Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Odstupné od 1. 1. 2015

Odstupné od 1. 1. 2015

V novém zákoně č. 267/2014 Sb. a v jeho důvodové zprávě se objevuje pokus o normalizaci nejasného přístupu k odvádění zdravotního a sociálního pojištění z odstupného. Podle všeho by měl tento zákon pouze situaci vyjasnit, ovšem prozatím se situace zdá být spíše ještě zamotanější.

 

Přečtěte si také:

Vše o odstupném

Hromadné propouštění

Výpověď daná zaměstnavatelem

 

Důvodová zpráva upozorňuje, že nejsou zaváděna žádná nová pravidla a nový zákon se snaží pouze zdůraznit, že za určitých okolností se z odstupného opravdu pojištění odvádět musí. Poukazuje přitom na to, že ze zákonem daného odstupného se pojistné neodvádí, pouze v případě dalších náhrad a plateb, které se mají jako odstupné tvářit, které tedy nevyplývají ze zákon, se už kromě daně zaplatí i pojistné (což je i v minulých letech platný výklad zákona).

Měnit se nemá nic, ale podívejme se na citaci z důvodové zprávy a porovnejme si ji se zákonem, který o odstupném hovoří:

„Pojistnému nepodléhají pouze ta odstupná a obdobná plnění při skončení pracovního, služebního a obdobného vztahu, na které vzniká nárok na základě zákona, nikoliv ta plnění, která případně zaměstnavatel poskytuje dobrovolně a nazve je odstupným. Touto úpravou se též vyloučí snaha o obcházení zákona.“

Problém je v tom, že v zákoně je stanovena minimální výše odstupného, tedy jeden plat do jednoho roku práce, dva platy do dvou let práce a nad dva roky už jde o platy tři. Jenže to neznamená, že ve smlouvě dohodnuté odstupné stanovené na více platů, než je zákonné minimum, není dle zákona. Bude tedy vyšší odstupné oškubáno i o pojištění, nebo se to týká pouze dalších plateb, kterými by zaměstnavatel chtěl svého zaměstnance odměnit při skončení pracovního poměru? Jasné je, že další odměny mimo sjednané odstupné musejí být o pojištění zkráceny (na straně zaměstnance i zaměstnavatele), to je praxe platná už v minulých letech.

Vzhledem k různorodé interpretaci nového zákona doporučujeme v případě pochybností kontaktovat pracovněprávní poradny s žádostí o vysvětlení konkrétního chování v konkrétní situaci.


Díky vstřícné odpovědi MPSV už víme jistě, že pojistné se z odstupného neplatí ani v případě, že je dohodnuto vyšší než minimální odstupné, viz následující citace:

"Pokud tedy vznikne nárok na odstupné z důvodů uvedených v § 67 zákoníku práce, tak se toto odstupné i nadále nebude zahrnovat do vyměřovacího základu zaměstnance, a to i když bude poskytnuto ve vyšší než minimální výši. Informace o odvodu pojistného na sociální zabezpečení z odstupného byla uveřejněna také na webové stránce Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz/cs/20137)."

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 19.1.2015   |   Zobrazeno: 26415x

Komentáře

Iveta05.05 12:27

dobry den do 4.5.2015 jsem byla na PN a doktor mi napsal ze nemohu vykonavat praci ze zdravotnich duvodu a nemaji pro mne nahradni praci tak ze se mnou ukonci pracovni pomer vypovedi.maji mi dat vypoved ze zdravotnich duvodu a mam narok na odstupne? ja sebojim ze dostanu vypoved dohodou a nebudu mit narok tedy na odstupne predem dekuji za odpoved

monika03.10 22:48

Dobrý večer,
Jsem zaměstnaná ve firmě 8 let na dobu neurčitou. Od 11.6 2015 jsem byla na nemocenské celkem 3 měsíce. Když jsem se vrátila z nemocenské, zaměstnavatel mi nabídl že si mám vzít dovolenou kterou mi může nařídít tzv. polovinu z dovolené. Pak že mám přestoupit na jiné pracoviště ve firmě ( na jinou budovu téže firmy) kde mě nechá pracovat do konce roku. Tuto budovu převezme jiná firma a protože tato firma bude končit, dostanu výpovědˇ a odstupné. C

Václav17.08 21:23

Dobrý den, pracuji několik let u firmy. Tato firma se ale rozhodne zrušit místo kde pracuji. Nabídli místo, které je ale pro mě nevhodné. Ve smlouvě je místo výkonu práce je Česká Republika
Pokud zaměstnanec odmítne toto místo, má nárok na odstupné? A pokud ne, je možné se proti tomuto postupu nějak bránit? Např. soudně?
Díky za odpověď.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:

Nejhledanější nabídky

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)