Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Podnikání na mateřské a rodičovské

Podnikání na mateřské a rodičovské dovolené 2014

Mnoho žen si chce (nebo spíše potřebuje) na mateřské a rodičovské dovolené přivydělávat. Možností je více, ale stále častěji nad ostatními vyniká šance na spuštění vlastního podnikání. Vede výroba a prodej drobností a šperků, na což není třeba žádné speciální vzdělání, ani povolení. Jak je to ale s mateřskou a rodičovským příspěvkem? Nepřijde o ně taková snaživá maminka?

 

Přečtěte si také:

Jak začít podnikat - základy pro každého

Vše o mateřské, rodičovské a porodném

Návrat do práce po mateřské/rodičovské dovolené

Jak začít podnikat při mateřské a rodičovské

Zde budeme řešit různé situace, které potkají zaměstnané, či nezaměstnané matky. Zaměstnaná matka může začít s podnikáním nejdříve 6 týdnů po porodu – v době šestinedělí je jakákoliv práce prostě tabu z důvodu ochrany matky i dítěte.

Samotné podnikání při mateřské i následně rodičovské je vedlejší činností. To znamená, že přinejmenším v prvním roce žena neodvádí zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Ty pak budou doplaceny podle skutečného zisku po podání přehledu za předcházející rok.

S největší pravděpodobností bude zakládána živnost volná, pro jejíž získání není potřeba nic speciální – na živnostenský úřad (kterýkoliv) stačí donést občanský průkaz, 1 000 Kč a potvrzení o PPM, nebo o pobírání rodičovského příspěvku.

Po skončení rodičovské dovolené se z podnikání může stát činnost hlavní – pokud nemá žena práci, nebo zůstane činností vedlejší – pokud se vrací do svého původního zaměstnání, nebo si našla nové. Samozřejmě, podnikání lze i přerušit, nebo ukončit (pokud by například výdělek nebyl dostatečný).

SHRNUTÍ

 • Podnikat lze po skončení šestinedělí
 • O nárok na PPM ani rodičovský příspěvek nepřijdete
 • Budete muset zaplatit 1 000 Kč za zřízení živnosti
 • Podnikání bude vedlejší činností, takže nebudete platit zálohy na pojištění
 • Po konci roku budete podávat daňové přiznání a přehledy pojišťovně a OSSZ

Jak zvládnout přechod z podnikání na mateřskou

Tady je to složitější. Ženy, které mají na PPM a čerpání rodičovského příspěvku nárok z titulu předchozího podnikání, nesmějí v tomto podnikání osobně pokračovat. Pokud budou pokračovat, tak jim nárok na PPM a rodičovský příspěvek zanikne.

Pokud nejde o podnikání osobní, ale práci za podnikatelku vykonává zaměstnanec, tak je vše v pořádku a taková činnost nenarušuje pobírání PPM, ani rodičovského příspěvku. Ostatně by asi bylo nanejvýš hloupé, kdyby majitelka obchodu musela zavřít obchod a vyházet zaměstnance kvůli pobírání PPM a příspěvku.

SHRNUTÍ

 • Při pobírání mateřské a rodičovského příspěvku nelze pokračovat v podnikání osobně
 • Lze však pokračovat ve výdělečné činnosti prostřednictvím zaměstnanců
Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 24.2.2014   |   Zobrazeno: 5604x

Komentáře

Lucia29.01 19:18

Dobrý den.Chci se zeptat na několika otázek.Jsem maminka na materské,pobíram rodičovský příspěvek-jsem cizinka,Slovenka.Už mám zažádano o trvalý pobyt v CR.Tenhle nebo příští týden budu už mít trvalý pobyt tady v ČR.Mám ukončené stredoškolské vzdeláni.Tři roky kuchař,číšnik,odbor hostinská vyučena v oboru,plus 2 roky nadstavba podnikaní v řemeslech a službách a v cestovním ruchu ukončeno maturitním vysvědčením. Chtěla bych otevřít živnost a otevřít si bar.Jaké jsou pro mě podmínky tady v cizine???tzv.České republice co všechno potřebuju zařídit a kam mam zajít,slyšela jsem že když chci otevřít bar tak musim mít nekoho kdo mi bude ručit.Je to pravda??i když mam ukončene vzdělání v oboru?? a mám i praxi 4 roky počas študia a po studiu taky jsem dělala jako čišnička
v bare,na ubytovňě tady v ČR jako pomocná recepční chyžná.. Ptám se protože na Slovensku vím jaké jsou podmínky.Tam by to bylo jednoduché.Ale z důvodu že jsem a žiju tady od 15.1.2012 na Slovensku nemam nikoho jenom sourozence,tady mam přítele a syna kterému je rok a dva měsíce.Přítel,tzv.otec díťete je Český občan.Díťě je narozeno v ČR,je taky občan česke republiky..Nevím jak dál proto chci poradit až začnu něco kolem podnikaní vybavovat...Dekuji moc za radu...

Kateřina04.02 15:14

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jsem na rodičovské dovolené a chtěla bych si udělat kurz nehtové modeláže a začít dělat nehty doma a později třeba i v salonu.co je potřeba a jestli vůbec něco? děkuji

Marcela29.12 15:00

Dobrý den, chtěla bych se optat, zda je možnost založit živn.list na živnost volnou vykonávanou jako vedlejší činnost, když jsem jako pečující osoba , kdy má syn ZTP/P. Zda je nutnost platit zálohy na soc. a zdr. pojištění? Doposud je hradí stát. Děkuji za odpověď.

Admin09.01 11:04

Dobrý den Marcelo,

v případě, že jste vedena jako pečující osoba (ne na základě průkazu ZTP, ale na základě přiznání příspěvku na péči), platí za Vás zdravotní pojištění stát. Pokud se rozhodnete podnikat (založit si ŽL), budete díky tomu vedena jako osoba vykonávající vedlejší činnost. Tudíž nebudete povinna platit zálohy a výši případného pojistného zjistíte až po podání přehledů na ZP a ČSSZ.

Pěkný den,

Tým Flek.cz

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)