Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Práce v IT

Práce v informatice (it)

Informační technologie jsou rozvíjejícím se odvětvím, které však nabízí rozmanitější pracovní pozice, než je programování. Velkou výhodou je, že většina firem u zájemce o práci nenahlíží na to, zda má vysokoškolský titul, ale zda danou práci umí. Šanci tak může dostat každý – i vy.

Hardware a jeho údržba

Práce začíná už u samotného sestavování počítače, například pozicí vývojář hardwaru. Ten programuje ovladače a další firmwarové součásti, nebo i navrhuje telekomunikační systémy. Důležitým člověkem je také technik zajišťující technickou podporu zákazníkům – konfiguruje PC, ale i tiskárny a další výstupní zařízení. O počítačové sítě, servery nebo konfiguraci PC se pak stará správce sítě, také stejně jako technik může zařizovat technickou podporu uživatelům. Tito lidé vám zajistí hladké fungování všech hmatatelných částí vašeho počítače, ačkoli se jejich náplň práce prolíná i s používáním softwaru. Pro přijetí na tyto pozice je potřeba mít příslušné vzdělání.

Vývoj softwaru a zjišťování potřeb zákazníků

IT analytici komunikují se zákazníkem, zjišťují jeho požadavky a na základě následné analýzy připravují prvotní podklady pro programátory. Software je vytvářen již zmíněnými programátory, kteří pomocí různých programovacích jazyků píší programy. Existují specializovanější programátoři, jako programátor multimédií, který vytváří počítačové hry či speciální efekty do filmů. Aby však mohly tyto programy být používané běžně, musí se uživatelům zamlouvat. Podstatní jsou testři, kteří programy zkouší, hledají chyby a poskytují zpětnou vazbu programátorům, kteří se snaží program doladit. Jako tester můžete začít i bez zkušeností a je to vhodná vstupní brána do světa IT. Dříve byl častý názor, že dobrý programátor by si měl svůj software také opatřit potřebnou dokumentací a sepsat k němu návod, dnes tuto práci dělá dokumentarista.

Administrátoři systémů

Velkou roli ve správě systémů mají administrátoři. Systémový administrátor se stará o síť více počítačů např. ve firmě, zajišťuje pravidelnou údržbu a rozvoj systému a vede dokumentaci k tomu se vztahující. Databázový administrátor zajišťuje fungování určitého databázového systému (např. Oracle a DB2) a monitoruje přístup uživatelů do něj. IT administrátor pomáhá osobním uživatelům PC s konfigurací programů, správou uživatelských účtů či zálohováním dat a všeobecně se zabezpečením počítače (firewall).

Platy nejžádanějších pozic

Pozice

0–1 rok

1–3 roky

3–5 let

5 a více let

Project Manager

n/a

46-69 tis.

55,2-86 tis.

69-115 tis.

Programátor C++

24-31 tis.

33-49,5 tis.

44-60,5 tis.

55-71,5 tis.

Programátor Java, J2EE

29-34,5 tis.

37-53 tis.

52-63 tis.

57,5-80,5 tis.

Analytik

29-34,5 tis.

34,5-49 tis.

49-65,5 tis.

60-76 tis.

Administrátor MS

n/a

27-43 tis.

38-49 tis.

47-59 tis.

Přehled aktuální výše platů pěti nejčastěji obsazovaných pozic, které odrážejí situaci v Praze a blízkém okolí [Kč].

Zdroj: Robert Half Technology

Tvorba webových stránek, design, propagace a údržba

V podstatě samostatným odvětvím v IT jsou webové stránky a vše s nimi spojené. Webdesigner celou práci začíná, navrhuje vzhled i způsob fungování webu a snaží se, aby byl dobře najitelný, přístupný (na mobilních telefonech, pro mentálně handicapované, pro tělesně postižené) a aby se na něj uživatel rád vracel. V současné době neexistuje v České republice vysokoškolský obor zaměřený na webdesign, je tak nutné se učit z dostupné literatury a zdrojů na internetu. Grafik vytváří vzhled a design webu, aby byl uživatelsky příjemný. Určuje, kde budou umístěny reklamní bannery a kde ikonky, které usnadní přístup uživatelů. Webkodér celý koncept přenáší do HTML kódu, jeho hlavním úkolem je, aby stránky fungovaly technicky správně.

Funkční a dobře vypadající web je bez obsahu k ničemu, proto jsou zde více humanitní než technické pozice jako copywriter nebo redaktor. Copywriter píše články na web, jedná se často o obchodně založené texty, ačkoli ne nutně s úmyslem prodat. Nejdříve ze všeho ale musí zanalyzovat potřeby uživatelů například pomocí vyhledávačů, aby věděl, o čem psát a jakým způsobem. Redaktor je novinář píšící články do rubrik na internetových stránkách médií. Marketingový specialista či SEO specialista zajišťují propagaci webu a jde u nich více o zkušenosti s marketingem než o technické znalosti. Navrhují také další rozvoj webových stránek s účelem zvýšení návštěvnosti a tím pádem i zisků. O takto vytvořené webové stránky se stará webmaster. Udržuje je v chodu a aktualizuje je například vkládáním článků od redaktorů. Na webmastera se obrací uživatel, který má nějaký problém s přístupem na stránky nebo jejich funkčností.

Služby zákazníkům, prodej, vzdělávání a další

Zde už opět nejsou potřeba tolik IT znalosti, jako spíše dovednost komunikace s lidmi. Konzultant je specifickým pracovníkem většinou s užším zaměřením. Je přidělen k zákazníkovi, se kterým konzultuje jeho požadavky a uděluje jim prioritu. Výsledek zanalyzuje a zjistí tak proveditelnost daného zadání. Lektor učí, jakým způsobem se zachází s konkrétním serverem; může například organizovat různé semináře nebo kurzy. IT podpora neboli Hot Line – jde o technickou podporu uživatelům pomocí internetu nebo telefonu. Je nutné mít požadované technické znalosti. Obchodníci, telefonisté a další pracují s IT technologiemi, mohou je prodávat, ale mnohdy nemusí mít znalosti z IT oboru. Nejjednodušší je podívat se na konkrétní nabídky pracovních pozic.

Možností je opravdu spousta a i člověk bez IT vzdělání se v tomto oboru může uchytit. Velkou pomocí je dobrá znalost angličtiny, ale stačí se chtít vzdělávat a předvést potencionálnímu zaměstnavateli, že něco opravdu umíte.

Autor: Alžběta Vybíralová   |   Publikováno: 11.7.2013   |   Zobrazeno: 2011x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)