Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Nejoblíbenější Team Building aktivity

Nejoblíbenější Team building aktivity

Teambuilding (správně Team building) je způsob, kterým se firmy snaží zvýšit výkonnost svých pracovníků. Může prospět už existujícímu týmu, nebo se při teambuildingových aktivitách tvoří tým nový. Základem každé takové aktivity je spolupráce, v některých případech pokročilejšího team buildingu jsou však vyžadovány i specifické schopnosti členů týmu a kvalitní práce vedoucího týmu, vše s ohledem na návyky, které jsou pro členy daného týmu v profesní sféře žádoucí. V širším smyslu jde však o jakoukoliv aktivitu, která utužuje tým, dobré vztahy a komunikaci.

Na teambuilding lze pohlížet i opačně, tedy jako na akci, na které se spolupracovníci poznají i z té nepracovní stránky, která je mnohdy přívětivější a snesitelnější. Týmové aktivity tak mohou uvolnit vybudované napětí, nebo restartovat vztahy na pracovišti.

Přečtěte si také:

Jak přežít firemní vánoční večírek?

Nejoblíbenější zaměstnanecké benefity

Firemní školky

Kdy je teambuilding nevhodný?

Ačkoliv jde o maximálně moderní postup, který je prosazován křížem krážem, není vždy jeho nasazení vhodné. Špatný, nebo zbytečný teambuilding může naopak ublížit. Příkladem budiž neefektivní a otravné aktivity, které nezvýší výkonnost týmu – ty mohou být vnímány jako ztráta času. Stejně tak nelze efektivně použít teambuilding pro oblasti, ve kterých je preferován individuální výkon před týmovým, ať už jde o byznys, nebo třeba sport.

Fantazii se meze nekladou

Pomiňme teď na míru vytvořený teambuilding, který je uzpůsoben tak, aby opravdu nutil členy týmu používat schopnosti vyžadované na pozici a to ve spolupráci s ostatními členy, kdy se všichni dohromady snaží vyřešit komplexní úkol. Vytvoření takové aktivity je totiž zcela specifické, složité a rozhodně si ji nemůžete jen tak objednat u běžné teambuildingové agentury, ani ji nelze uspořádat bez intenzivních příprav.

Už jsme zmínili teambuildingové agentury, což jsou společnosti, které se specializují na zprostředkování týmových her a soutěží. Lze si je objednat na klíč, jsou poměrně drahé a soustředí se hlavně na budování přátelství, komunikace a důvěry mezi členy týmu. Mohou posloužit i jako odreagování a zábava, ale prvek týmové spolupráce z nich samozřejmě vyprchat nesmí. Pár nejoblíbenějších příkladů si teď uvedeme:

Raft

Teambuilding pro nejnáročnější, protože když se nepovede, tak může tým i o nějakého toho člena přijít… Raft je skvělou zkouškou schopnosti táhnout za jeden provaz, důvěřovat si a nebát se pustit do něčeho nového a trochu nebezpečného. Každý člověk na raftu má svou úlohu, každý může týmu prospět, nebo ho potopit.

Lanová dráha

Opět trocha toho adrenalinu a sázka na důvěru, protože až budete padat z 30 metrů dolů, budou vás jistit ostatní členové týmu. Překonejte strach z výšek, nebo si jednoduše objednejte lanovou dráhu těsně nad zemí.

Lidský stolní fotbal

Stolní fotbal je sám o sobě zajímavou formou zábavy, která je aplikovatelná i na firemní prostředí, ale když místo dřevěného panáčka budete na tyči vyset vy, získá tahle kratochvíle zcela nový rozměr.

Týmové sporty

Jakýkoliv týmový sport může posloužit jako kvalitní a zábavný teambuilding. Problémem může být různá fyzická zdatnost a schopnost hrát „kluci s holkama“, ale aspoň je to skoro zdarma, na rozdíl od předešlých aktivit, které mohou stát firmu desítky tisíc korun.

Lasergame a paintball

Nenásilné vojenské hry, kdy po sobě střílíte paprsky světla, nebo kuličky naplněné barvou jsou vhodným teambuildingem ze tří důvodů. Členové týmu mohou prokázat své taktické schopnosti, nacvičit lze i roli velitele/vedoucího a nakonec je pro výhru zcela nepostradatelná spolupráce.

Párty

Ano, i párty může být teambuildingem, když to někdo nepřežene a večer neskončí trapasy, či bitkou. Vzhledem k charakteru firmy je nutné zvolit vhodný typ večírku, kdy někde bude fungovat decentní večerní zábava s šampaňským a společenským oblečením a jinde zase nezávazná „chlastačka“ s volnou zábavou.

Přezouvání formule

Jako poslední jsme si pro vás připravili lahůdku, přezouvání formule, jak to můžeme v sezóně vidět v neděli na obrazovkách televize. Kromě toho, že jde o „exotiku“ a akci týmovou, po jejím absolvování vám dojde, že tým je jen tak silný, jako jeho nejslabší článek, protože i když jsou tři kola přidělaná už půl minuty, tak formule neodjede, dokud to nedokončí i ten poslední.

Ale jak už jsme řekli, fantazii se meze nekladou, proto můžete jako teambuildingovou aktivitu využít takřka cokoliv, co pobaví a zároveň ztmelí tým zaměstnanců:

 • Návštěva střelnice, třeba střelba z luku je skvělá zábava
 • Adaptace soutěže Pevnost Boyard a hra TEPfaktor je skvělou prověrkou týmové spolupráce
 • Bowling nikdy neurazí
 • LAN párty rozveselí nejen IT oddělení
 • Pro LARP je potřeba velká kázeň a ochota hrát svou roli, ale zážitek je to na celý život
 • Adrenalinové projížďky na závodním okruhu jsou hlavně pro pány
 • Degustace vína, nebo jiného alkoholu patří mezi oblíbené volnější teambuilding
 • Strhující hra Mind Maze vás s týmem uzavře v místnosti, ze které se musíte dostat svou chytrostí
 • A cokoliv, co přijde jako dobrý nápad vám i ostatním účastníkům teambuildingu

Team building jako daňový náklad

Ano, team building se dá, při správné dohodě s pořadatelem, uplatnit jako daňový náklad. Jelikož může jít o nezanedbatelné částky, není od věci na to myslet už při prvotní domluvě s teambuildingovou agenturou. Každopádně se uplatnění aktivity jako nákladu neobejde bez trochy toho plánování a papírování.

Autor: Jakub Dočkal   |   Publikováno: 3.4.2014   |   Zobrazeno: 11244x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)