Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Spolupracující osoba

Spolupracující osoba

Zejména pro OSVČ využívající paušální náklady jsou možnosti spojené s takzvanou spolupracující osobou velmi zajímavé. Taková osoba samostatně výdělečně činná totiž nemůže uplatňovat slevu na děti a třeba na nepracující manželku, přičemž využití spolupracující osoby tento problém obchází. V určitých případech může navíc dojít i k úspoře na sociálním pojištění.

 

Přečtěte si také:

Platy státních zaměstnanců 2015

Paušál vs. skutečné náklady

Jak motivovat zaměstnance

 

Spolupracující osoba musí bydlet s OSVČ ve stejné domácnosti, nemusí jít však přímo o příbuzného nebo manžela/manželku – největší výhody má ovšem právě zákonný partner OSVČ, který si může vydělat při pomoci OSVČ výrazně více. Tato spolupracující osoba sama není OSVČ, ale platí pro ni stejné povinnosti co se týče daní a odvodů. Nejčastěji se tedy využívá pro daňovou optimalizaci OSVČ, která využívá paušální náklady a nemůže si jinak uplatnit slevu na dítě nebo na manžela/manželku.

Pokud OSVČ „zaměstná“ (nejde o zaměstnanecký vztah!) manželku třeba na rodičovské dovolené, může na ni převést část příjmů, což znamená, že nebude platit tak vysoké daně a další odvody. Manželka pak uplatní slevu na poplatníka, která by jinak zůstala nevyužitá, což znamená, že dojde k úspoře až skoro 25 000 Kč. Do zisku 63 865 Kč (za rok 2015) taková spolupracující osoba navíc ani neodvádí sociální pojištění (v takovém případě ale nedojde k využití většiny slevy dani pro poplatníka).

Spolupracující osoba může mít zisk maximálně 15 000 Kč (maximálně 30 % zisku OSVČ) měsíčně, respektive 45 000 Kč (maximálně 50 % zisku OSVČ) měsíčně, jde-li o manželku/manžela.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 24.8.2015   |   Zobrazeno: 1703x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)