Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Rozdíl mezi mzdou a platem

Rozdíl mezi mzdou a platem

Pokud budeme hledat ten největší rozdíl mezi pojmy mzda a plat, tak ten je čistě formální – zákon musí mezi oběma rozlišovat, proto jednomu říká mzda a druhému plat. Mzda přitom přísluší za vykonanou práci v soukromém sektoru a plat v tom rozpočtovém (veřejném). V praxi dostanete vždy peníze, liší se pouze zákon a dílčí podmínky. Většina náležitostí mzdy je totiž řešena přímo ve smlouvě, jde tedy o volnější způsob odměňování, zatímco plat je dán zákonnými tabulkami a zákonnými příplatky, přes které nejede vlak.

Přečtěte si také:

Platové tabulky pro státní zaměstnance

Příplatky k platu

Zákon o státní službě

 

Faktické rozdíly jsou ale často velmi malé. Mzda se také nepohybuje ve vzduchoprázdnu – zdola je omezená minimální mzdou a většina zaměstnanců i zaměstnavatelů má alespoň základní představu o tom, kolik by měla mzda na konkrétní pozici činit. Přesto je plat mnohem výrazněji svázán a to platovými tabulkami, o kterých se ve veřejném sektoru mluví vlastně neustále – jsou předělávány k nepoznání a zaměstnanci jsou s nimi neustále nespokojení, zatímco stát by je nejraději zmrazil na neurčito, aby mohl na práci zaměstnanců v rozpočtovém sektoru ušetřit.

Výrazně se plat a mzda liší v příplatcích, kde veřejný sektor funguje s jasně danými fixními částkami v procentech, kdežto soukromý sektor má výrazně větší volnost – pokud si zaměstnanec nedá pozor, může se upsat k minimálním náhradám za práci ve svátek, ale většina zaměstnavatelů naštěstí přinejmenším vnitřním předpisem nasazuje rozumná pravidla, která výkon práce nad rámec běžných povinností nějak kompenzují.

Zákony

Pokud si chcete prostudovat pravidla podrobněji, můžete vyhledat příslušné zákony. Ten, podle kterého se řídí mzdy, najdete v zákoně č. 1/1992 Sb., zatímco pro platy ve veřejném sektoru naleznete v čísle 143/1992 Sb.

 

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 30.7.2015   |   Zobrazeno: 3321x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)