Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Video místo pohovoru, životopisu i dotazníku?

Videopohovory, videoživotopisy a videodotazníky

Zatím jde spíše o raritu, ale video se do procesu přijímání nových zaměstnanců na různé pozice vkrádá zcela nepopiratelně a ve stále rostoucí míře. Existuje hned několik variant využití videa, přičemž u nás jde hlavně o takzvané videodotazníky používané pro předvýběr kandidátů. Svému vysněnému zaměstnavateli ale můžete poslat i životopis a on vás může posoudit i na základě videopohovoru. Rozhodně se připravte na nové zážitky, které vyžadují zcela specifický přístup.

 

Přečtěte si také:

10 otázek na pracovním pohovoru, které vás nesmějí zaskočit

Jak se připravit na pracovní pohovor

Test osobnosti u výběrového řízení

 

Videoživotopisy

Pokud si věříte a chcete zaujmout, videoživotopis vás může odlišit od ostatních uchazečů o práci. Musíte ale věřit svému vzhledu, vystupování i personalistovi, který se možná nebude chtít při prvním předvýběru uchazečů zdržovat několikaminutovým videem, když běžné životopisy „zvládne“ projít v řádu vteřin.

Do videoživotopisu patří ty samé údaje jako do psaného, doplněné o motivační část a rozloučení. Co se týče formy životopisu, doporučována je asi minuta a půl, což by vám mělo stačit pro příkladnou sebeprezentaci a zároveň můžete doufat, že vám tolik času personalista věnuje. Příprava natáčení videoživotopisu je ovšem specifická a stejné zásady platí i pro videopohovory a videodotazníky, proto najdete shrnující text v zeleném rámečku na konci článku.

Videopohovory

Videopohovory jsou vlastně takové „skajpování“, při kterém můžete získat (ztratit) práci. Jde vlastně o náhradu za pohovor, přímou konverzaci dvou osob – hlasovou i vizuální ovšem bez toho, aby uchazeč musel putovat třeba přes půl republiky, světa, nebo vesnice.

Výhodou videopohovoru proti níže popsaným videodotazníkům je přímý kontakt s personalistou. Nezdá se vám to důležité? Zkuste absolvovat prkenný a přísně nalinkovaný videodotazník a najednou vám přijde běžný pohovor i jeho videovarianta naprosto super.

Videodotazníky

Nepřítel číslo jedna? Dost možná. Videodotazníky jsou mezičlánkem, který někteří personalisté napasují mezi životopisy a pohovory. Díky nim mohou udělat trochu mírnější vyfiltrování životopisů, protože další kandidáty jim vyřadí právě videodotazník. Ten bere to nejhorší z pohovorů a ještě to dává do podoby zcela neosobní, stresující a pevně svázané. Jak ale takový videodotazník ve skutečnosti vypadá?

Videodotazník vám pošle personalista a zároveň vám dá nějakou lhůtu na jeho vyplnění. To je jediná a největší výhoda – můžete ho vyplnit kdykoliv a kdekoliv. Až se na to budete cítit, kde je vám příjemně. Ale to je ze svobod vše, zbytek je nalinkován a to dost nepříjemně.

Videodotazník po spuštění nezadržitelně plyne a nahrává vás při odpovědích, které jsou časově vymezeny. Zdaleka nejhorší je ale chybějící zpětná vazba a neexistence doplňujících otázek. Na videodotazník se musíte připravit stejně jako na videopohovor a pohovor a to zejména na záludné otázky, viz náš článek o nepříjemných otázkách na pohovorech. Po dokončení dotazníku stačí poslat výsledky personalistovi a čekat, jak jste v této náročné náborové činnosti obstáli.

 

Příprava videa – neponechte nic náhodě

Nebudeme tu zmiňovat očividné věci typu „pro videopohovor/dotazník/cokoliv budete potřebovat webkameru.“ To dá rozum. Nemusíte ji přímo vlastnit, stačí si ji na dohodnutý, nebo zvolený čas půjčit a správně nastavit.

Stejně důležité, avšak ne vždy tak očividné jsou další požadavky pro videodotazníky a spol. – například oblečení, které by mělo být stejně formální jako při běžném pohovoru. Zásadní je také úprava okolí a celkově vhodně zvolené místo. Pamatuje na to, že nestačí odstranit nevhodné předměty, ale také lidi, zvířata a zvuky! Před videopohovorem se ujistěte, jak na webkameře vypadáte a jak vypadá místo, na které bude při pohovoru kamera namířená. Na videopohovor a videodotazník se připravte i znalostmi o pozici, na kterou se hlásíte, a samozřejmě o firmě samotné.

Pokud si nejste jistí, jak na webkameře působíte, pozvěte si někoho, komu důvěřujete, aby váš výkon nanečisto posoudil. Nahrávacích softwarů pro webkamery je spousta, třeba povedený Open Broadcaster Software.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 2.10.2014   |   Zobrazeno: 2444x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)