Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Assessment centrum: příprava je základ úspěchu

Rady a tipy, jak uspět na assessment centru

Assessment centrum, česky překládané i jako hodnotící centrum, je pokročilou metodou pro výběr pracovníků na důležité až klíčové pozice ve společnosti. Je náročné, a to jak pro účastníky, tak pro hodnotitele, dlouhé a oproti pohovoru a dalším metodám velmi přesné a vypovídající.

Jak AC probíhá?

Popis si zjednodušíme: Jako uchazeč o práci přijdete do místnosti, kde bude několik dalších uchazečů a hodnotitelé. Postupně budete vystavování tlaku, stresu a modelovým situacím, které mají hodnotitelům ukázat vaše schopnosti, ale i vlastnosti. Je důležité si uvědomit, že assessment centrum nemá správné řešení, ale naopak je koncipováno tak, aby se případný správný uchazeč projevil žádoucím způsobem. Je velmi těžké se na něj připravit a takřka nemožné se při něm úspěšně přetvařovat, a to zejména z důvodu, že je velmi dlouhé, vystavuje uchazeče stresu a modelovým situacím. Jeho součástí jsou týmové i individuální úkoly i nejrůznější „překvapení“, která vás mají zpravidla vykolejit a donutit chovat se přirozeně.

Ideálním výsledkem assessment centra je zjištění, který z uchazečů se pro vykonávání dané pozice opravdu hodí, a to po stránce schopností, inteligence, týmové práce/schopnosti vést a odolnosti vůči stresu.

Jak se připravit?

Příprava na assessment centrum určitě nespočívá v trénování svého vystupování a jednání – jak už jsme si totiž řekli výše, obelhat assassment centrum je velmi těžké, protože proti vám stojí pečlivě připravený systém, který je neustále dohlížen několika hodnotiteli, mezi kterými je zpravidla i psycholog, váš budoucí nadřízený a také „špión“, tedy jeden falešný uchazeč o zaměstnání, který ve skutečnosti vše sleduje zevnitř, z větší blízkosti.

Připravit se je však možné – od vzhledu a vůně, přes načerpání co největšího množství informací o společnosti i pozici, o kterou se ucházíte, až po přečtení tohoto článku, který by snad měl přispět k tomu, že nebudete v šoku z toho, co na vás na assessment centru budou zkoušet. Ačkoliv, onen šok je právě jedna z věcí, o kterou se assessment centrum snaží, tedy spontánní reakce na nečekaný, neznámý a složitý úkol, které se dají očekávat i při plnění pracovních povinností.

Sami si předem zanalyzujte, co pozice, o kterou se ucházíte, obnáší. Je pravda, že skrze assessment centrum se většinou hledají vedoucí pracovníci, ale ne vždy. To je přitom důležité – jak se budete chovat při plnění týmových úkolů? Podřízená a pasivní pozice z vás určitě v očích hodnotitelů neudělá ideálního kandidáta pro vedoucího oddělení, stejně jako agresivní chování neschopné kompromisu a pozitivního vedení. Půjde-li o obchodnickou pozici, určitě se na assessment centru bude hodnotit vaše schopnost prezentovat a prodat a podobně.

Konkrétní příklady, co vás může na assessment centru potkat

Nejprve se budete na assessment centru představovat, přeci jenom strávíte s lidmi v místnosti několik hodin, často celý den i víc. Hodnotitelé vám budou zadávat různé úkoly, mezi kterými určitě bude několik týmových. Jak můžou probíhat? Ve skupině například 10 lidí se určí 2 týmy s kapitány a obě skupiny se snaží přijít na řešení nějakého problému. Kapitán na závěr určí, kdo řešení za tým odprezentuje a obhájí před hodnotiteli i druhým týmem.

Taková modelová situace patří mezi nejčastější a dokáže odhalit mnohé – ačkoliv se může zdát, že ve středu zájmu je pouze kapitán týmu, je tomu naopak. Kapitán se samozřejmě projeví a to zejména svými řídícími schopnostmi a například i okem na to, kdo nejlépe dokáže odprezentovat výsledek, ačkoliv ostatní uchazeče zná pouze chvíli. Jenže i ostatní členové týmu jsou pod bedlivým dozorem a podobné informace se dají z jejich chování taktéž vyčíst, ať už při samotném řešení úkolu, nebo komunikací s kapitánem a ostatními členy týmu.

Časté jsou i situace, kdy musíte prodat výrobek, či službu, a to často ve velmi nezvyklé situaci, která vás staví do nevýhodné pozice, v níž musíte využít veškerou svou kreativitu (máte-li jí dostatek) a schopnost přizpůsobit se okolnostem, mezi kterými opět nemůžeme nezmínit i velký stres a časovou tíseň.

FAQ

Kolik lidí se zúčastní assessment centra?

Počet uchazečů se liší, od několika málo až po 10 i více. Počet hodnotitelů se také nedá jen tak stanovit, ale určitě bude přítomen personalista, váš budoucí nadřízený a často i psycholog.

Jak dlouho assessment centrum trvá?

Od několika hodin po několik dnů. Čím důležitější pracovní pozice je v sázce, tím delší a podrobnější bude assessment centrum.

Jak se obléct?

Jako na jiný pohovor, což u mužů znamená oblek a u žen decentní společenské oblečení. V mezích možností zvolte i pohodlný oděv a pánové by měli zvolit i takovou košili, za kterou se nebudou muset stydět, když dostanou možnost si sako sundat.

Co můžu udělat, abych v assessment centru uspěl?

AC se snaží objevit vaše skutečné schopnosti a vlastnosti, ale na vše se dá do určité míry připravit. Rozhodně nepodléhejte dojmu, že „buďto se pro tu práci hodím, nebo ne“. Je totiž docela pravděpodobné, že se na tu práci bude hodit kromě vás i jiný účastník assessment centra. V takové situaci vyhraje ten připravenější. Poptejte se známých, kteří už assessment centrem prošli, nebo si tento článek znovu přečtěte a psychicky i informacemi se na AC připravte.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 30.5.2013   |   Zobrazeno: 21070x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)