Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Testy předpokladů a vhodného povolání

Testy předpokladů a vhodného povolání

Nevíte, na jakou školu, nebo profesní dráhu se vrhnout? Vyplňte si test a budete mít jasno. Přesně takhle se to snaží prezentovat hlavně společnosti, které si za automatické vyhodnocení řeknou třeba o stovku, o dvě, o pět… Tak snadné to ale samozřejmě není a automaticky vyhodnocované testy je nutné brát s velkou rezervou. Ostatně, když se nedokážeme rozhodnout my sami, kteří se známe (doslova) celý život, jak by to mohl udělat obyčejný test na základě pár obecných otázek?

 

Přečtěte si také:

Na výběr VŠ pragmaticky

Nezaměstnanost absolventů

Kdo neuspěje při studiu na VŠ?

 

Kdyby to bylo tak snadné, nemusela by existovat celá vzdělávací a poradenská síť, která se těmito problémy zabývá (ač s ní běžné dítě a dospívající člověk po hříchu nepřijde moc do styku). A spoléhat na podobné testy by mohlo být velmi nebezpečné, pokud člověk uvěří, že mu předpřipravená analýza odpovědí dokáže nalinkovat školní nebo kariérní život.

Internetové testy raději ne

„Na oslavě se spíše zapojíte: A) Do větší a hlasité skupiny, B) Do debatního kroužku, C) Do skupinky, která hraje hru, D) K jedné konkrétní osobě.“ Nejlepší je, že po padesáti takových otázkách, po kterých má následovat zcela automatická analýza, po vás chtějí peníze, nebo osobní informace, ačkoliv o něčem takovém samozřejmě před půl hodinou nebyla ani řeč. Většina takových testů jsou pouze pasti na lidi a peníze, takže si dávejte pozor, do čeho investujete svůj čas – i zvědavost vás totiž může něco stát, natož kdybyste věřili výsledkům, které z takového testu dostanete.

Osobně a komplexně

Haněním automatických testů nechceme vůbec říct, že by nemělo smysl nechat někoho jiného, aby nám umožnil nahlédnout do našeho nitra. Naopak, nadhled cizích lidí může být fajn, ale musejí být splněny určité podmínky:

  • kontakt musí být osobní
  • člověk musí být proškolený (pedagog, kariérní poradce, psycholog)
  • na analýzu je dostatek času

Protože bez dostatečných znalostí a profesionálního odstupu není šance postihnout nejen předpoklady, ale ani tužby daného člověka. Protože na jednoduchou otázku nemusí být jednoduchá odpověď vůbec o ničem vypovídající – teprve až následné vysvětlení, doplňující otázky a jemné nuance dovolí profesionálům poznat, co jsme vlastně za osobu a k čemu se hodíme. V takovém případě má smysl hledat pomoc u ostatních lidí, když se to dělá pořádně. Tupé testy vás sice nasměrují jasným směrem, ale ten nemusí být o nic lepší, než jakýkoliv jiný – a ano, ten směr může být i výrazně horší než ten, kterým se ubíráte teď.

Jednou z variant je například Informační a poradenské středisko při Úřadu práce, které poskytuje různé druhy informací, ať už pro studenty, nebo pro lidi, kteří akutně řeší svou kariérní situaci. Nad budoucím zaměstnáním se ale můžete zamyslet i sami. Co by vás lákalo? K čemu máte předpoklady? Až se vám tyhle dva filtry střetnou na některém povolání, zjistěte si o něm co nejvíce objektivních informací a zodpovědně promyslete, jestli by to opravdu bylo pro vás lákavé.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 26.3.2015   |   Zobrazeno: 1046x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)