Přidat nabídku práce
 • Domů
 • Úřady práce
 • Vysoké školy
 • Registrace
 • Přihlásit
 •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Odstupné v roce 2016

Nárok na odstupné 2016

Propouští vás a vaše momentální finanční vyhlídky jsou naprosto mizivé? Odstupné je jediným odrazovým můstkem pro ty, kdo nemají z předchozích měsíců nebo let našetřeno, ale ne vždy na něj vzniká nárok. Přímo zákon ukládá, kdy má zaměstnanec nárok na odstupné a kdy ne a kdy ho zaměstnavatel musí zaměstnanci vyplatit a v jaké finanční výši.

Přečtěte si také:

Zkušební doba: pravidla, nástrahy a možnosti

Odstupné od 1. 1. 2015

Co se stane, když přijdete o práci

Jak už bylo řečeno, nárok na odstupné vzniká ale jen v určitých případech. Novela zákona, která stanovuje podmínky týkající se odstupného, je platná už od roku 2012, kdy byla pravidla naposledy změněna a od té doby je platná zcela beze změny. V budoucnu to navíc ani nevypadá, že by se pravidla týkající se odstupného, měla výrazně nebo úplně měnit. Spíš naopak.

Odstupné posunuje nárok na podporu v nezaměstnanosti

Co je potřeba zmínit vůbec jako první je skutečnost, že odstupné odsunuje nárok na podporu v nezaměstnanosti. V praxi to znamená, že pokud se nepodaří najít práci hned po ukončení pracovního poměru a s ním tedy navázat na nový, je nutné registrovat se na úřadu práce kvůli platbě pojistného – sociální a zdravotní pojištění. Je-li k dispozici od zaměstnavatele odstupné, uchazeč o zaměstnání nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta se odkládá dle výše odstupného na dobu, kterou určí sám úřad práce, respektive osoba jím pověřená.

Z čeho se vypočítává odstupné? Odstupné je vypočítáváno na základě odsloužených let u jednoho zaměstnavatele. Pokud tedy pracovní poměr trval méně než rok, pak má zaměstnanec nárok na odstupné ve výši jednoho měsíčního platu. Pokud trval déle jak rok a současně méně než dva roky, pak vzniká nárok na dva měsíční platy a nakonec je tu varianta alespoň dvou let, kdy zaměstnanci při odchodu náleží odstupné ve výši tří měsíčních platů. Pozor je třeba dát si v případě, že zaměstnanec vlivem svého zaměstnání utrpěl vážný pracovní úraz nebo onemocněl nemocí z povolání – v takových případech vše stanovuje pověřený lékař, který přesně zhodnotí, jaký je skutečný zdravotní stav poškozeného zaměstnance. Nicméně v takových případech vyplácí zaměstnavatel odstupné a to nejméně dvanácti násobek průměrného měsíčního platu zaměstnance.

Odstupné v bodech:

 1. Při výpovědi zaměstnance není nárok na odstupné
 2. Při ukončení práce dohodou lze obdržet odstupné
 3. Délka pracovního poměru ovlivňuje výši odstupného
 4. Odstupné náleží v nejbližším výplatním termínu
 5. Z pracovních dohod odstupné nenáleží
 6. Uplynutí doby určité nezakládá nárok
 7. Odstupné lze vymáhat i soudně
 8. Z obdrženého odstupného se neplatí pojistné
 9. Odstupné posunuje nárok na podporu v nezaměstnanosti

 

Publikováno: 8.8.2016   |   Zobrazeno: 1027x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)