Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Pomůže vám vysokoškolský titul k lepší práci?

Vysokoškolský titul v práci

Vysokoškolské vzdělání je v dnešní době trendy. Univerzitním titulem se u nás může pochlubit téměř 14 % obyvatel, což je téměř dvojnásobek počtu z roku 1995. Jak velkou roli však hraje titul při hledání práce? Podívali jsme se na to, zda zaměstnavatelé preferují spíše titul nebo zkušenosti, a po kterých titulech je na trhu práce největší poptávka.

Situace se podstatně liší podle profese, o kterou se zajímáte. Ve školství, zdravotnictví nebo například v oblasti sociální práce je vyšší vzdělání požadováno u většiny specializovaných pozic a u mnoha z nich je nařízené legislativou.

Firmy požadují vysokoškolské vzdělání, ale také praxi a jazyky

Ve firmách je situace poněkud odlišná. V dnešní době již není univerzitní titul nic neobvyklého. Zaměstnavatelé jej u většiny manažerských pozic požadují, stejnou váhu však přikládají předchozím pracovním zkušenostem a jazykové výbavě. Může tak snadno dojít k situaci, kdy je před nezkušeným absolventem upřednostněn středoškolák s několikaletou praxí. Personalisti proto radí během studia neusnout na vavřínech a snažit se již při studiu získávat zkušenosti například v podobě stáží nebo brigád.

Běžné tituly jsou jistota, MBA budí nedůvěru

Mezi nejžádanější tituly ze strany zaměstnavatelů patří Bc., Mgr. a Ing. Nejlepší uplatnění najdou na trhu práce vysokoškolsky vzdělaní uchazeči z oblasti IT, strojních a technických oborů, ale také z oblasti lékařství, veterinární medicíny nebo pedagogiky. Poněkud komplikovanější situace je v ČR u manažerského titulu MBA (Master of Business Administration). Tento titul určený pro profesionály v oblasti managementu získává mezi studenty na popularitě, pohled zaměstnavatelů se však různí. Úroveň MBA studijních programů se totiž v jednotlivých školách výrazně liší, což u mnoha zaměstnavatelů nebudí důvěru.

Ph.D. se vyplatí pouze v některých oborech

Doktorský titul se vyplatí zejména lékařům a absolventům vědních nebo finančních oborů. V ostatních oborech není příliš velký rozdíl mezi uplatněním uchazečů s titulem Mgr. nebo Ph.D., rozdíl ve výši výdělku pak činí pouhé tři procenta. 

 

Aktuální nabídky práce pro absolventy

Autor: Nikola Nosreti   |   Publikováno: 21.11.2016   |   Zobrazeno: 755x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)