Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Zdravotně postižení na trhu práce

Zdravotně postižení na trhu práce

Zdravotně postižení (OZP – osoby zdravotně postižené) nemají v životě cestu vydlážděnou růžovými lístky, ale sehnat pro ně práci není tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pojďme se podívat, na co vše je potřeba dávat pozor.

Jak začít?

Nejprve proberte se svým lékařem, jaké možnosti práce jsou pro vás vhodné, případně kde byste s určitými omezeními pracovat mohli. U každého člověka je to individuální. Dalším důležitým prvkem pro shánění práce je dobře vypracovaný životopis. Tipy na jeho sepsání můžete najít tady, tady a tady. V životopise určitě uveďte typ svého postižení i průkaz, který vlastníte. Bylo by vám jen na škodu svůj handicap skrývat před potencionálním zaměstnavatelem, naopak jej můžete využít ve svůj prospěch. Pokud nemáte velké pracovní zkušenosti, nevadí. Napište, co umíte i co jste dělali.

Osoby se zdravotním postižením mají nárok na bezplatnou rekvalifikaci. V tomto ohledu vám může pomoci Úřad práce v místě vašeho bydliště nebo jedna z neziskových organizací – všechny jsou dohledatelné na internetu.

Kde hledat?

Na většině serverů s pracovními nabídkami mají inzeráty pro OZP vlastní kategorii, například u nás na Fleku. Pokud takováto kategorie neexistuje, můžete zkusit do vyhledávání v inzerátech zadat OZP. Integrovaný portál Ministerstva práce a sociálních věcí nabízí mimo jiné Katalog organizací zaměstnávajících více než 50% osob se zdravotním postižením a osob se zdravotním postižením samostatně výdělečně činných. Můžete se obrátit na firmy ve vašem městě a poptat se na volná pracovní místa. Nabídky Úřadu práce najdete na různých serverech s inzeráty i na samotném Úřadu práce v blízkosti vašeho bydliště.

Proč by vás měli vzít?

Není důvod nepřijmout osobu, kterou její postižení ve výkonu práce nijak neomezuje. Mimoto všechny firmy s více než 25 zaměstnanci mají povinnost zaměstnávat 4% zdravotně postižených. Pokud to nedělají, mají na výběr ze dvou možností tzv. náhradního plnění. Buďto odebírat výrobky nebo služby z chráněného trhu práce, tzn. od firem zaměstnávajících více než 50% osob se zdravotním postižením, a to ve výši 165 000,- ročně za každého zdravotně postiženého zaměstnance, kterého by zaměstnávat měli, ale přitom nezaměstnávají. Také přichází o slevu na dani z příjmu. Pokud nedělá ani to, je nucena odvádět desetitisícové částky do státního rozpočtu, které se však nepoužívají v sociálních sférách a jsou tak pro OZP vlastně k ničemu. Nejlepší pro vás je ukázat zaměstnavateli, že máte chuť pracovat a jste schopní pracovat, na osobním pohovoru. Potřebujete-li pomoci se na něj připravit, některé odpovědi můžete nalézt zde. Zaměstnavatel také může zažádat o příspěvek na upravení pracovního prostředí pro vás a často dostává dotace na vaše pracovní místo od Úřadu práce.

Jaké práce jsou často nabízeny OZP?

Nabídky na serverech jsou vesměs pořád stejné. Hodně agentur se zabývá bezpečností a nabízí místa OZP jako strážným či hlídačům. Podobně nabízená místa jsou vrátný a recepční, OZP může být také hlídač v obchodě. Například pro komunikativní vozíčkáře je vhodná práce v call centru, pro ty méně komunikativní různé administrativní služby. Agentury též často nabízí práci v úklidových službách. Mnoho OZP pracuje v chráněných dílnách.

Jaká jsou rizika?

Jakožto OZP si pečlivě nastudujte všechna svá práva, aby vám zaměstnavatel nemohl uškodit. Před samotným nástupem do práce musíte vědět, jakou přesně práci budete provádět, na jakém pracovišti budete pracovat, kdy nastoupíte, jaký je výplatní termín a další věci. Smlouvu si před podepsáním pečlivě pročtěte či ji nejlépe proberte s právníkem. Z některých smluv se dá velmi špatně vyvázat.

