužili už navždy.

Jak předejít problémům

Ocitnete-li se bez příjmů a bez financí na živobytí, prvním (ani posledním) krokem by neměla být půjčka. Trocha toho nepohodlí zpravidla stojí za čistý stůl – většina lidí má kam ustoupit, obzvláště v počátcích finančních problémů. Ať už jde o uskromnění se, nebo celou změnu životního stylu – sestěhování se zpět k rodině, například. Při ztrátě pravidelných příjmů je tak nemá smysl nahrazovat půjčkami, úpravy je třeba provést na straně výdajů. Pomoci může i stát a jeho sociální program, ale i tak se budete muset uskromnit, alespoň dokud nenajdete opět práci. Protože pokud si půjčíte a spadnete do dluhové pasti, už vám k důstojnému životu nemusí pomoci ani sebelépe placená práce.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 17.9.2015   |   Zobrazeno: 845x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)