Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Vše o práci pro důchodce

Práce a brigády v důchodu

minulém článku jsme se věnovali pouze novinkám, které pro pracující důchodce přinesl rok 2013. Dlužni jsme vám zůstali bližší informace, jak to vlastně při souběhu práce a důchodu vypadá. Tento rest by měl být napraven následujícím článkem.

Žádné extra výhody

Největší výhodou pracujících důchodců jsou v dnešní době jejich nižší nároky na finanční ohodnocení a de facto i náplň práce. Žádné další výhody, které by jim zajišťovaly nižší daně, nebo placení pojistného, bohužel neexistují. Naopak, s rokem 2013 jsou důchodci finančně znevýhodněni kvůli ztrátě slevy na dani na poplatníka.

Průměrný důchod a zdanění důchodů

Některé důchody se musejí dokonce i danit. Jde však pouze o zlomek důchodců, kteří mají důchod vyšší, než 25 500 Kč měsíčně. Při průměrném důchodu v ČR kolem 11 000 Kč a minimálním (zjištěném výpočtem) kolem 6 000 Kč měsíčně dosahuje takových částek opravu pouze minimum důchodců.

OSVČ jako činnost vedlejší a DPP

Nejlákavější jsou pro důchodce tedy takové pozice, které samy o sobě přinášejí nějaká zvýhodnění. Jde především o samostatně výdělečnou činnost a dohodu o provedení práce. DPP s měsíčním výdělkem do 10 000 Kč nepodléhá zdravotnímu a sociálnímu pojištění a při činnosti vedlejší při SVČ se platí nižší zálohy (při velmi nízkém výdělku pod 62 tisíc korun ročně se neplatí ani zálohy na sociální pojištění). Zde si můžete přečíst detaily o DPP.

O tom, že nejvíce práce pro důchodce je opravdu pro osoby ochotné pracovat na dohodu, nebo jako OSVČ, svědčí i nabídka práce pro důchodce na našem portálu.

Zvýšení důchodu

Důchodce, který kvůli práci odvádí sociální pojištění, se dostává do trochu paradoxní situace – dotuje důchod sobě i ostatním a nemá nárok na slevu na dani. Jedna malá výhoda tu ovšem je, byť nepatrná. Za dobu účasti na sociálním pojištění v důchodovém věku si lze nárokovat zvýšení důchodu.

 • Za každých odpracovaných 360 dnů v důchodovém věku se výpočtový základ zvyšuje o 0,4 %, která se ale projeví až po skončení pracovního poměru, nebo po 2 letech soustavné práce (po 5 letech práce v důchodu jde o něco málo více, než o 2 %, což není žádná výhra).
 • Trochu jiná pravidla platí při pobírání pouze poloviny důchodu, nebo zastavení vyplácení důchodu při práci (zvýšení je výraznější).

Shrnutí

Problematika práce v důchodu je procesně i ideově jednoduchá – důchodci žádné výhody nemají a ke svým důchodům si chtějí přilepšit. Díky nízkým nárokům na mzdu jsou mnohdy preferováni před mladšími uchazeči o práci, kteří by se nespokojili s DPP, nebo prací na živnostenský list, která pro zaměstnavatele znamená výraznou úsporu.

Nejčastější pozice pro důchodce

Na konec jsme si připravili ještě malý seznam nejčastějších pracovních nabídek pro osoby v důchodovém věku, nebo například s invalidním důchodem.

Drtivá většina všech pracujících důchodců spadá mezi vysoce kvalifikované odborníky, kteří jsou s dlouhou praxí opravdovými a stále ještě nenahraditelnými králi svých oborů. Ti zpravidla plynule pokračují ve své kariéře a následující nabídky jsou tak určeny části pracujících důchodců, kteří se rozhodli pro méně náročné nekvalifikované pozice.

 • Práce na živnostenský list v oblasti financí a pojišťovnictví – poradci pro finanční plánování a podobné pozice, které jsou závislé pouze na skutečných výsledcích.
 • Recepční, hlídači, práce s minimálními nároky na fyzické výkony.
 • Wellness poradci – opět práce v prodeji, nejčastěji výrobků zdravé výživy a kosmetiky.
 • Práce z domova, kde je třeba dávat zvýšený pozor, abyste se nestali obětí podvodu.

I tak se vám možná stane, že nebudete moci žádnou práci najít. Bohužel situace na trhu práce totiž starším příliš nenahrává. Možná vám ale pomůže pár tipů, jak najít práci po 50.

Autor:

Jakub Dočkal

  |   Publikováno: 4.4.2013   |   Zobrazeno: 5199x

Komentáře

Michael26.06 20:00

chtěl bych se zeptat zda musím platit zdravotní asociální jako důchodce pracující na živnostenský list jako OSVČ.

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)