Přidat nabídku práce
  • Domů
  • Úřady práce
  • Vysoké školy
  • Registrace
  • Přihlásit
  •  

Flek.cz ...nabídka práce

 

Možností pro čerstvé absolventy je na trhu práce mnoho

Možnosti práce pro absolventy

Každý rok opouští brány českých škol tisíce absolventů, hledajících práci. Jen v roce 2015 se jich na trhu práce objevilo 83 651. Firmy často preferují uchazeče s několika lety zkušeností a hledání vysněné práce z pozice čerstvého absolventa může být trochu oříšek. Jaká je současná situace na trhu práce pro absolventy a jak na cestě za kariérním uplatněním postupovat?

Situace na trhu práce je příznivá

Současná situace na trhu práce je pro absolventy více než příznivá. Pracovních míst přibývá, platy absolventů stoupají a míra nezaměstnanosti klesá. Dle průzkumu Národního ústavu pro vzdělávání vyplívá, že míra nezaměstnanosti  od roku 2014 zaznamenává výrazný pokles u absolventů všech typů škol. Nejnižší (3,1 %) je u absolventů gymnázií, nejvyšší (16 %)  u nižšího středního vzdělání s výučním listem.

Praxe a zkušenosti jsou základ i u absolventů

Spoustu absolventů se po ukončení vzdělání pohybuje v začarovaném kruhu vzdělání-praxe. Mnoho let poctivě studovali, získali diplom, mají mnoho teoretických znalostí, ale praktické zkušenosti, které jsou pro většinu zaměstnavatelů prioritní, žádné. Jak se této situaci vyhnout či z bludného kruhu vybruslit?

Pokud chcete po ukončení studia získat práci snadno a rychle, zaměřte se na získávání pracovních zkušeností již v průběhu studia. Letní brigády, praxe v rámci výuky či aktivity například v programu fiktivních firem na školách představují ideální zdroj zkušeností a plusové body pro váš životopis

Pro hotové absolventy je pak ideální účast v některém z trainee programů, které mnoho firem nabízí. Řešením je také projekt Stáže ve firmách, který funguje pod záštitou ministerstva práce a sociálních věcí a umožňuje absolventům i jiným skupinám nezaměstnaných, získat cenné zkušenosti a praxi. Při hledání prvního zaměstnání obecně platí, že bychom měli myslet strategicky a za prioritu považovat získání zkušeností a praxe, které  jsou vstupenkou do světa profesní kariéry.

Hledejte odpovídající práci a nové možnosti

Pokud odpovídáte na jeden inzerát za druhým a pozvání na pohovor stále nepřichází, zkuste se trochu zamyslet. Vybírejte zejména nabídky práce vhodné pro absolventy, zaměřte se také na juniorské pozice a objektivně porovnávejte požadavky zaměstnavatele s vaší kvalifikací a schopnostmi, které můžete nabídnout.

Nespoléhejte pouze na nabídky úřadu práce a pracovních serverů a hledejte i na stránkách firem. Pokud máte přímou představu v jaké oblasti, či dokonce  konkrétní firmě chcete pracovat, buďte aktivní. Sestavte  seznam potenciálních zaměstnavatelů a oslovte je i přes to, že zrovna volné pozice veřejně nenabízí. 

 

Přečtěte si také:

Nástupní platy a nároky absolventů

Tipy na hledání práce pro absolventy

Chyby absolventů při hledání práce

 

Nabídněte ze sebe to nejlepší

Pokud se účastníte pohovoru, nestyďte se pochválit. Připravte si předem seznam všech svých schopností a kompetencí, kterými se na pohovoru můžete prezentovat. Snažte se působit aktivně a projevte snahu dále se vzdělávat a učit se nové věci. Dle průzkumu Národního ústavu pro vzdělávání přikládají zaměstnavatelé největší důležitost schopnosti nést zodpovědnost, ochotě učit se novým věcem, porozumění zadaným úkolům a schopnosti řešit problém.


Autor: Nikola Nosreti   |   Publikováno: 1.9.2016   |   Zobrazeno: 980x

Komentáře

Napsat vzkaz

Jméno:
E-mail:
Vzkaz:
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)