Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Podnikání na mateřské a rodičovské

Podnikání na mateřské a rodičovské dovolené 2014

Mnoho žen si chce (nebo spíše potřebuje) na mateřské a rodičovské dovolené přivydělávat. Možností je více, ale stále častěji nad ostatními vyniká šance na spuštění vlastního podnikání. Vede výroba a prodej drobností a šperků, na což není třeba žádné speciální vzdělání, ani povolení. Jak je to ale s mateřskou a rodičovským příspěvkem? Nepřijde o ně taková snaživá maminka?

 

Přečtěte si také:

Jak začít podnikat - základy pro každého

Vše o mateřské, rodičovské a porodném

Návrat do práce po mateřské/rodičovské dovolené

Jak začít podnikat při mateřské a rodičovské

Zde budeme řešit různé situace, které potkají zaměstnané, či nezaměstnané matky. Zaměstnaná matka může začít s podnikáním nejdříve 6 týdnů po porodu – v době šestinedělí je jakákoliv práce prostě tabu z důvodu ochrany matky i dítěte.

Samotné podnikání při mateřské i následně rodičovské je vedlejší činností. To znamená, že přinejmenším v prvním roce žena neodvádí zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Ty pak budou doplaceny podle skutečného zisku po podání přehledu za předcházející rok.

S největší pravděpodobností bude zakládána živnost volná, pro jejíž získání není potřeba nic speciální – na živnostenský úřad (kterýkoliv) stačí donést občanský průkaz, 1 000 Kč a potvrzení o PPM, nebo o pobírání rodičovského příspěvku.

Po skončení rodičovské dovolené se z podnikání může stát činnost hlavní – pokud nemá žena práci, nebo zůstane činností vedlejší – pokud se vrací do svého původního zaměstnání, nebo si našla nové. Samozřejmě, podnikání lze i přerušit, nebo ukončit (pokud by například výdělek nebyl dostatečný).

SHRNUTÍ

 • Podnikat lze po skončení šestinedělí
 • O nárok na PPM ani rodičovský příspěvek nepřijdete
 • Budete muset zaplatit 1 000 Kč za zřízení živnosti
 • Podnikání bude vedlejší činností, takže nebudete platit zálohy na pojištění
 • Po konci roku budete podávat daňové přiznání a přehledy pojišťovně a OSSZ

Jak zvládnout přechod z podnikání na mateřskou

Tady je to složitější. Ženy, které mají na PPM a čerpání rodičovského příspěvku nárok z titulu předchozího podnikání, nesmějí v tomto podnikání osobně pokračovat. Pokud budou pokračovat, tak jim nárok na PPM a rodičovský příspěvek zanikne.

Pokud nejde o podnikání osobní, ale práci za podnikatelku vykonává zaměstnanec, tak je vše v pořádku a taková činnost nenarušuje pobírání PPM, ani rodičovského příspěvku. Ostatně by asi bylo nanejvýš hloupé, kdyby majitelka obchodu musela zavřít obchod a vyházet zaměstnance kvůli pobírání PPM a příspěvku.

SHRNUTÍ

 • Při pobírání mateřské a rodičovského příspěvku nelze pokračovat v podnikání osobně
 • Lze však pokračovat ve výdělečné činnosti prostřednictvím zaměstnanců
Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 24.2.2014   |   Zobrazeno: 5538x

Komentáře

Lucia29.01 19:18

Dobrý den.Chci se zeptat na několika otázek.Jsem maminka na materské,pobíram rodičovský příspěvek-jsem cizinka,Slovenka.Už mám zažádano o trvalý pobyt v CR.Tenhle nebo příští týden budu už mít trvalý pobyt tady v ČR.Mám ukončené stredoškolské vzdeláni.Tři roky kuchař,číšnik,odbor hostinská vyučena v oboru,plus 2 roky nadstavba podnikaní v řemeslech a službách a v cestovním ruchu ukončeno maturitním vysvědčením. Chtěla bych otevřít živnost a otevřít si bar.Jaké jsou pro mě podmínky tady v cizine???tzv.České republice co všechno potřebuju zařídit a kam mam zajít,slyšela jsem že když chci otevřít bar tak musim mít nekoho kdo mi bude ručit.Je to pravda??i když mam ukončene vzdělání v oboru?? a mám i praxi 4 roky počas študia a po studiu taky jsem dělala jako čišnička
v bare,na ubytovňě tady v ČR jako pomocná recepční chyžná.. Ptám se protože na Slovensku vím jaké jsou podmínky.Tam by to bylo jednoduché.Ale z důvodu že jsem a žiju tady od 15.1.2012 na Slovensku nemam nikoho jenom sourozence,tady mam přítele a syna kterému je rok a dva měsíce.Přítel,tzv.otec díťete je Český občan.Díťě je narozeno v ČR,je taky občan česke republiky..Nevím jak dál proto chci poradit až začnu něco kolem podnikaní vybavovat...Dekuji moc za radu...

Kateřina04.02 15:14

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jsem na rodičovské dovolené a chtěla bych si udělat kurz nehtové modeláže a začít dělat nehty doma a později třeba i v salonu.co je potřeba a jestli vůbec něco? děkuji

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)