Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Profesní zkouška - zvyšte šanci získat zaměstnání

Zkouška z profesní kvalifikace

Jestliže jste nezaměstnaní, chcete radikálně změnit obor, ve kterém se pohybujete, nebo potřebujete pro lepší uplatnění na trhu práce doklad, že umíte nějaký druh práce, je získání profesní kvalifikace nejlepším řešením. Přečtěte si obecné informace o této zkoušce a podejte si přihlášku co nejdříve. Certifikát o profesní kvalifikaci má v ČR již přes 70 000 lidí.

O co jde

Profesní zkouška je způsob, jak získat doklad o tom, že nějakou profesi ovládáte. Na zkoušce je ověřeno, zda ovládáte potřebné znalosti a dovednosti, a pokud ji splníte, obdržíte certifikát. Zkouškou je možné zakončit rekvalifikační kurzy. Pomocí profesní zkoušky zvýšíte svou hodnotu na trhu práce a máte tak větší šanci najít zaměstnání. Jestliže jste mnoho let pracovali v oboru, ze kterého není výuční list, můžete tímto způsobem získat osvědčení o své kvalifikaci. Zkoušku může konat v podstatě kdokoliv – jediné dvě podmínky jsou dovršení 18 let věku a ukončené základní vzdělání. Není potřeba být občanem České republiky, aby mohl člověk vykonávat profesní zkoušku.

Certifikát je platný na celém území ČR. Nejde o mezinárodně uznávaný certifikát, ale po předložení zaměstnavateli v zahraničí vám jej může uznat dle své vůle. Složením zkoušky úplné profesní kvalifikace (která se většinou skládá z mnoha profesních kvalifikací) je také možné na škole, která vyučuje daný obor, složit maturitní nebo závěrečnou zkoušku, pokud z daného oboru existuje. Není potřeba obor vystudovat klasickým způsobem.

Co musím vykonat, abych mohl absolvovat profesní zkoušku

Kromě již uvedených dvou podmínek je potřeba podat přihlášku, kterou naleznete zde. Zkouška by měla proběhnout nejpozději do 6 týdnů od doručení pozvánky. Pro zkoušku, kterou chcete vykonat, musí být schválen hodnotící standard oné profesní kvalifikace. Jejich aktuální seznam můžete najít na těchto stránkách, další obory se připravují. Je dobré umět to, co po vás budou chtít, a to naleznete opět na stránkách Národní kvalifikace. Vědomosti a schopnosti pro zkoušku můžete získat jakkoliv, nejčastější jsou však tyto způsoby: Předchozí pracovní zkušenosti na stejné nebo podobné pozici, samostudium nebo absolvování rekvalifikačního kurzu.

Samotná zkouška

Jste-li registrovaní na Úřadu práce, zkoušku za vás platí stát do maximální výše 50 000,-. Vyšší náklady si musíte doplatit sami, ale to se týká jen opravdu náročně organizovatelných zkoušek. Jestliže na Úřadu práce nejste, platíte si všechny náklady na zkoušku sami. Většina profesních zkoušek stojí do cca pěti tisíc. V obou případech si musíte doplatit veškeré další náklady jako například zdravotní prohlídku. Po dohodě se zaměstnavatelem od něj můžete získat příspěvek na zkoušku či si ji nechat zaplatit celou.

U zkoušky musí být minimálně jedna autorizovaná zkoušející osoba, případně dvou až tříčlenná zkušební komise. S sebou potřebujete průkaz totožnosti, potvrzení o dosažení základního vzdělání a u některých kvalifikací je třeba potvrzení o zdravotní způsobilosti, které si musíte zařídit předem. V průběhu zkoušky je potřeba prokázat všechny znalosti a schopnosti nezbytné pro vykonávání oné kvalifikace; u zkoušky uspějete, jestliže splníte požadavky stanovené hodnotícím standardem. Zkoušející musí mít platnou autorizaci, kterou je schopen prokázat. Po obdržení výsledků profesní zkoušky máte 15 dní na případné odvolání se proti výsledku. Příslušný orgán rozhodne o uznání výsledků nebo opakování zkoušky, tuto opravnou zkoušku již nehradíte.

Samotná zkouška může mít jakoukoli podobu, ale většinou je dávána přednost převážně praktické. Setkat se můžete ale i s písemnou nebo s kombinovanou. Konkrétní požadavky se odvíjí od jednotlivých zaměření.

Úspěšně ukončená profesní zkouška

Obdržení certifikátu bohužel automaticky neznamená, že dostanete příslušné zaměstnání. Pořád musíte na zaměstnavatele zapůsobit i jinak. Výhoda složené profesní zkoušky je ale nezanedbatelná – zaměstnavatel si během několika kliknutí na internetu najde, co bylo obsahem zkoušky, a co byste tedy měli perfektně ovládat. Problém může však nastat ještě při podání žádosti o samotnou zkoušku, pokud si vyberete obor, na který již mnoho lidí zkoušku má, nedostanete povolení ji konat. Hrozí totiž přesah kvalifikovaných lidí vzhledem k počtu pracovních míst. Chcete-li radikálně změnit zaměstnání, podívejte se, kterým směrem se ubírat, abyste měli co největší uplatnění.

Publikováno: 19.8.2013   |   Zobrazeno: 1660x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)