Jsou známé případy, kdy zaměstnavatel po zaměstnané OZP chtěl zpátky z výplaty v hotovosti poplatek za poskytnutí práce. Žádný takový poplatek neexistuje, a pokud po vás zaměstnavatel něco takového vymáhá, obraťte se na Úřad práce či právníka.

Mohl by vám někdo tvrdit, že můžete přijít o svůj invalidní důchod, pokud začnete pracovat. Toto jednání je však nezákonné. V případě jakýchkoli problémů se můžete obrátit na Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením NFOZP.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 17.6.2013   |   Zobrazeno: 4341x

Komentáře

Ivan03.09 09:05

Dobrý den,
jsem OZP. Byl jsem na pracovním pohovoru, kde mi nabídli platově zajímavou práci, flexibilní prac. dobu. Ale za vstupní školení, zaučení mám zaplatit 4000 Kč po podepsání tzv. licenční smlouvy. Moc tomu nerozumím. Je to práce na živnost? Musel bych si jako ID 2.st. platit zdravotní a sociální pojištění? Nejedná se o podvod?
Děkuji za odpověď.

Admin03.09 10:11

Dobrý den,

nejedná se o "wellness"? :-) O podvod v právním smyslu pravděpodobně nejde, ale pravděpodobně jde o takzvaný multi-level marketing, kde si vyděláte jen podle toho, kolik lidí dokážete k využívání služeb, nebo produktů přesvědčit. Vstupní náklady také nejsou malé, a pokud vnímáme celou situaci správně, nemůžeme vám podobnou práci doporučit, leda byste v sobě měl toho pravého obchodníka, který dokáže z této nelehké a nejisté práce vytěžit maximum.

IVAN03.09 13:43

Dobrý den,
kde a jakou práci si mám hledat při mé invaliditě, na zkrácený úvazek? Můžete mi poradit? Jak je to v mém případě s placením zdravotního a sociálního pojištění, když si nemohu najít práci a nejsem vedený na ÚP? Musím si jakožto invalida 2.st. shánět práci, evidovat se na ÚP?
Děkuji za odpověď.

Admin04.09 08:24

Dobrý den,

v invalidním důchodu za vás zdravotní pojištění platí stát. Shánět práci si samozřejmě můžete, na ÚP registrován být nemusíte. Lze využít práci, na jakou stačíte podle charakteru vašeho pracovního omezení, může jít i o plnohodnotný pracovní úvazek.

rotvicek@centrum.cz12.09 15:27

Dobrý den,díky změnám o náhradním plnění o začátku letošního roku jsem přišla o práci v chráněném pracovišti. Od té doby hledám práci. Plně by mi vyhovovala,práce,kde je potencionální růst s finanční motivací.Vyhovovala by mi práce z domu,protože jsem na vozíčku.

sporysz14.11 09:44

Dobry den pomalu ale jistě ztracim slich,problemy mam už od dětstvi a vypada to že ten problem bude jen a jen nabyvat na sile.Potřeboval bych poradit jak nebo kde ziskat zaměstnani.Je mi 53 let a byl jsem jeřabnikem. Diky za radu.

Admin14.11 10:38

Dobrý den,

bohužel vám asi dost dobře poradit nedokážeme. Váš lékař vám může doporučit nějaké pozice, na kterých nebude vaše ztráta sluchu omezující.

Katka04.09 11:18

Dobrý den, mám možnost invalidního důchodu, ale bojím se, že bude problém poté najít práci. Léčím se s roztroušenou sklerozou od dětství a bydlím v malé vesničce. Nic na mně není poznat, ale přesto se bojím toho, že z průkazem zdravotně postiženého člověka nenajdu práci. Mohu znát Vaše zkušenosti a názor na tuto věc.

Ivana26.05 11:46

Katko, záleží na tom, z jakého jste kraje, u nás v Karlovarském kraji to až takový problém není. Sama u jedné takové firmy pracuji a pracují tu se mnou i lidé s roztroušenou sklerózou. Začišťujeme tu strojírenské díly, je to práce s kleštičkami a kapesním nožíkem, takže za mě spokojenost.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)