Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Povolání budoucnosti – která to budou?

Nejžádanější profese blízké budoucnosti

Velmi zajímavý pohled na vývoj pracovního trhu poskytl pro časopis Forbes Graeme Codrington ze společnosti TomorrowTodayGlobal, která se právě vývojem pracovního trhu zabývá. Která povolání budou v kurzu za 10 let a jaká naopak vymizí?

 

 

Přečtěte si také:

Nejoblíbenější teambuildingy

Zajímavé a nové obory na VŠ

Kdy radši změnit práci?

 

Desítka povolání, které do roku 2025 získají na rekordní důležitosti, bude podle Codringtona reflektovat hlavně novou fázi automatizace a robotizace, která tentokrát zasáhne i dosud výsostné lidské odvětví – služby. Potřeba již nebude analytiků, právníků (?), účetních, inženýrů (??), nebo frontových vojáků (???). Naopak budeme obklopeni kouči a online lékaři, kteří o nás vše potřebné zjistí díky službě Health od Applu. Která povolání v elitní desítce najdeme?

Brand poradce

Důležitost brand poradců by měla vzrůst kvůli velkému množství profesionálů, kteří nebudou v zaměstnaneckém vztahu, ale firmy si je budou pouze najímat. Outsourcing by měl dále růst a s ním bude souviset i potřeba se mezi konkurencí prosadit. A právě k tomu pomůže jedinečný brand a na něj napojený marketing, bez kterého to taky nepůjde.

Profesionální teambuilder

Námezdní pracovníci střídající zaměstnavatele a projekty jako ponožky stále budou muset nějak koexistovat se svými dočasnými kolegy. Z toho podle Codringtona vyplývá, že extrémně důležití budou profesionálové, kteří pro firmu vytvoří vysoce efektivní teambuilding na míru.

Učitel na volné noze

Coursera a podobné online vzdělávací projekty jasně ukazují, že v budoucnu nebude problém třeba i celé vysokoškolské vzdělání absolvovat po internetu. Nebude tedy důležité, kde zrovna daný učitel sedí a která škola ho platí, půjde pouze o jeho schopnost připravit kvalitní elearningové lekce.

Městský zemědělec

Pěstování rajčat na balkóně už asi nestačí, v budoucnosti by se ve městech měl odehrávat mnohem větší kus zemědělské činnosti. Ta by měla pomoci redukovat negativní dopady masového zemědělství.

Plánovač konce života

Populace stárne a většina úmrtí už není „z ničeho nic“. Je tedy čas plánovat, jakkoliv to zní hrozně, vlastní smrt. Mnoho lidí bude volit eutanázii – bezbolestný důstojný konec. Na věci spojené s koncem i věcech po něm se začne specializovat větší počet lidí, kteří s plánováním pomohou.

Specialista na medicínu na dálku

S chřipkou, nebo podezřelým pupínkem za doktorem? V budoucnosti prý zbytečnost. Stroje zanalyzují a doktor na dálku navrhne řešení, aniž by vás kdy musel vidět osobně. Pomoci by v tom měly informace, které o sobě už dnes strojům sdělujeme – třeba pomocí aplikace Health od Applu, nebo podobných. Fitnáramky, kamery v každém mobilu,… Ano, tohle si představit dokážeme, i když pacienti asi vždy budou preferovat „živého“ doktora.

Neurotechnolog

Spojení člověka a strojů má nejen ve sci-fi dlouhou tradici. To že na klávesnici člověk píše tento článek je jeden z prvních projevů provázanosti moderní technologie s člověkem. Kde to může skončit? Umělými končetinami, které dokážeme ovládat skrze napojení nervů na mrtvý kov, ovládání strojů myšlenkami,… Neurotechnolog bude specialistou, který právě toto propojení a jeho formy ovládne.

Údržbář chytré domácnosti

Chytré domácnosti mají podle šéfa společnosti Cisco potenciál nastartovat 19 biliónový trh (v dolarech). To není málo ani z globálního hlediska a opravy v chytré domácnosti budou čím dál víc spíš o softwaru než o imbusu a kladivu.

VR designér

Virtuální a rozšířená realita jsou ve velkém rozmachu, ale za 10 let už půjde o běžnou součást našeho života. Samotná VR vyžaduje i nový přístup v myšlení vývojářů a designéři, kteří v ní budou jako doma, budou patřit mezi ty nejdůležitější.

Sexuální kouč

Z důvodu likvidace dnes běžných pracovních míst kvůli rozmáhající se robotizaci bude spousta nezaměstnaných. Ti se podle všeho (dle Johna Danahera z Právnické fakulty Irské národní univerzity) hromadně přesunou do odvětví, kde je stále vysoce ceně lidský faktor – do erotiky. Takže kdo nebude točit porno, nebo poskytovat placené sexuální služby, ten to bude ostatní zřejmě učit.

 

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 3.12.2015   |   Zobrazeno: 1249x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)