Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Stáže pro osoby v těžké pozici na pracovním trhu

Pracovní stáže ve firmách nejen pro mladé studenty

Poměrně zajímavý projekt v září roku 2012 spustilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Jmenuje se Stáže ve firmách a má pomoci lidem, kteří těžko získávají zaměstnání.

Absolventi, matky po MD a další

Přednost v tomto projektu dostanou absolventi, ženy po mateřské dovolené a lidé dlouhodobě nezaměstnaní. Všechny tři skupiny si jen těžko hledají práci, ať už z důvodu nulových zkušeností a chybějící praxe, nebo kvůli nízké kvalifikaci a ztrátě pracovních návyků.

Tito lidé se mohou hlásit na stáže zveřejňované na portálu www.stazevefirmach.cz, kam nabídky umísťují nejrůznější firmy, které se rozhodly programu zúčastnit. Pokud je žadatel přijat, stát platí firmě za to, že mu umožní měsíc až dva získávat zkušenosti, schopnosti a pracovní návyky v dané firmě. Samotná práce není pro stážistu výdělečná, hrazeny jsou pouze příspěvky na ubytování, stravu a případně dojíždění.

Kontroverze současných nabídek

Ačkoliv by mělo být hlavní motivací firem vychování nových specialistů, nabízí se otázka, jak moc velkého specialistu lze během pár týdnů vytvořit. Těmto pochybnostem nahrává i dosavadní nabídka pracovních pozic, která se omezuje spíše na velmi odborné pracovníky, jako jsou programátoři, manažeři, nebo účetní. Je třeba si uvědomit, že pro firmu, která stáž nabízí, jde o pracovní sílu, která nic nestojí a na pozici programátora se nedá za 2 měsíce vycvičit. Jak efektivní stáže budou a zda nepůjde jen o další černou díru na státní peníze a demotivaci pro nezaměstnané, ukáže až budoucnost.

Certifikát

Žadatelé o stáž by také neměli mít přehnaně vysoká očekávání, protože nejde o pracovní nabídku. Po absolvování stáže ale dostane účastník certifikát a samozřejmě i velmi zajímavou praxi, se kterou se může pochlubit v životopise. Možnost zaměstnání od firmy, ve které byl nezaměstnaný na stáži, samozřejmě vyloučena není, respektive se takovýto postup dá očekávat při velké spokojenosti společnosti i samotného stážisty.

Obyvatelé Prahy mají smůlu

O stáž nemohou žádat dvě skupiny lidí a to obyvatelé našeho hlavního města a osoby samostatně výdělečné činné. Vzhledem k mizivé nezaměstnanosti v Praze je to celkem logický krok. Celým programem by mělo projít na 5 000 stážistů a rozpočet na celou akci, která potrvá zhruba 2 roky, je 800 milionů korun. Nabízí se otázka, zda to není trochu moc, vzhledem k nejistým výsledkům. Snad bude systém úspěšný a alespoň některým z 5 000 stážistů pomůže k získání kvalitního a dlouhodobého pracovního místa. 

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 11.10.2012   |   Zobrazeno: 3147x

Komentáře

Dana10.08 13:41

Dobrý den,

po necelém roce co jsem v tomto programu přihlášena, jsem absolvovala několik pohovorů na stáž. Z toho mi byla stáž třikrát nabídnuta.

První nabídka na stáž, která mi byla učiněna – byla z nepochopitelného důvodu během pár minut stažena. Poskytovatel si to rozmyslel, jako důvod uvedl aktivní hledání práce a jednání s dalším poskytovatelem.

Druhou nabídku jsem odmítla já, protože společnosti chybělo pracovní zázemí. A mentor by se mi nemohl vůbec věnovat, jak jsem měla možnost vypozorovat z osobního pohovoru. Takže bych celou stáž jenom odseděla a k ničemu se nedostala.

Na třetí nabídku jsem kývla, byla totiž zajímavá. Jednalo se o to, že bych po stáži zůstala u nich. Jenže tuto nabídku mi učinila pracovnice, aniž by si zjistila, zda splňuji věkovou hranici pro program pro absolventy a to 30 let. Bylo to dost podezřelé, že u nich mohou zůstat jenom tak. Jakmile jsem na věkovou hranici upozornila, tak otočila. Naznačila mi, že se v průběhu stáže pokusí na mne získat peníze.

Ale vše bylo jinak, stačila jedna zpráva FDV o zrušení stáží v režimu D. Nakonec jsem zjistila, že žádná volná místa nejsou ani neplánují zřizovat.

Tuto nabídku dostala i uchazečka přede mnou, která tam byla na pohovoru. Ta splňovala věkovou hranici, ale netuším, jak nakonec dopadla.

Můžu tedy konstatovat, že firmy se přihlašují do tohoto projektu jenom za vidinou peněz. Proto se přikláním k názoru, že jde o černou díru na státní peníze.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)