Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Připravte se na test osobnosti u výběrového řízení

Osobnostní testy a pohovor – co obsahují a jak se připravit?

V čím dál větší míře se při pracovních pohovorech a u výběrových řízení bere ohled na takzvané osobnostní testy. Co to je, proč to je a jak u toho nepohořet? Tři zásadní otázky, které vám rádi v tomto článku zodpovíme. V první řadě a především: osobnostní testy nemá smysl zkoušet podvést, ale více o tom až v článku.

Za osobnostními testy je šílené množství práce

Vytvořit osobnostní test chce hodně dlouhou přípravu, výzkum, testování, mnoho odborné práce. Důvodem je, že jde o komplexní systém otázek, které jsou provázané a sledují mnoho vlastností dotazovaného. Navíc jsou vystavěny „podvodu-vzdorně“.

Přečtěte si také:

Jak se připravit na pracovní pohovor

Jak uspět při assessment centru

10 nejčastějších otázek na pracovním pohovoru

Zaměstnavatelé a personalisté, kteří pak s testy osobnosti pracují, však věří, že se práce a peníze vynaložené na tvorbu testů vyplatí. Díky výsledkům osobnostních testů lze totiž zjistit mnoho různých vlastností i předpoklady pro vykonávání konkrétní práce. U propracovaných testů totiž existují i profily pro různé typy vykonávané práce. Tvůrce testu a následně pak i personalista tedy vědí, jak odpovídá typický úředník, jak odpovídá typický učitel a podobně.

Při náboru nových pracovních sil mnohdy zaměstnavatelé střílejí naslepo – o uchazeči toho vědí poměrně málo, proto je osobnostní test brán jako výrazná pomůcka. Jde o poměrně objektivní způsob posouzení vlastností uchazeče, takže personalisté se nemusejí tolik spoléhat na instinkt.

Nepodvádějte, přijde se na to

Lhát se nemá, což platí hlavně pro špatné lháře. Ovšem ve svém zájmu by u osobnostních testů neměl lhát ani lhář dobrý. Kvalitní test nejde totiž přechytračit. Otázky jsou totiž vytvořeny tak, aby se na lež dalo přijít. Je do nich zakomponováno takzvané „lži skóre“, které objeví nesrovnalosti v odpovědích a to poměrně snadno a viditelně. Testy osobnosti měří škály vlastností a vytvořit dokonale uvěřitelný fiktivní obraz osobnosti, která je podle vás pro danou pracovní pozici vhodnější, je takřka nemožné, protože ačkoliv snadno objevíte otázky demonstrující jednu „vaši“ vlastnost, vaší pozornosti ujdou jiné, neméně důležité aspekty celistvosti osobnosti. Po zpracování nepravdivě vyplněného testu osobnosti pak všechno to vypluje napovrch.

Jediná rada tedy zní: Jakkoliv si myslíte, že váš osobnostní profil potřebuje vylepšit, nedělejte to. Odpovídejte popravdě. Test nemá správné a špatné odpovědi, většina lží bude odhalena, což vám jen přitíží.

Idealizovaný pracovník

V testech osobnosti se často vyskytují odpovědi, které jsou zcela nerealisticky vystavěny podle představ o ideálním pracovníkovi. Jde přitom často o reflexi hodnot uchazeče, který spíše než sebe popisuje to, jak by zaměstnanec na takové pozici měl vypadat. Může jít i o nevědomou záměnu „sebe“ za „své hodnoty“. I takové případy při vyhodnocení vyplynou na povrch, takže buďte upřímní nejen k testu, ale v první řadě i k sobě.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 30.6.2014   |   Zobrazeno: 4127x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)