Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Uplatnění problémových skupin na trhu práce

Problémové skupiny na trhu práce

Čím déle je uchazeč o práci veden v evidenci úřadu práce, tím více klesá jeho šance na najití nového zaměstnání. Existuje mnoho takovýchto problémových skupin. Kde se může která z nich uplatnit?

Děti z dětských domovů

Mnoho lidí, kteří čerstvě dosáhnou dospělosti, jsou posláni z dětského domova "ven do světa", aniž by měli zkušenosti. A právě ty pak zaměstnavatelům chybí. Člověk pocházející z dětského domova může být chytrý i šikovný, ale kvůli nedostatku vzdělání nebo zkušeností nemusí ani dostat příležitost své schopnosti prokázat. Jaké jsou možnosti řešení?

V dnešní době se různé neziskové organizace a jim podobné zabývají problémem, který se týká právě opouštění dětského domova. Díky tomu vznikají projekty, například Start do života, které většinou podporují vzdělávání dětí už v dětských domovech, aby měly následně šanci získat lepší uplatnění. Vzdělání a praxe je řešením na nezaměstnanost těch, kteří pocházejí z dětského domova.

Přečtěte si také:

Diskriminace na trhu práce

Jak najít práci, když jsem absolvent

Práce na mateřské dovolené

Starší 50 let

Z výzkumů vzešlo, že zaměstnanci nejvíce často označují jako nejproblémovější skupinu na trhu práce právě lidi starší 50 let. Je zde nezájem firem o zaměstnance takového věku. Podceňují však zkušenosti a kvalitu těchto lidí. Firmy si naopak stěžují na to, že tito zaměstnanci se neumí přizpůsobit nárokům práce.

I tímto problémem se zabývají různé projekty, (například projekt EU, Přenos inovativních nástrojů ke zvýšení zaměstnanosti problematických skupin) stejně jako jsou běžné kurzy například základů práce s počítačem. Lidé starší 50 let jsou často obsazováni do pozic jako hlídači, šatnáři a podobně.

Lidé se zdravotním postižením

Osoby se zdravotním postižením potřebují na trhu práce velmi specifické podmínky. Je jisté, že nemohou dělat všechno, navíc jde o individuální záležitost. Pomoci může například to, že každá firma, která má nad určitý počet zaměstnanců, musí zaměstnávat určité procento osob se zdravotním postižením, nebo je nucena nakupovat výrobky z chráněných dílen. Navíc právě chráněné dílny jsou skvělou možností pro osoby se zdravotním postižením. I zde existují projekty zabývající se touto tématikou, ku příkladu Řemeslo jako šance.

Bývalí vězni a osoby ohrožené závislostmi

Lidé, kteří se vrátili po nějaké době z vězení nebo například z psychiatrické léčebny, jsou velmi ohroženou skupinou co se týče trhu práce. Mohou se pokusit využít svých zkušeností z práce, kterou vykonávali na těchto místech, ale předně musí přesvědčit zaměstnavatele, že mu mají co nabídnout. Součástí pomoci těmto lidem bývají rekvalifikační kurzy a snaha motivovat je změnit svůj život. I na tuto skupinu se zaměřuje projekt Přenos inovativních nástrojů ke zvýšení zaměstnanosti problematických skupin.

Romové

Romové se při hledání práce často setkávají s předsudky a personalista je odsoudí dříve, než je vůbec pozná. Zaměstnavatelé mohou mít také špatnou zkušenost s někým z Romů a soudit automaticky podle toho. V září 2014 se proto rozjela kampaň na podporu Romů jménem Vybílíme byt i tobě!, která prostřednictvím dvojsmyslů a slovních hříček upozorňuje na předsudky, kterých se vědomě i nevědomě dopouštíme. Kampaň plakáty a příběhy pracujících romů tak zaplnila nejen brněnské MHD, ale i další veřejné plochy. Plakáty a příběhy této velmi kreativní kampaně si můžete prohlédnout sami na stránce mypracujeme.cz, a třeba přispějete i vy.

Ženy vracející se po rodičovské dovolené

Zde je nejdůležitějším faktorem skloubení rodinného a pracovního života. Na druhou stranu žena, která má dvě nebo tři děti, už mnohdy další nechce, a má tak čas zaměřit se na vlastní kariéru, kterou není třeba přerušovat. Zralá žena s dětmi tak nabízí zaměstnavateli zkušenosti i potenciál. Také v této oblasti lze najít projekty zaměřující se na pomoc ženám po rodičovské dovolené, například projekt Vracíme se: chceme uspět v práci a mít šťastný domov!.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 9.1.2014   |   Zobrazeno: 3056x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)