Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Placené volno

Nárok na placené volno

Tak zvané osobní překážky v práci nemusí být hned důvodem k čerpání dovolené, které není nikdy dost. Čas od času se v životě každého zaměstnaného naskytnou události, kdy prostě není možné jít do práce. Na takové situace a případy myslí zákoník práce, který ukládá zaměstnavateli povinnost udělit zaměstnanci placené volno.

V souvislosti s placeným volnem není řeč o dočasné pracovní neschopnosti, nemocenské nebo rodičovské či mateřské dovolené. Řeč je o mimořádných životních událostech, jako jsou svatby, pohřby, narození dítěte, ale i například mimořádná lékařská prohlídka. Každý zaměstnanec by měl znát svá práva, stejně jako své povinnosti a placené volno patří mezi první případ.

Přečtěte si také: 

Neplacené volno vás bude něco stát  

Nárok na hledání práce ve výpovědní lhůtě

Příplatky ke mzdě a jejich sčítání

Svatba

Svatba je naprosto ojedinělým zážitkem v životě snoubenců, ale i jejich nejbližší rodiny. Kromě toho, že jde o událost finančně nákladnou, je svatba i časově náročnou záležitostí. Snoubenci mohou žádat o dva dny placeného volna, přičemž jeden jen volna je určen pro účast na obřadu. Druhý den volna si snoubenci mohou vybrat – zda to bude den před obřadem nebo den po obřadu. Ovšem pozor, velmi záleží na tom, kdy svatba probíhá. Je-li svatba mimo pracovní den (sobota nebo neděle), zaměstnanci mají nárok pouze na jeden den volna (pátek nebo pondělí). Na jeden den placeného volna mají nárok i rodiče snoubenců. 

Narození dítěte

I tato událost je v životě naprosto zásadní, pro oba dva rodiče naprosto stěžejní a pokud jde o placené volno, jde o záležitost vztahující se k otcům, kteří ve většině případů nemohou u narození potomka chybět. Zaměstnavatel musí umožnit zaměstnanci doprovodit ženu do porodnice a to na dobu k tomu nezbytně nutnou. Stejná pravidla platí v souvislosti s převozem ženy a dítěte z porodnice domů. Jinak je tomu v případě, že chce být otec přítomen u porodu. Zaměstnavatel to sice otci musí povolit, ale bez nároku na mzdu.

Doprovod k lékaři

Doprovod někoho blízkého z rodiny k lékaři není nijak ojedinělou záležitostí. Už na začátku je třeba upozornit, že zaměstnanec má v takovém případě nárok pouze na jeden den placeného volna, nikoli na dva nebo více. Doprovod k lékaři se nevztahuje jen na vlastní děti, které jsou nejčastějším důvodem, ale i na druha nebo manžela, na vlastní rodiče nebo prarodiče a nakonec i na prarodiče manžela nebo manželky.  

Stěhování

I stěhování je záležitostí finančně a časově nákladnou a dvojnásobek to platí, pokud se zaměstnanec stěhuje na místo velmi vzdálené. Na placené volno mají zaměstnanci nárok jen v jednom případě a to ve chvíli, kdy stěhování probíhá na příkaz či přání zaměstnavatele, třeba do jiného města. V takovém případě náleží zaměstnanci dva dny placeného volna. Marně se někteří zaměstnanci domnívají, že mají na placené volno nárok i v případě stěhování z vlastní vůle, ale opak je pravdou. Zaměstnavatel sice musí poskytnout dva dny volna, ale neplaceného a bez nároku na mzdu.  

Úmrtí v rodině

Nárok na placené volno vzniká i v případě úmrtí někoho z rodiny. Dva dny placeného volna získává zaměstnanec v případě, že zařizuje pohřeb, přičemž jeden den slouží k zařízení pohřbu, druhý den k účasti na pohřbu. Problémy většinou nastávají ve chvíli, kdy se jedná o úmrtí vzdáleného příbuzného, například tety či sestřenice. V takovém případě je nutné, aby pohřební služba vystavila potvrzení, na jehož základě bude mzda proplacena. I v tomto případě však platí, že vše záleží hlavně na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

Darování krve a dalších biologických materiálů

I v tomto případě lze žádat o placené volno, ale jsou zde jisté podmínky. Na placené volno mají zaměstnanci nárok v případě, že dárcovství není možné uskutečnit mimo pracovní dobu a proplácena bývá jen doba strávená na cestě k odběru a zpátky, doba strávená na samotném odběru a také doba na zotavenou – maximálně 24 hodin od odběru. Pokud by zaměstnanec žádal o placené volno nad limit 24 hodin, je nutné lékařsky prokázat, že je to z hlediska zdravotního stavu vyžadováno.

Dopravní komplikace

Pokud vzniknou na cestě do práce dopravní komplikace, například kolona na silnici, náhlé přerušení provozu a to jak na silnici, tak i na železnici, má zaměstnanec nárok na placené volno po dobu nezbytně nutnou. To ovšem neplatí v případě, že jsou komplikace cestujícím dopředu hlášeny – stávka na železnici. Placené volno se tedy vztahuje jen k naprosto nepředvídatelným událostem.

Na placené volno vzniká nárok i v následujících případech:

 • lékařské vyšetření nebo ošetření
 • preventivní prohlídka
 • očkování nebo vyšetření související s výkonem práce
 • hledání nového zaměstnání ve výpovědní době
 • doprovod dítěte do pedagogicko-psychologické poradny
 • doprovod postiženého dítěte do internátní školy 
Publikováno: 3.3.2016   |   Zobrazeno: 3437x

Komentáře

hana02.01 16:36

Dobrý den,
zkusila jsem si uplatnit u zaměstnavatele placené volno za ped-psych poradnu, ale naše mzdová účetní mi ukázala zelený brožovaný výtisk s informacemi platnými od 1.1.2016, že doprovod dítěte do poradny je omluvené volno, ovšem ne placené... Prosím, kde bych našla v zákoně oporu mého nároku na volno placené? Děkuji H.Luxová

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)