Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Nezaměstnanost absolventů opět stoupla - statistiky za duben 2013

Nezaměstnanost absolventů opět prudce stoupla – statistiky duben 2013

Podle nejnovější zprávy vydané Národním ústavem pro vzdělávání (NÚV) se v posledním roce zásadně zhoršilo uplatnění všech absolventů od učňů až po vyšší odborné školy. Co k tomu vede a jak moc se situace zhoršila?

Od roku 2008 se situace ohledně zaměstnanosti absolventů, až na mírné zlepšení v letech 2011-2012, neustále zhoršuje. Aktuální data z dubna 2013 jsou opravdu alarmující, a v následujícím roce se jen těžko dá očekávat nějaká změna. Růst procentuální míry nezaměstnanosti je vysoký, ovšem ještě dramatičtější je ve světle snižujícího se počtu absolventů. Vlastně to znamená, že ačkoliv celkový počet absolventů klesá, na pracovní trh jich i tak vstupuje stále méně. Skutečný počet absolventů, kteří si práci najdou, tak stále rapidně klesá.

Pro názornost: 10 % nezaměstnanost ze 100 000 absolventů znamená, že si práci našlo 90 000 studentů. Když se ale počet absolventů sníží na 80 000 a nezaměstnanost vzroste na 20 %. Najednou si práci našlo pouze 64 000 studentů. Současný růst nezaměstnanosti absolventů i přes pokles jejich celkového počtu je tedy opravdu závažným problémem.

Příčiny růstu nezaměstnanosti absolventů

Příčiny jsou poměrně jasné. Jde zejména o celkovou kondici ekonomiky, která je bídná. Zaměstnavatelé, když už někoho chtějí přijmout, dají přednost pracovníkovi, který okamžitě přináší ekonomické výsledky, protože má praxi, nejlépe samozřejmě dlouholetou. Mnoho pracovních míst se navíc uzavírá úplně a pracovní trh se plní i nezaměstnanými se zkušenostmi, kterým nemohou absolventi konkurovat. Firem, které jsou ochotny si své pracovníky vychovat i z nadaných absolventů, není mnoho. Přesto však existují a můžete si o nich přečíst něco na konci článku.

Konkrétní statistiky

Nebudeme si zde uvádět konkrétní počty nezaměstnaných. Jsou totiž ještě méně vypovídající, než míra nezaměstnanosti. Díky poklesu celkového počtu absolventů se může zdát, že zase tolik nezaměstnaných absolventů nepřibylo, což by bylo zavádějící (přesto se můžete na podrobný graf podívat ve zprávě NÚV).

NÚV sleduje míru nezaměstnanosti v šesti základních kategoriích absolventů:

 • H – jde o absolventy se středním vzděláním s výučním listem
 • L/0 – jde o absolventy se středním vzděláním s maturitní zkouškou a odborným výcvikem
 • L/5 – jde o absolventy se středním vzděláním s nástavbovou maturitní zkouškou
 • M – jde o absolventy se středním odborným vzděláním s maturitní zkouškou
 • K – jde o absolventy gymnázií
 • N – jde o absolventy s vyšším odborným vzděláním

Teď se podíváme na jednotlivé grafy, které mezi sebou srovnávají míru nezaměstnanosti v jednotlivých obdobích od dubna 2011 do dubna 2013. Každá kategorie (H,L/0,…) je dále rozdělena na jednotlivé obory. Původ všech grafů je ve zprávě NÚV, kterou si celou můžete přečíst ZDE.

H - Absolventi se středním vzděláním s výučním listem

Na grafu níže vidíte, že nárůst nezaměstnanosti je u vyučených absolventů opravdu enormní a činí 26,2 %, což více než 11% růst oproti dubnu loňského roku. Přesto existují obory, ve kterých je situace výrazně lepší (elektrotechnika, IT a strojírenství).

Zdroj: NÚV

L/0 - Absolventi se středním vzděláním s maturitní zkouškou a odborným výcvikem

Opět, ve všech skupinách došlo k razantnímu nárůstu, v průměru o 7 % na celkových 19,3 %, ale dobře si opět vedou maturanti s odborným výcvikem v oborech strojírenství (12,1 %) a elektrotechniky (16 %). Naopak, katastrofální situace je v oboru obchodu s 26,5% nezaměstnaností.

Zdroj: NÚV

L/5 - Absolventi se středním vzděláním s nástavbovou maturitní zkouškou

V oborech nástavby je situace velmi špatná s celkovým růstem o 12,1 % na těžko uvěřitelných 29,6 %. Velmi dobře si oproti jiným oborům opět vede strojírenství, kde mají absolventi poloviční nezaměstnanost, než je průměr, nebo obory jako gastronomie či podnikání.

Zdroj: NÚV

M - Absolventi se středním odborným vzděláním s maturitní zkouškou

U absolventů odborných oborů s maturitou se dostáváme k pozitivnějším číslům. Jejich váha je však už snižována rostoucím počtem studentů, kteří se rozhodli pro další vzdělávání, zejména na VOŠ. Nejlépe si vedli absolventi oborů obecně odborné přípravy, kteří jsou v podobné pozici jako absolventi gymnázií a většina jich pokračuje ve vzdělávání na VOŠ, nebo VŠ, tudíž je tato statistika spíše nevypovídající. Celková nezaměstnanost skupiny M je 14,8 %, což je nárůst oproti dubnu 2012 o 5,6 %.

Zdroj: NÚV

K - Absolventi gymnázií

U gymnazistů je procento nezaměstnaných takřka mizivé. Důvodem je to, že většina pokračuje v dalším vzdělávání. V dubnu 2013 je to 4,1 % oproti 3,1 % v roce 2012.

Zdroj: NÚV

N - Absolventi s vyšším odborným vzděláním

Jako úspěšní studenti nejvyšší formy studia v našem přehledu je jejich postavení na trhu práce nejlepší. Celková nezaměstnanost je pouze 11,9 %, což je nárůst o 3,6 %. Zcela zanedbatelná je pak nezaměstnanost hlavně u zdravotnických oborů a v pedagogice. Naopak v oblasti umění přesahuje nezaměstnanost 25 %.

Zdroj: NÚV

Společnosti, které dávají šanci absolventům

I v dnešní době se najde celá řada společností, které jsou ochotny, nebo dokonce nuceny přijímat absolventy. Mají s nimi trpělivost a „vycvičí“ si je podle vlastních potřeb. Odchytáváni jsou zejména nadaní absolventi technických oborů, ale některé společnosti jsou ochotny investovat nemálo peněz a energie i do hledání kvalitních zaměstnanců z humanitních oborů. Jde buď o firmy, které nabízejí takzvané trainee programy, o nichž se více dočtete ZDE, nebo o společnosti v konkurenčním, ale lukrativním prostředí, kterým se taková investice časem bohatě vrátí. Za všechny můžeme zmínit například ČEZ, Tesco nebo L´Oréal, což jsou silné nadnárodní společnosti, které si mohou své zaměstnance dlouhodobě vychovávat.

Publikováno: 18.7.2013   |   Zobrazeno: 3073x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)